Hogyan ültessük és ápoljuk a hóvirágot?

Agrofórum Online

Szeretném megtudni, hogy kell-e a hóvirágot valahogy ápolni a házikertben? Hogy végezzük az ültetését?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

A hóvirág mutatós fehér virágaiban, melyek lassan a tavasz kezdetét hirdetik, akár már januárban, míg hűvösebb vidékeken inkább csak februárban gyönyörködhetünk. A hóvirág egy olyan hagymás növényfajunk, melyből hagymánként egy virágszár nő ki, valamint kb. három szürkés-zöld levél. A kertészetekben többféle faja és fajtája is megvásárolható, melyek virágain sokszor csak közelebbről szemlélve látszik, hogy mennyire különböznek egymástól. A hóvirág a számára megfelelő helyen, vagyis humuszban gazdag és laza, nyáron sem száradó talajban idővel nagy állományokat hoz létre. Szaporodása egyrészt elszóródó magjaiból, valamint fiókhagymáival egyaránt lehetséges. Amennyiben adott helyen már számos példánya díszeleg, máshová is átültethetjük hagymáit.

Ennek optimális ideje kora tavasszal, márciusban van. Lehetőleg a lombozat még legyen kissé zöld, de virágok már ne díszítsék a hóvirágokat. A tőosztás nem nehéz feladat, de óvatosan szükséges elvégezni a hagymák épségének megőrzése érdekében. Először is válasszuk ki az áthelyezni kívánt állományt, melyet óvatosan körbeásunk. A kiemelt növényeket kisebb csomókba szedjük szét, kb. 8-10 hagymát tartalmazó részre bontsuk. A kertben kiválasztott új helye lehetőség szerint legyen napos vagy félárnyékos. Az sem baj, ha lombhullató bokrok, esetleg fák alatti részekre ültetjük, hiszen ekkor nyáron elegendő árnyékot, télen pedig elegendő napfényt kapnak majd a hóvirágok. Az előzetesen elkészített ültető lyuk kb. 10 cm mély legyen. Óvatosan nyomkodjuk a hóvirágokat az új helyükre, takarjuk be talajjal és jól öntözzük meg.

A kereskedelembe vásárolt hagymák ültetési ideje szeptembertől október végéig tart. Ezeket a hagymákat is érdemes csoportosan ültetni a minél szebb látvány érdekében. Egyesével is ültethetők, akkor pár év múlva várható kisebb elterjedésük. A hagymákat kb. 5 cm mélyre helyezzük el, de arra ügyeljünk, hogy a csúcsi részük felfelé mutasson. Nemcsak kertünk talajába, hanem cserépbe, más hagymásokkal látványos kompozícióba is ültethetők, de ebben az esetben rendszeres öntözésükről feltétlenül gondoskodnunk szükséges. Ennél több törődést nem is igényel a hóvirág.

DIY kert: így építjük magunknak a kertet

2023. szeptember 10. 05:40

A legtöbb ügyfelem magának akarja a kertjét megépíteni, de nagy segítség nekik az, ha valaki megtervezi. Hogyan építsük magunknak a kertet?

Növényvédő szerek „mozgása” a talajban

2023. június 26. 05:39

A hatóanyag és a talaj adszorpciós/deszorpciós folyamatainak vizsgálata fontos adatokat szolgáltat a vegyület környezeti megoszlásának előrejelzéséhez.

Intenzív talajélet nélkül nincs hatékony növénytermesztés, avagy a baktériumkészítmények szerepe a szárbontásban!

2019. október 9. 08:06

A szántóföldön termesztett növénykultúrák betakarított termése a teljes növényi biomassza kevesebb, mint 50%-a. A fennmaradó nagyobb rész melléktermék, melynek jelentősebb része nem kerül vissza a talajba. A gabonafélék, ipari és takarmánynövények gyökér és szármaradványa átlagosan a 8-10 tonnát is elérheti hektáronként.

A szabadföldön termesztett paradicsom hiánybetegségei és élettani károsodásai

2019. augusztus 15. 04:36

Miért fontos a hiánybetegségek és élettani károsodások ismerete? Mik lehetnek a kiváltó tényezők? Hogyan jelentkezhetnek a szabadföldön termesztett paradicsomon a talaj- és időjárási tényezőkből, valamint a tápanyag-ellátásból adódó károsodások?