Hogyan tudom a dugványok gyökérképződését serkenteni? Hogyan kezeljem azokat, hogy minél több dugványból fejlett gyökerű növény fejlődjön?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A kertészeti gyakorlat egyik bevált szaporítási módja a dugványozás, mely során a növényről leválasztott hajtásból, vesszőből, levélből vagy gyökérdarabból nevelnek új növényt. A szaporításra kiválasztott növényi részen található élő rügy fejlődésnek indul, és elkezdődik a levágott dugvány metszlapján a kalluszosodás mellett a járulékos gyökerek kifejlődése is.
Leggyorsabban és legegyszerűbben a zöld dugványok gyökeresednek meg. A gyökerek kialakulásának gyorsaságát és hatékonyságát elsősorban azzal biztosíthatjuk, ha a dugványok neveléséhez igényüknek megfelelő, optimális körülményeket biztosítunk. Mindig egészséges, erőteljes növekedésű növényekről érdemes gyűjteni a dugványokat. A gyökérképződéshez levegős, laza állományú szaporítóközeg a megfelelő, az lehet homok, tőzeg, kókuszrost, perlit, komposzt és azok keveréke. A közegnek folyamatosan nedvesnek kell lennie, nem száradhat ki.
Mivel a dugványok levelei párologtatnak, hiszen élnek, viszont nem rendelkeznek gyökérzettel, a dugványon kevés, 2-3 levelet hagynak meg, ezzel korlátozzák a párologtatás mértékét. A dugványokat árnyékos, napfénytől mentes helyen nevelik, magas páratartalmú levegőn, egyenletes 20 °C körüli hőmérséklet mellett. Ha érett hajtások kerültek a gyökereztetőbe, és a fenti feltételek teljesülnek, a gyökerek képződése néhány héten belül megindul és felgyorsul. A hőmérsékletet, talajt (közeg) és a levegő páratartalmát folyamatosan ellenőrizni kell.
Gyökeresedési hajlamukat tekintve eltérőek a növények, vannak, melyek csupán vízben állva, szobahőmérséklet mellett is könnyen gyökeret fejlesztenek, például a leander zöld vagy félfás hajtásai. A megfásodott vesszőjű dugványok gyökeresedése lassúbb folyamat, szakértelmet igényel. Ezeknél érdemes használni a gyökeresedést segítő, kereskedelemben kapható készítményeket. Gyökereztető porok, folyadékok vagy gél formában kiszerelt anyagok is rendelkezésre állnak. Pontos összetételük részben ismeretlen, de tápanyagokat, ásványi anyagokat, aminosavakat és bizonyos stimuláló anyagokat is tartalmaznak.
Gyökeresedést és hajtásnövekedést szabályozza, elősegíti a növények által is termelt, a növényi hormonok közé tartozó indolecetsav (IAA). Gyökeresedés gyorsítására elterjedten használják a csak mesterségesen előállított alakban létező hormonhatású naftil-ecetsavat (NAA), alacsony töménységben vagy a közegbe keverve, vagy a dugványra juttatva.