Hogyan távolíthatnám el őszibarackfáimról a nagy mennyiségű fekete ragacsos bevonatot?

Agrofórum Online

A ragacsos, fekete színű bevonat, amire kérdése irányul, nem lehet más, mint a korompenész. A különböző gyümölcsfákon, zöldség- és dísznövényeket egyaránt előfordulhat megjelenése, sokaknak okozva ezzel bosszúságot. Nem csak a növények felületén jelenhet meg e ragacsos, sötét, koromszínű bevonat, hanem a közelükben, főként a növények alatt elhelyezkedő tárgyak, járdák, kerti bútorok stb. felületét is szennyezheti. A kár nem merül ki a szennyezésben és az esztétikai problémákban, hanem a növények leveleinek asszimilációs felülete is nagymértékben lecsökken, a termések is torzulnak, héjuk megrepedezik és végül rothadásnak indulnak. Az ilyen szennyezett gyümölcsök értéktelenné, ehetetlenné válnak.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A korompenész ellen önmagában védekezni nem lehet, a kiváltó okot kell megkeresnünk és ez ellen kell védekeznünk. A legtöbb esetben a levéltetvek, de a pajzstetvek és a levélbolhák is a növények nedveit szívogatják, majd magas cukortartalmú, ragacsos ürüléket, vagyis mézharmatot hagynak maguk után a növények felületén. A mézharmat a leveleket fényessé teszi és gyakran olyan mennyiségben keletkezik, hogy szinte csöpög a megtámadott fáról. A mézharmat lehetővé teszi azt, hogy rajtuk gombák, azok közül is, fekete színanyagot termelők (Apiosporium fajok) jelenjenek meg és ezek alakítják ki a sötétes bevonatot.

A korompenész növényvédő szerrel utólag hatékonyan nem távolítható el, így a kártevők ellen időben elvégzett kezelésre kell hagyatkoznunk és megelőzéssel kell védekeznünk. A levéltetvek elleni kezelést már kora tavasszal el kell kezdenünk, növényeinket rendszeresen át kell vizsgálnunk. A rovarölő szerek közül több is rendelkezésünkre áll, mint pl. a lambda-cihalotrin, flonikamid, pirimikarb hatóanyagok. A körtefákon a korompenész kialakulását leggyakrabban a körte-levélbolha jelenléte okozza, mely hirtelen nagy mennyiségben képes felszaporodni, megjelenésükre már a fiatal levelek megjelenésekor számítanunk kell (acetamiprid, lambda-cihalotrin). A kártevők sikeres elpusztítása után esetlegesen megpróbálhatjuk, főként kisebb fák és dísznövények esetében, hogy erősebb vízsugárral a szennyeződést lemossuk.

Miért nem terem nálam sem az őszibarackfa, sem a sárgabarackfa?

2023. november 3. 04:39

Érdeklődöm, hogy meg tudnám-e menteni az őszi- és sárgabarackfámat, melyek kb. 4-5 évesek? Az őszibarack már egyszer virágzott, volt rajta 30 szem barack, de kb. 2 cm-es méretnél lehullott minden termés. Azóta nem virágzik, nem terem, a fa kérge kicsit szürkés. A sárgabarackfa is egyszer virágzott, termés nem volt rajta.

Mitől foltos az őszibarack levele?

2018. május 7. 07:24

Sz. Imréné kérdése: Az őszibarackfáim levelén apró, kerek, sárgás foltosodás figyelhető meg, hogyan előzhetném meg továbbterjedését?

Miért maradt satnya, fejletlen az őszibarackfa?

2023. január 17. 04:38

Kettő éve ültettem 15 darab gyümölcsfát a kertembe homokos talajba betrágyázva. Szépen beindultak a fácskák, kivéve a két darab őszibarackot, amin satnya, legfeljebb 10-15 cm-es, gyenge, vékony hajtások lettek. Mi lehet az oka, és hogyan tudnék segíteni, hogy beinduljon a fejlődés? Vagy cseréljem ki újakra ezeket az őszibarackfákat?

Már három éve gyenge a gyümölcstermés

2020. június 23. 09:16

Egy átlagos év termésének csak a negyede várható kajszibarackból, de kevesebb lesz őszibarackból, almából, meggyből és cseresznyéből is.