Meg lehet előzni az őszibarack tafrinás levélfodrosodását?

Meg lehet előzni az őszibarack tafrinás levélfodrosodását?

Agrofórum Online

Egy kérdéssel fordulok Önökhöz: meg lehet előzni az őszibarack leveleinek tafrinás levélfodrosodását?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az őszibarackfák tafrinás levélfodrosodását okozó kórokozója (Taphrina deformans) ellen csak megelőzéssel léphetünk fel eredményesen, hiszen hosszú lappangási ideje miatt a fertőzés már a tünetek megjelenése előtt akár 2 héttel is bekövetkezett. Jelentős károkat képes okozni, hiszen súlyos mértékű fellépése esetén korai lombhullás is bekövetkezhet, mely az adott évi, illetve a következő évi termésképződés szempontjából is hátrányosnak mondható. A jellegzetes tünetek közé tartozik a levelek sodródása, ráncosodása, a levélszín változása is, mely kezdetben, sárgászöld, majd sárgásbarna, végül piros lesz. Nemcsak a leveleket érinti a fertőzés, hanem a hajtások és a vesszők is megvastagodhatnak és deformálódhatnak. A tünetek a gyümölcsök héján is megmutatkoznak hólyagok és torzulás formájában, valamint húsukban rothadás is megjelenhet.

A védekezést már a metszés során elkezdhetjük a beteg és torzult részek eltávolításával és megsemmisítésével. Kiemelt jelentősége van a lemosó kezelések elvégzésének is, hiszen a kórokozó a fás részeken telel át, ehhez réztartalmú készítményt szükséges alkalmaznunk. Az időjárás szempontjából a kórokozó fertőzésének a hűvös és csapadékos körülmények kedveznek. Az őszibarack rügyei pedig minél közelebb vannak a rügypattanás időszakához, annál fogékonyabbak a fertőzésre. A rügypattanás előtti időszakban, a fertőzésnek kedvező időjárás esetében akár kétszer is érdemes lehet rezes kezelést végezni, de a rügypattanás után rezet a levelek érzékenység miatt már ne használjunk.

Kémiai védekezést a levelek egérfüles állapotában, pirosbimbós állapotban, virágzás végén, valamint a terméskötődéskor érdemes végezni. Fertőzésre kb. május elejéig számíthatunk, hiszen a hőmérséklet ekkor már általában 15-20 fok körüli, mely már nem kedvez a tafrina fertőzésének. Kisebb levélméret esetében érdemesebb még kontakt hatóanyagú készítményt (kaptán) választani, majd a későbbiekben a lomblevelekre pedig felszívódó, hosszabb hatástartammal rendelkező, pl. penkonazol hatóanyagot permetezni.

Betakarítás mellett a kártevőkről se felejtkezzünk meg

2018. szeptember 26. 07:30

Az őszi rezes- kénes lemosó permetezés elvégzésével, valamint a lehullott levelek összegyűjtésével és komposztálásával sokat tehetünk a jövő évi egészséges lombozat érdekében.

Rengeteg a tenni való a gyümölcsösben - ha szüretelni is akarunk

2019. március 27. 04:36

Az átlagosnál melegebb időjárás hatására teljesen virágba borult a kajszi, megkezdte virágzását az őszibarack, zöldbimbóban a cseresznye, meggy, szilva.

Nem lankadhat a növényvédősök figyelme – Intenzív a kártevők és kórokozók jelenléte a gyümölcsösökben

2023. július 6. 10:10

A növények fejlődése a kielégítő vízellátás miatt intenzív, de a betegségek és a kártevők sok növényvédelmi problémát okoznak.

Miért maradt satnya, fejletlen az őszibarackfa?

2023. január 17. 04:38

Kettő éve ültettem 15 darab gyümölcsfát a kertembe homokos talajba betrágyázva. Szépen beindultak a fácskák, kivéve a két darab őszibarackot, amin satnya, legfeljebb 10-15 cm-es, gyenge, vékony hajtások lettek. Mi lehet az oka, és hogyan tudnék segíteni, hogy beinduljon a fejlődés? Vagy cseréljem ki újakra ezeket az őszibarackfákat?