Hol és hogyan neveljem a cserepes cikláment?

Agrofórum Online

Kaptam egy kis virágú cserepes cikláment, hol neveljem és hogyan? Kiültethetem-e a kertbe, vagy csak benti virág?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Sokan nem tudják, hogy a ciklámeneknek 20 faja ismert, és ezek közül csupán egy elterjedt hazánkban, a szobai ciklámen (Cyclamen persicum). Ez a ciklámenfaj a tőlünk délebbre fekvő mediterrán országokban őshonos, ott a szabadban is megél, hegyvidékek aljnövényzeteként humuszos erdei talajokon található.

A ciklámenféléknek dekoratív, tetszetős, általában ezüstmintás, szív alakú leveleik vannak, virágai színe sokféle lehet a fehértől a rózsaszínen át a lila sokféle árnyalatáig. Szárgumós növények, a gumójuk több cm átmérőjű, alul nőnek a gyökereik, míg a felső oldalán pedig a levelek és virágszárak.

Szobai ciklámen (Cyclamen persicum)

A ciklámenek laza, tápanyagban gazdag, nedves, de nem vizes talajt kedvelnek, nem igényelnek naponkénti öntözést. Közvetlen napsütéses hely nem alkalmas nevelésükre, hiszen természetes előfordulási helyükön is árnyékos, fás növények lombja alatt érzik jól magukat. Hőigényük átlagos, inkább hűvös, lakásban a 15-20 °C fok közötti levegőhőmérséklet megfelelő. Átlagosan fűtött szobai elhelyezésnél a melegben gyorsan elhervadnak, tönkremennek a ciklámenek: virágai gyorsan elhervadnak, lekonyulnak. Segítő szándékkal emiatt sűrűn öntözik, ami viszont rothadást, és további hervadást idéz elő.

Erdei ciklámen (Cyclamen purpurascens)

Érdemes megjegyezni, hogy – a hagymás növényekhez hasonlóan – a gumós növények is elvirágzás után nyugalmi állapotba vonulnak, emiatt a korábbi zöld leveleik kezdenek lassan sárgulni, elhalni. Ez egy természetes folyamat, nem szabad megakadályozni, segíteni kell. Ilyenkor már csökkentett vízadaggal és ritkábban öntözzük. A gumóit 2-3 hónapig hagyjuk a cserépben pihenni, nevelési hőmérsékleten, majd az öntözésük elkezdésével újra leveles és virágzó állapotot érhetünk el. Amikor a szabadban hasonló a hőmérséklet, mint a lakásban, a szobai ciklámen is kitehető a kertbe, erkélyre, ott is félárnyékos helyet keressünk számára. Az év egyéb időszakában lakásban neveljük.

Öntözésnél figyelni kell arra, hogy víz ne érje a leveleket, virágokat, azok tövét, a földjét öntözzük, vagy szívassuk fel a vizet a tányérjából. Tartósan megmaradó nedvesség hatására gyorsan elterjed és károsítja a szürkepenészes (botrítiszes) rothadás, ami az egyik legsúlyosabb betegsége.

Borostyánlevelű ciklámen (Cyclamen hederifolium) levélformák

Hazánk hegyes vidékein, elsősorban az Alpokalján él az őshonos erdei ciklámen (Cyclamen purpurascens), mely védett virág! Bírja a fagyot, a szabadban telel. Gondozása, igénye hasonló a szobai ciklámenéhez, árnyékban, nedves, laza, tápdús talajban érzi jól magát. Meszes talajba ne ültessük. A növény levelei és virágai hasonlóak a szobai ciklámenéhez. Szabadföldi virág, lakásba nem való. Általában a szaporításhoz használt szárgumóját árusítják, azt érdemes keresni.

A borostyánlevelű ciklámen (Cyclamen hederifolium) Dél-Európában és Törökországban is őshonos faj, ősszel virágzik, évelő, szintén szabadban élő ciklámen.

Bioszén felhasználásával távolítják el az antibiotikumokat a szennyvízből

2023. március 28. 09:34

A kutatók jelenleg olyan alternatív vízforrások után kutatnak, amelyek fenntartható módon képesek kielégíteni a jelenlegi és jövőbeli öntözési igényeket.

Jól fejlődik a búza és a repce is a szárazság ellenére

2020. április 8. 10:17

Jelenleg a legnagyobb kihívás az öntözéshez szükséges infrastruktúra kiépítése: a következő 20 évben komoly fejlesztések várhatók ezen a területen.

Így vásároljunk nagy dézsás növényeket, hogy később is szépek legyenek!

2023. szeptember 6. 06:40

A dézsás növényeknek teljesen más igényei vannak, mint egy kertben, a beültetett növényeknek. Így ha dézsában is tartanánk növényt, netán már meglévő hatalmas nagy növényt vásárolunk, akkor vannak trükkök, hogy sokáig igazán szép lehessen a növényünk.

Így lesz ízletes póréhagymánk a kertből

2024. április 22. 07:10

A póréhagyma kedveli a napos, jól megmunkált talajt, amely jól áteresztő és tápanyagban gazdag. Rendszeres öntözéssel biztosítsuk a növények megfelelő vízellátását.