Hogyan védjük a fügét télen a hidegtől?

Agrofórum Online

A füge teleltetésével, fagy elleni védelmével kapcsolatban szeretnék tanácsot kérni. Hogyan védhetjük meg eredményesen a fügét télen a hidegtől?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Napjainkban aligha számít ritka növényfajnak kertjeinkben a füge, hiszen nagy népszerűsége miatt meglehetősen széles körben találkozhatunk már bokraival. Különlegessége nemcsak abban rejlik, hogy termései kifejezetten kellemes ízzel rendelkeznek, frissen és feldolgozva is fogyaszthatók, hanem karéjos megjelenésű, nagyméretű leveleinek köszönhetően kiváló díszítő értékkel is rendelkezik.

Köztudott, hogy a füge, származását tekintve mediterrán növényfaj, így a téli zord időjárási viszontagságokat, hazai gyümölcsfajainkkal ellentétben, csak nehezebben képes átvészelni. Ezt főként a kezdő fügetulajdonosoknak fontos szem előtt tartani, hiszen leginkább a fiatal, kisebb gyökérrel rendelkező példányait veszélyeztetik a téli súlyosabb mértékű lehűlések. A füge egyébként a -15 fokos hideget képes még elviselni, illetve vannak olyan változatai, melyek ennél akár több fokkal hidegebbet is átvészelnek sérülés nélkül. A nagyobb termetű, több éves fügék általában a hazai teleket jól átvészelik fejlettségükből adódóan takarás nélkül is. Ebben szerepe van egyébként a hazai telek hőmérsékletének alakulásában is, hiszen jó pár éve már, hogy erősen hideg tél nem volt tapasztalható hazánkban.

A telepítéskor azonban jobb, ha már előre gondolkozunk, és a füge igényeinek megfelelő helyet választunk ki kertünkben ültetése céljából. Kerüljük a fagyzugos területre történő telepítését, hideg széltől védett és déli fekvésű helyre való ültetését részesítsük előnyben. A kisebb növények téli védelmét ennek ellenére ajánlatos lehet elvégezni, melyre a lomhullás utáni időszakban kell sort kerítenünk. A takarás történhet természetes növényi anyaggal, pl. körbevehetjük a növényeket kukoricaszárral, majd pedig a fás részek köré szalmát vagy lombot helyezünk. A kereskedelemben is kapható ilyen célra felhasználható szövet és téli fólia is, mely ugyancsak alkalmas a növény téli takarására.

Kicsit más a helyzet a konténerben nevelt növényekkel, hiszen ezek gyökerei jobban kitettek a zord időjárásnak. A kisebb mérettel rendelkezőket, melyeket be tudunk hordani, fagymentes helyen ajánlatos teleltetni, pl. garázsban vagy pincében. A nagyobb példányokat, melyeket mozgatni nem tudunk, szintén takarással szükséges óvni, illetve konténerük bebugyolálásával egyaránt.

A tél végén, a tartós fagyok elmúltával a takarást érdemes a növényekről már levenni, majd a levelek kihajtását figyelni, esetlegesen fagyási sérüléseket keresni. A fás részek visszafagyása esetében sem kell kétségbe esni, ezeket a növényekről le kell metszeni. A füge jó regenerálódó képességgel rendelkezik, így nagyobb mértékű elfagyás esetében is képes újra kihajtani, majd pedig pár év múlva termést is nevelni.  

A rózsák átteleltetése cserépben és ágyásban

2022. december 2. 09:09

A törékeny rózsák különleges védelmet igényelnek a hideg hónapokban. Az alábbiakban megtudhatja, hogyan teleltetheti át sikeresen rózsáit az ágyásokban és a cserepekben.

Mikor és hogyan metsszük meg a fügét?

2023. február 24. 04:37

Mikor és hogyan metszhetem meg a fügét? Kérem segítségüket a kérdésem megválaszolásában!

Nyakunkon a fagyok - last minute feladatok a kertben

2020. november 25. 04:36

Az első komoly fagyok előtt még gyorsan ültethetünk szabad gyökerű fákat is, amelyekből ilyenkor még széles a kínálat a kertészetekben.

Kiheverheti a páfrányfenyő a tavaszi fagy okozta károkat?

2023. május 26. 04:36

A Ginkgo biloba fám tünetei olyanok, mint egy 2020-ban feltett kérdésnél: levélkezdemények zsugorodtak és barnultak. Akkor a szaktanácsadójuk a tavaszi fagyot vélte okként. A kérdésem az, hogy a fák kiheverhetik-e ezt az elváltozást? Nagyon félek, hogy a gyönyörű 30 éves fám elpusztul, ezért kérdezem, mi lett azzal a fával, mire számíthatok?