Hogyan védekezzünk a levéltetű ellen?

Agrofórum Online

Kerti gyümölcsfáimon évek óta nagy számban jelennek meg a levéltetvek. Mivel permetezzek most ellenük? Hogyan lehet sikeres az ellenük való védekezés?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A gyümölcsfákon kisebb nagyobb mértékben minden évben megfigyelhető a különböző levéltetűfajok károsítása. Míg pl. alma, cseresznye, őszibarack és szilva esetében minden évben, addig pl. kajszi fáinkon csak alkalmi károsítóként vannak jelen. A levéltetvek szívogatásukkal a megtámadott növényi részek torzulását, görbülését, sodródását, a levelek hólyagosodást, sárgás vagy vöröses elszíneződést is okozhatják. Nagyobb problémát jelent azonban, hogy a levéltetvek a növényi vírusok egyik legnagyobb terjesztői.

A levéltetveket életmódjuk szerint két csoportba sorolhatjuk. Az egyik csoportba tartoznak az egygazdás (nem migráló) fajok pl. zöld alma levéltetű, fekete őszibarack levéltetű. Ezek a fajok egész vegetációs időszakban megtalálhatóak az adott növényeken, így az ellenük való védekezést egész évben fent kell tartani. A másik csoportba a többgazdás (migráló) fajok sorolhatóak, mint pl. a fekete meggy- és cseresznye levéltetű, sárga szilva levéltetű és szürke almafa levéltetű.

Ezek a fajok gyümölcstermő növényeinken telelnek, majd tavasszal itt is károsítanak. Május végén, június elején azonban nyári tápnövényeikre, lágyszárú növényekre vándorolnak. A telelésük közeledtével gyümölcsfáinkra újra visszatérnek, így tavasszal és ősszel esedékes az ellenük való védekezés elvégzése.

A levéltetvek elszaporodását már a tápanyagok utánpótlásával is befolyásolhatjuk. Főként a nitrogén mennyiségének optimalizálása, harmonikus ellátása a fontos. A tél végén és tavasszal a fakadás előtt elvégzett olajos tartalmú lemosó kezelés a telelő tojások számát gyéríti. Tavasszal a tojásokból kikelt ősanyák ellen, a károsítók megjelenésének korai szakaszában jó hatékonyságot érhetünk el a lambda-cihalotrin és deltametrin kontakt hatóanyagú készítményekkel.

A besodort levelekben élő egyedek ellen, valamint az intenzív hatásnövekedés időszakában felszívódó készítményekkel permetezzünk (acetamiprid, pirimikarb, flonikamid). Amennyiben tavaszi védekezésünk hatékonynak bizonyul, úgy a nyár folyamán már csak a betelepülő egyedek és felszaporodó utódaik ellen szükséges néhány alkalommal permeteznünk.

Felépülhet még a kiszállítás után legyengült díszalmafa?

2023. május 28. 09:39

Két napja rendeltem egy díszalmafát. Sajnos, nagyon silány csomagolásban küldték, és azt szeretném tudni, van-e esély a felépülésére? Köszönöm!

Levéltetvek a meggy- és cseresznyefán

2018. május 3. 08:05

G. István kérdése: Hogyan védekezzek a gyümölcsfákon, első sorban a meggyen és a cseresznyén megjelenő levéltetvek ellen?

Hányszor és mikor kell permetezni a kerti gyümölcsfákat?

2020. március 2. 15:18

K. Tamásné kérdése: Kertemben sok gyümölcsfa található. Hányszor és mikor kell permetezni a kerti gyümölcsfákat?

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: erősödik a kalászfuzáriózis fertőzés, védekezzünk!

2023. május 23. 08:16

Az emelkedő hőmérséklet és a folyamatosan magas páratartalom kedvező feltételeket teremt szinte minden károsítónak.