17℃ 3℃
április 11. Leó, Szaniszló, Glória

Honnan tudhatjuk, hogy a dughagymáról ültetett vöröshagyma már felszedhető?

Agrofórum Online

A tenyészidőszak hosszát legnagyobb mértékben a termesztés módja befolyásolja, de a fajták között is nagyobb mértékű különbségek tapasztalhatók.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A dughagymáról termesztett vöröshagymát július végén – augusztus elején, még a magról vetettet egy hónappal később lehet betakarítani. A tenyészidőszak hosszát legnagyobb mértékben a termesztés módja befolyásolja, de a fajták között is nagyobb mértékű különbségek tapasztalhatók. Még magvetés esetén 140–200 napig tart a tenyészidőszak, addig dughagymáról történő szaporítás esetében ez csak kb. 120–140 nap.

A vöröshagyma érési folyamata során a cukor- és szárazanyag-tartalom folyamatosan nő, maximumát pedig mindkét paraméter esetében teljes érettségi állapotban érik el a hagymák. A külső érés jelei közé tartozik a hagymalevelek csúcsi részének száradása, valamint a levelek talajra dőlése is, a hagyma nyaki részének vízvesztése következtében. Ezzel párhuzamosan színes buroklevelei egyaránt kialakulnak, továbbá a víz- és tápanyagfelvétel lassulásával a gyökérzet hervadása és száradása is megindul.

A felszedéssel sietni nem szükséges, hiszen csak akkor tárolhatjuk megfelelően a vöröshagymát, ha kellőképpen beérett. A földből kiemelés után a hagymákat néhány napig a termesztés helyén is hagyhatjuk száradni. Csapadékos időszakban inkább fedett helyen szikkasszuk hagymáinkat, ugyanis vizesedés esetében, a talajon hagyott termések újragyökeresedhetnek, ezáltal tárolásra alkalmatlanná válhatnak. A szárítás által a buroklevelek megvastagodása is elősegíthető, valamint így a hagymákról a szennyeződés, vagyis sár, talajmaradványok is könnyebben lekerülhetnek, így javítva ezzel tárolhatóságukat.

A szennyeződések leszáradása és leszedések után a válogatás következik, amikor csak az ép és egészséges terméseket hagyjuk meg. A beteg és sérült termények a tárolóban hamar tönkremennek és az egészséges hagymák romlását is előidézik. Hosszabb idejű téli tárolásra az a tároló, padlás, garázs stb. alkalmas, amely száraz, páratartalma 65-70% között van, jól szellőzik, hőmérséklete nem megy mínusz 3°C alá. Nagyon magas páratartalom és hőmérséklet esetében a hagyma gyökér- és hajtásképződése megindulhat, tönkretéve ezzel betárolt vöröshagymáinkat.

A vízhiány tette tönkre a hagyma- és burgonyatermést

2018. szeptember 24. 07:16

Rossz hatással volt a száraz időjárás a hagymafélék és a burgonya termesztésére, miközben jó évet zárt a napraforgó és a paradicsom.

Kiültethető a kertbe az elvirágzott, cserepes jácint?

2023. március 31. 04:37

Névnapomra kaptam egy cserepes jácintot ajándékba. Nagyon szép volt, de időközben elvirágzott. Kiültethető most a kertbe ez az elvirágzott jácint?

Permetezni kell: kedvez az időjárás a tafrina kialakulásának

2020. március 3. 15:15

2020 első két hónapja nem kényeztette el a gazdálkodókat csapadék tekintetében. Január-február hónapokban csupán egy havi mennyiség hullott le, mindehhez pedig több évtizede nem látott, magas téli hőmérséklet társult. Szerencsére az elmúlt esztendő utolsó két hónapja csapadékban bővelkedett, mindkét hónapban többhavi csapadék hullott, eső formájában.

Ősszel is szaporíthatjuk a hagymaféléket?

2024. szeptember 17. 04:39

Hogyan és mikor szaporíthatjuk ősszel a hagymaféléket? Válaszukat előre is köszönöm.