22℃ 15℃
július 18. Szömér, Frigyes, Milla, Hedvig, Mirkó

Honnan tudhatom, hogy peronoszpóra támadta meg az uborkámat?

Agrofórum Online

Kérem szépen segítségüket: honnan tudhatom biztosan, hogy a peronoszpóra támadta meg az uborkámat?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az uborkát több kórokozó is képes megfertőzni, de állományában leggyakrabban peronoszpórás, lisztharmatos és pszeudomonászos betegséggel találkozhatunk. A peronoszpóra első tünetei szabadföldön június elejétől, közepétől várhatók, főként a virágzás körüli időszakban a legfogékonyabb rá az uborka. Legelőször az idősebb leveleken jelenik meg a foltosodás, mely foltok kb. 3-5 mm nagyságúak, szögletesek, sárgás színezetűek, gyakran összeolvadnak. A levelek fonákán nehezebben észrevehető, lilásbarna bevonat is képződik. A kialakult levélfoltok idővel beszáradnak, a levél rongyolódik, és a levél a levélnyéllel együtt pusztul el, viszont az inda ép marad.

A pszeudomonászos betegség csapadékos és meleg nyarakon okoz leggyakrabban problémát. A tünetek a levélen 3 mm-es, szögletes foltok formájában mutatkoznak meg először, melyek kezdetben vizenyősek, majd pedig kifehérednek. A foltok idővel bebarnulhatnak, de akár ki is szakadozhatnak, valamint csapadékos időjárás esetében baktériumnyálka jelenhet meg rajtuk. A levélnyélen és a száron megnyúlt, ovális foltok, a termésen pedig kerek vizenyős foltok alakulnak ki, melyet baktériumnyálka és mézgakiválás kísérhet. A fertőzés forrása a beteg növénymaradványok, valamint a vetőmag, de a baktériumnyálka vízcseppekkel és rovarok segítségével is továbbterjedhet.

Az uborkalisztharmat a leveleken jellegzetes lisztes bevonat kialakulását okozza, mely elsősorban az idősebb leveleken jelenik meg, de a terméseket és virágokat is megtámadhatja.

A betegségek elleni védekezésben nagy szerepe van a növénymaradványok összegyűjtésének és megsemmisítésének, vetésforgó alkalmazásának. A peronoszpóra és lisztharmat esetében elérhetők már rezisztens fajták is. A peronoszpóra ellen a kémia védekezést június elejétől érdemes elkezdeni, míg a lisztharmat ellen kb. 10 lombleveles állapottól kell védekezni. A bakteriális betegég ellen, valamint a peronoszpóra ellen a réztartalmú készítmények hatékonyak, még a lisztharmattal szemben pedig a kén hatóanyag használható sikerrel. A peronoszpóra és lisztharmat ellen felszívódó hatóanyagok is alkalmazhatók, pl. azoxistrobin.

Zöldségfélék kénigénye és kéntrágyázása

2019. április 24. 04:37

A kénhiányban szenvedő növény fejletlenebb, mivel gátolt a sejtosztódása és a fehérje szintézise. A ként a növények főleg szulfát formában veszik fel a talajból, de a levegő kéndioxid-tartalmát is képesek hasznosítani. Magában ként trágya formájában nem szoktunk adni, más tápelemek kísérőanyagaként visszük a tápoldatba (talajba).

Miért keseredik meg az uborka?

2022. augusztus 4. 04:36

Szeretném segítségüket kérni annak megválaszolásában, hogy miért keserednek meg az uborka termései?

Növekszik a hazai uborkafogyasztás

2018. április 9. 07:50

A kereslet évről évre nő, de a gazdálkodók dolgát így is megnehezíti a főként Spanyolországból érkező olcsó áru, a téli időszakban ugyanis szinte lehetetlen ilyen alacsony árak mellett gazdaságosan megtermelni a zöldséget a magyar fóliasátrakban.

Uborka termesztése kezdőknek

2024. június 13. 08:40

Amatőr kertészeknek is sikerélményt és bőséges termést ad az uborka, ha ezeket az egyszerű tanácsokat betartják.