4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény

Honnan tudhatjuk, hogy a dughagymáról ültetett vöröshagyma már felszedhető?

Agrofórum Online

A tenyészidőszak hosszát legnagyobb mértékben a termesztés módja befolyásolja, de a fajták között is nagyobb mértékű különbségek tapasztalhatók.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A dughagymáról termesztett vöröshagymát július végén – augusztus elején, még a magról vetettet egy hónappal később lehet betakarítani. A tenyészidőszak hosszát legnagyobb mértékben a termesztés módja befolyásolja, de a fajták között is nagyobb mértékű különbségek tapasztalhatók. Még magvetés esetén 140–200 napig tart a tenyészidőszak, addig dughagymáról történő szaporítás esetében ez csak kb. 120–140 nap.

A vöröshagyma érési folyamata során a cukor- és szárazanyag-tartalom folyamatosan nő, maximumát pedig mindkét paraméter esetében teljes érettségi állapotban érik el a hagymák. A külső érés jelei közé tartozik a hagymalevelek csúcsi részének száradása, valamint a levelek talajra dőlése is, a hagyma nyaki részének vízvesztése következtében. Ezzel párhuzamosan színes buroklevelei egyaránt kialakulnak, továbbá a víz- és tápanyagfelvétel lassulásával a gyökérzet hervadása és száradása is megindul.

A felszedéssel sietni nem szükséges, hiszen csak akkor tárolhatjuk megfelelően a vöröshagymát, ha kellőképpen beérett. A földből kiemelés után a hagymákat néhány napig a termesztés helyén is hagyhatjuk száradni. Csapadékos időszakban inkább fedett helyen szikkasszuk hagymáinkat, ugyanis vizesedés esetében, a talajon hagyott termések újragyökeresedhetnek, ezáltal tárolásra alkalmatlanná válhatnak. A szárítás által a buroklevelek megvastagodása is elősegíthető, valamint így a hagymákról a szennyeződés, vagyis sár, talajmaradványok is könnyebben lekerülhetnek, így javítva ezzel tárolhatóságukat.

A szennyeződések leszáradása és leszedések után a válogatás következik, amikor csak az ép és egészséges terméseket hagyjuk meg. A beteg és sérült termények a tárolóban hamar tönkremennek és az egészséges hagymák romlását is előidézik. Hosszabb idejű téli tárolásra az a tároló, padlás, garázs stb. alkalmas, amely száraz, páratartalma 65-70% között van, jól szellőzik, hőmérséklete nem megy mínusz 3°C alá. Nagyon magas páratartalom és hőmérséklet esetében a hagyma gyökér- és hajtásképződése megindulhat, tönkretéve ezzel betárolt vöröshagymáinkat.

Elindult a vöröshagyma betakarítása

2019. június 7. 11:33

A technológiában is fejlesztések szükségesek, melyek legfőképp a betakarítási technológia, növényvédelem, a gyomirtás, a tápanyag-utánpótlás és az öntözés területére fókuszálnak.

Csak januárig elég a magyar hagymatermés

2018. szeptember 3. 10:30

Szeptember elejétől januárig-februárig képes ellátni a hazai igényeket a Magyarországon termelt vöröshagyma és fokhagyma. Aki a magyar hagymát választja, az a hazai termelőket segíti – hívja fel a figyelmet a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara. Az éves vöröshagyma-fogyasztás 8-9 kg/fő, fokhagymából 0,8-0,9 kg/fő.

Ősszel is szaporíthatjuk a hagymaféléket?

2024. szeptember 17. 04:39

Hogyan és mikor szaporíthatjuk ősszel a hagymaféléket? Válaszukat előre is köszönöm.

Csak a szükséglet felét fedezi a magyar hagymatermés

2019. augusztus 12. 08:38

Még kis mennyiségben kapható áttelelő vöröshagyma, a tavaszi, korai vetésű betakarítása pedig augusztus második felében kezdődik, közepes hozamra számítanak a termelők. Az éves 10-12 kg/fő hagymafogyasztásnak jelenleg csak 50-60 százalékát tudja lefedni a rendszerváltozás óta jelentősen visszaesett magyar hagymatermesztés.