Hogyan távolíthatnám el őszibarackfáimról a nagy mennyiségű fekete ragacsos bevonatot?

Agrofórum Online

A ragacsos, fekete színű bevonat, amire kérdése irányul, nem lehet más, mint a korompenész. A különböző gyümölcsfákon, zöldség- és dísznövényeket egyaránt előfordulhat megjelenése, sokaknak okozva ezzel bosszúságot. Nem csak a növények felületén jelenhet meg e ragacsos, sötét, koromszínű bevonat, hanem a közelükben, főként a növények alatt elhelyezkedő tárgyak, járdák, kerti bútorok stb. felületét is szennyezheti. A kár nem merül ki a szennyezésben és az esztétikai problémákban, hanem a növények leveleinek asszimilációs felülete is nagymértékben lecsökken, a termések is torzulnak, héjuk megrepedezik és végül rothadásnak indulnak. Az ilyen szennyezett gyümölcsök értéktelenné, ehetetlenné válnak.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A korompenész ellen önmagában védekezni nem lehet, a kiváltó okot kell megkeresnünk és ez ellen kell védekeznünk. A legtöbb esetben a levéltetvek, de a pajzstetvek és a levélbolhák is a növények nedveit szívogatják, majd magas cukortartalmú, ragacsos ürüléket, vagyis mézharmatot hagynak maguk után a növények felületén. A mézharmat a leveleket fényessé teszi és gyakran olyan mennyiségben keletkezik, hogy szinte csöpög a megtámadott fáról. A mézharmat lehetővé teszi azt, hogy rajtuk gombák, azok közül is, fekete színanyagot termelők (Apiosporium fajok) jelenjenek meg és ezek alakítják ki a sötétes bevonatot.

A korompenész növényvédő szerrel utólag hatékonyan nem távolítható el, így a kártevők ellen időben elvégzett kezelésre kell hagyatkoznunk és megelőzéssel kell védekeznünk. A levéltetvek elleni kezelést már kora tavasszal el kell kezdenünk, növényeinket rendszeresen át kell vizsgálnunk. A rovarölő szerek közül több is rendelkezésünkre áll, mint pl. a lambda-cihalotrin, flonikamid, pirimikarb hatóanyagok. A körtefákon a korompenész kialakulását leggyakrabban a körte-levélbolha jelenléte okozza, mely hirtelen nagy mennyiségben képes felszaporodni, megjelenésükre már a fiatal levelek megjelenésekor számítanunk kell (acetamiprid, lambda-cihalotrin). A kártevők sikeres elpusztítása után esetlegesen megpróbálhatjuk, főként kisebb fák és dísznövények esetében, hogy erősebb vízsugárral a szennyeződést lemossuk.

Mi okozza az őszibarack leveleinek sárgulását?

2020. május 8. 09:06

R. Péter kérdése: Mi okozza az őszibarack új, fiatal levelek sárga foltosságát, sárgaságát, lehullását. A levelek mérete általában fele, egyharmada a kifejlett zöld, egészséges levelekének.

Már hullanak a levelek, itt az idő a lemosó permetezésre!

2019. október 17. 11:05

Szüret után sok termesztő elfeledkezik a fák további növényvédelmi kezeléséről, és néhány hét után meglepődve tapasztalja növényein a korai lombhullást.

Permetezni kell: kedvez az időjárás a tafrina kialakulásának

2020. március 3. 15:15

2020 első két hónapja nem kényeztette el a gazdálkodókat csapadék tekintetében. Január-február hónapokban csupán egy havi mennyiség hullott le, mindehhez pedig több évtizede nem látott, magas téli hőmérséklet társult. Szerencsére az elmúlt esztendő utolsó két hónapja csapadékban bővelkedett, mindkét hónapban többhavi csapadék hullott, eső formájában.

Meddig fertőzi a tafrina az őszibarackfákat?

2024. április 3. 04:37

Egy kérdéssel fordulok Önökhöz: meddig fertőzheti a tafrina az őszibarackfáimat?