Hogyan teleltethetjük sötét helyen az álló muskátlit?

Agrofórum Online

Idei muskátlinövényeimtől (álló muskátlik) nem válnék meg, gondoltam, hogy átteleltetem azokat. Hogyan teleltessem? Hűvös, száraz tárolóval rendelkezem csupán, ami nem fagy át, viszont sötét.

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Származási helyén a muskátlinövények őse, amiből nemesítésük több száz évvel ezelőtt megkezdődött, félfás cserje, télen ott a hőmérséklete 4 °C -nál nem alacsonyabb. Többféle muskátli ismert, a közönséges muskátlit még kerti, álló, paraszt muskátli névvel is illetik, vannak futó és félfutó fajok és azon belül számos fajta is. Az eltérő csoportba tartozó muskátlik nem csupán külsőleg (formára, levél és virág alakjára) különbözőek, nevelési igényük is eltérő, így természetesen a telelési igényük is.

A kifejlett álló muskátlit (Pelargonium zonale) fagymentes, fény nélküli, sötét helyen, szárazon kell télen tartani. Előtte a teleltetésre a növényt fel kell készíteni. Ez alatt az értendő, hogy az utolsó hetekben a virágot kevesebb vízzel és ritkábban javasolják öntözni, így az anyagcseréje lelassul, a növény víztartalma is csökken.

Muskátli előkészítése a teleltetésre

Telelőhelyére akkor érdemes legkésőbb elhelyezni, amikor a szabadban éjszaka rendszeresen, több órán keresztül 4 °C, illetve akörüli hőmérséklet várható. Ilyenkor a növény lombja és gyökérzete is károsodik, megfagy, amit a tárolóban kifejlődő puhulás, rothadás követ.

Felfüggesztve is teleltethető a muskátli

Pincében tárolás előtt a fejlett (idős) muskátli felületének, gyökérzetének is száraznak kell lennie. Ha valamilyen okból víz érte, annak felszáradását meg kell várni. A tövön lévő virágokat és elszáradt, sárga leveleket is le kell venni róla és hajtásait érdemes visszavágni. A muskátlitő, földjéből kiemelve, azon lévő föld nagy részét lerázva, papírba lazán becsomagolva (papírzacskó, kartondoboz) bárhová elhelyezhető, fektethető is, de csak száraz felületre, pl. polcra. Fontos, hogy a gyökérzet és lombja folyamatosan levegőt kapjon, szellőzzön mindvégig. Gyakran felakasztva tárolják, ily módon a növény minden részének légjárhatósága biztosított. Nyirkos, nedves pincében a függesztve tárolás a legbiztonságosabb, akkor nem ér semmihez hozzá a növény. Magas páratartalmú pincében gyakori, hogy a falról, mennyezetről a kicsapódott pára lecsöpög. Figyelni kell, és a növény takarásával védekezni ellene, különben a virág benedvesedő részén megtelepedik és rothadást okoz a Botrytis cinerea gomba!

A hagyományos (álló) muskátli kellően világos, hűvös pincében, vagy lakás egyéb részében is átteleltethető. Ha ilyen téli tárolási lehetőség is rendelkezésre áll, a virágok az eredeti talajukban és edényükben, ládájukban maradhatnak. Az öntözést a nyári időszakhoz képest radikálisan le kell csökkenteni, általában 2-3 hetente elegendő. Minden eset más, nehéz olyan öntözési gyakoriságot javasolni, ami minden helyzetre megfelelő. A növény megmutatja, hogy a vízpótlás elegendő-e vagy sok. A túlöntözött muskátli hajtásai megnyúltak, hosszabbak és világosabb zöldek, mint a betárolt növényen találhatók. Inkább kevesebb vizet adjunk neki, mint a kelleténél többet. Amint a sötét téli hónapokban a muskátlik kevesebb fényt kapnak, a hőmérséklet 1-3 °C-os csökkentésével és még kevesebb öntözéssel lehet a fény, víz és hőmérséklet összhangját megteremteni.

Az öntözés gyakorlata, növényeink vízigénye

2018. november 7. 13:36

Az öntözés a hazai szántóterület nagyon kis hányadán, körülbelül 2 %-án jelent vízpótlási lehetőséget. A vízhiány növekedésével a várható terméskiesés mértéke nem egyenes arányban, hanem hatványozottan nő. A hidrometeorológiai szélsőségek gyakoribbá válásával a növénytermesztés szenzibilitása fokozódik. Az írás a vízellátottság és a tápanyag-hasznosulás összefüggéseit elemzi, kitér a trágyázás vízigény növelő hatására és az öntözött talajok művelésének speciális kérdéseire.

Mi lehet az oka, hogy nem érnek be a füge termései?

2023. augusztus 26. 04:39

Az eddig bőségesen termő fügefánk idén is sok-sok kezdeménnyel indított. Egy hónapja ezekből tucatnyi beért, de a többi kisszilva méretnél megállt. A miénk egy meszelt fal előtt van, de hasonló jelenségről panaszkodik egy ismerősöm, akié szabadon helyezkedik el. Mi lehet a jelenség oka?

Az öntözésfejlesztés gátjai Magyarországon II. rész

2018. március 29. 09:47

Az eddig beadott pályázatokkal kapcsolatosan elmondható, hogy voltak páran azon szerencsések, akik már saját kockázatukra megvalósították a beruházást. Ők jártak jól!

Víztakarékossági ötletek a kertben

2023. május 19. 12:18

Enyhe telek, hosszan tartó aszályos időszakok nyáron – egyre gyakoribbak az időjárási szélsőségek, köztük a heves viharok és esőzések.