Hogyan védekezzünk a levéltetű ellen?

Agrofórum Online

Kerti gyümölcsfáimon évek óta nagy számban jelennek meg a levéltetvek. Mivel permetezzek most ellenük? Hogyan lehet sikeres az ellenük való védekezés?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A gyümölcsfákon kisebb nagyobb mértékben minden évben megfigyelhető a különböző levéltetűfajok károsítása. Míg pl. alma, cseresznye, őszibarack és szilva esetében minden évben, addig pl. kajszi fáinkon csak alkalmi károsítóként vannak jelen. A levéltetvek szívogatásukkal a megtámadott növényi részek torzulását, görbülését, sodródását, a levelek hólyagosodást, sárgás vagy vöröses elszíneződést is okozhatják. Nagyobb problémát jelent azonban, hogy a levéltetvek a növényi vírusok egyik legnagyobb terjesztői.

A levéltetveket életmódjuk szerint két csoportba sorolhatjuk. Az egyik csoportba tartoznak az egygazdás (nem migráló) fajok pl. zöld alma levéltetű, fekete őszibarack levéltetű. Ezek a fajok egész vegetációs időszakban megtalálhatóak az adott növényeken, így az ellenük való védekezést egész évben fent kell tartani. A másik csoportba a többgazdás (migráló) fajok sorolhatóak, mint pl. a fekete meggy- és cseresznye levéltetű, sárga szilva levéltetű és szürke almafa levéltetű.

Ezek a fajok gyümölcstermő növényeinken telelnek, majd tavasszal itt is károsítanak. Május végén, június elején azonban nyári tápnövényeikre, lágyszárú növényekre vándorolnak. A telelésük közeledtével gyümölcsfáinkra újra visszatérnek, így tavasszal és ősszel esedékes az ellenük való védekezés elvégzése.

A levéltetvek elszaporodását már a tápanyagok utánpótlásával is befolyásolhatjuk. Főként a nitrogén mennyiségének optimalizálása, harmonikus ellátása a fontos. A tél végén és tavasszal a fakadás előtt elvégzett olajos tartalmú lemosó kezelés a telelő tojások számát gyéríti. Tavasszal a tojásokból kikelt ősanyák ellen, a károsítók megjelenésének korai szakaszában jó hatékonyságot érhetünk el a lambda-cihalotrin és deltametrin kontakt hatóanyagú készítményekkel.

A besodort levelekben élő egyedek ellen, valamint az intenzív hatásnövekedés időszakában felszívódó készítményekkel permetezzünk (acetamiprid, pirimikarb, flonikamid). Amennyiben tavaszi védekezésünk hatékonynak bizonyul, úgy a nyár folyamán már csak a betelepülő egyedek és felszaporodó utódaik ellen szükséges néhány alkalommal permeteznünk.

Az étkezési paprika növényvédelme - növénykórtani problémák (2/1.)

2019. március 28. 09:17

A hajtatott paprika legfontosabb növénykórtani problémái között szerepel a paradicsom bronzfoltosság vírus (TSWV), amelynek terjesztésében a nyugati virágtripsz játszik szerepet.

Már számítani lehet a kártevők, kórokozók megjelenésére a bogyós gyümölcsű növényeken

2018. március 30. 13:00

Ha a ribiszke bokrokban elhalt vesszőket találunk, akkor feltételezhetően a szitaszárnyú ribiszkelepke károsít a vesszők belsejében.

Meghatározó az őszi káposztarepce levéltetű fertőzöttsége

2020. október 21. 08:02

A mind gyakrabban jelentkező káposztalégy fertőzés következtében tápanyag ellátási zavarok lépnek fel a növények néhány százalékánál.

Levéltetű: országos invázió van

2021. június 9. 11:07

A hír nem csak figyelemfelkeltés, sajnos nagyon is igaz. Vélhetően az egymásba csúszott évszakok, a nagyon enyhe tél és az időjárás is nagyban hozzájárul ahhoz, hogy most igen komoly levéltetű invázióval nézünk szembe.