Kiskertembe szeretnék pár kajszibarackfát ültetni. Hogyan válasszak fajtát? Léteznek-e vírusra kevésbé fogékony kajszifajták?
Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A megfelelő fajta kiválasztása során többféle szempontot is érdemes megvizsgálni, mielőtt ültetésre vagy telepítésre szánnák rá magunkat. Míg üzemi körülmények között egyrészt a piaci elvárásokhoz és az értékesítés lehetőségéhez igazodva, addig kiskerti körülmények között saját igényeikhez mérten választhatunk a fajták közül.
A fajták megítélése során nem csak a termékenyülési viszonyokat, a gyümölcsök érési idejét és minőségét, hanem a fák termőképességét, növekedési erélyét, növényvédelmi sajátosságait is figyelembe kell vennünk. Fajtaválasztáskor a terület éghajlati tulajdonságait is tartsuk szem előtt, pl. fagyérzékeny fajták ültetését kerüljük a rendszeresen nagyon alacsony téli hőmérsékletű területeken. Azt azonban nem árt tudnunk, hogy minden szempontnak megfelelő, tökéletes fajta nem létezik.
A kajszitermesztés növényvédelmét nem csak a gutaütés kórokozói, hanem a kajszihimlő (Plum pox virus) jelenléte is meghatározza. A fertőzés megelőzése céljából elsősorban nagyon fontos a vírusmentes szaporítóanyag vásárlása. Az ültetvények vírusmentességét a levéltetvek elleni védekezéssel, valamint a metszéskori eszközfertőtlenítéssel érhetjük el. A himlőre való fogékonyság az egyes fajták esetében eltérőnek mondható. A kevésbé érzékeny fajták gyümölcsein is megfigyelhetők kisebb-nagyobb mértékben a tünetek, vagyis gyűrű alakú foltok kialakulása. Az érzékeny fajtáknál a gyümölcsfoltok, valamint azok nekrotizációja mellett a termések deformációja is megfigyelhető.
A gombás betegségek, valamint a himlő szempontjából a Mandulakajszi és a Pannónia is kifejezetten fogékonynak mondható. A közepesen fogékony fajták közé tartozik a Ceglédi Piroska, Ceglédi arany, a Gönci magyar kajszi és a Magyar kajszi C. 235 is. A Ceglédi óriás kevésbé fogékony sarka vírusra, azonban fa- és ágelhalásra hajlamos. Az Orange Red és a Harcot fajta toleráns sarka vírussal szemben, azonban a Harcot gombás betegségekre meglehetősen érzékeny.