Hogyan végezhetjük el a diófa oltását?

Agrofórum Online

Dió oltásáról szeretnék információt kérni. Érdemes a diót oltani? Hogyan lehet elvégezni ezt a feladatot?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Oltásnak nevezzük azt a folyamatot, mely során a növények hajtásait úgy sebzik meg, hogy adott részeiket összeilleszthessék, majd később pedig összeforradásuk után, többkomponensű növényként, vagyis oltványként élnek tovább. A diófák oltása nagy hozzáértést, megfelelő eszközöket és gyakorlatot igénylő feladatnak számít. Ennek ellenére természetesen házi körülmények között is lehet próbálkozni oltásával. Akik viszont szeretnének biztosra menni, azoknak érdemes mindenképp a diófaoltványok faiskolából való beszerzésére hagyatkozni. A diófa esetében számos kipróbált oltási módszer létezik, valamint szemzési technikák használata is a bevált eljárások közé tartozik. Alanyként általában a közönséges dió magoncait alkalmazzák, hiszen a termesztett fajtákkal jó az összeférhetősége, valamint jó törzsnevelő és nagy koronaméretet képez. A fekete diót hazánkban alanyként nem használják, mivel annak növekedése gyengébb és a környezeti tényezőkkel szemben is igényesebb.

A faiskolákban a legelterjedtebb módszernek számít a dió kézben oltása, mely során a megfelelő termesztő berendezéseik használatával biztosítják a kalluszosodást és az eredést. Az oltóvesszőket télen, januárban, februárban szedik meg, majd az oltás előtt három nappal a szedett vesszőket izzasztókamrába helyezik. Az alanyokat a leendő oltás magasságában metszik el, valamint gyökereiket is megmetszik, majd pedig két hétre izzasztókamrába helyezik annak érdekében, hogy kalluszosodása beinduljon, ezzel segítve elő a leendő összeforradást. Az oltás angolnyelves párosítással történik, mely folyamat során mind az alanyon, mind pedig a nemes részen a metszlap felső harmadánál a bél irányába egy-egy nyelvet vágnak, melyeket egymásba illesztenek. Ezután természetesen a kötözéséről is gondoskodni kell. A kész oltványokat ládába, nedves fűrészpor közé helyezik, majd újra az izzasztókamra következik, ahol 2-3 hét alatt zajlik le az összeforradás. A kiültetésig pedig hűvös és nedves körülmények között tárolják a friss oltványokat.

A dió helybenoltása akár házi körülmények között is kipróbálható, amikor az alanynak szánt diót már végső helyére ültettük és ott történik meg szemezése vagy oltása. A többi gyümölcsfajnál is ismeretes oltási módszerek mellett, akár szemzést is választhatunk, melynek elvégzése nyáron a legbiztonságosabb. Ablakos szemzés esetében négyszög alakban, míg a sípolás módszerét alkalmazva pedig körben levágott héjrésszel olthatjuk át a nemes szemet az ugyanúgy megvágott alanyra, végezetül pedig szorító kötéssel látjuk el.

Őszi terméshatározó I. rész – galagonya, csipkerózsa és húsos som

2019. szeptember 26. 04:36

Ilyen tiszta, gyönyörű őszi időben érdemes beiktatni egy-egy kirándulást a varázslatos hazai erdőkben. Lépten-nyomon színpompás növényekre bukkanhatunk, amik ezekben a hetekben nemcsak tarka leveleikkel tűnnek fel. Értékes beltartalmú, nem ehető vagy éppen mérgező terméseket hozó növényekre bukkanhatunk. Tekintsük át a cikksorozatban, vajon milyen növényfajokat keresztezhet az utunk az őszi kirándulások alkalmával!

Málna ültetése egyszerűen - kisokos

2023. március 14. 14:24

A következő útmutatót azoknak ajánljuk, akik kellőképpen lelkesek és elkötelezettek ahhoz, hogy otthon málnatermesztésbe fogjanak.

Spárgát is vethet az ősz első hónapjában - szeptemberi kerti munkák

2019. augusztus 13. 04:36

Szeptember az a hónap, amikor a zöldségeskertekből a legtöbb zöldségnövény betárolásra kerül, a gyümölcsösben pedig a nyári metszési munkálatok lezárásáról szól ez az időszak.

A holland epertermesztők napkollektoros kazánokkal fűthetik üvegházaikat

2022. november 28. 10:09

Kok Aardbeien reméli, hogy a héten megkezdheti az újonnan telepített napkollektoros fűtőberendezés használatát. Kicsit később, mint tervezték, de még éppen idejében, mielőtt az időjárás igazán rosszra fordulna.