Honnan tudhatom, hogy peronoszpóra támadta meg az uborkámat?

Agrofórum Online

Kérem szépen segítségüket: honnan tudhatom biztosan, hogy a peronoszpóra támadta meg az uborkámat?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az uborkát több kórokozó is képes megfertőzni, de állományában leggyakrabban peronoszpórás, lisztharmatos és pszeudomonászos betegséggel találkozhatunk. A peronoszpóra első tünetei szabadföldön június elejétől, közepétől várhatók, főként a virágzás körüli időszakban a legfogékonyabb rá az uborka. Legelőször az idősebb leveleken jelenik meg a foltosodás, mely foltok kb. 3-5 mm nagyságúak, szögletesek, sárgás színezetűek, gyakran összeolvadnak. A levelek fonákán nehezebben észrevehető, lilásbarna bevonat is képződik. A kialakult levélfoltok idővel beszáradnak, a levél rongyolódik, és a levél a levélnyéllel együtt pusztul el, viszont az inda ép marad.

A pszeudomonászos betegség csapadékos és meleg nyarakon okoz leggyakrabban problémát. A tünetek a levélen 3 mm-es, szögletes foltok formájában mutatkoznak meg először, melyek kezdetben vizenyősek, majd pedig kifehérednek. A foltok idővel bebarnulhatnak, de akár ki is szakadozhatnak, valamint csapadékos időjárás esetében baktériumnyálka jelenhet meg rajtuk. A levélnyélen és a száron megnyúlt, ovális foltok, a termésen pedig kerek vizenyős foltok alakulnak ki, melyet baktériumnyálka és mézgakiválás kísérhet. A fertőzés forrása a beteg növénymaradványok, valamint a vetőmag, de a baktériumnyálka vízcseppekkel és rovarok segítségével is továbbterjedhet.

Az uborkalisztharmat a leveleken jellegzetes lisztes bevonat kialakulását okozza, mely elsősorban az idősebb leveleken jelenik meg, de a terméseket és virágokat is megtámadhatja.

A betegségek elleni védekezésben nagy szerepe van a növénymaradványok összegyűjtésének és megsemmisítésének, vetésforgó alkalmazásának. A peronoszpóra és lisztharmat esetében elérhetők már rezisztens fajták is. A peronoszpóra ellen a kémia védekezést június elejétől érdemes elkezdeni, míg a lisztharmat ellen kb. 10 lombleveles állapottól kell védekezni. A bakteriális betegég ellen, valamint a peronoszpóra ellen a réztartalmú készítmények hatékonyak, még a lisztharmattal szemben pedig a kén hatóanyag használható sikerrel. A peronoszpóra és lisztharmat ellen felszívódó hatóanyagok is alkalmazhatók, pl. azoxistrobin.

Miért szárad ki nyár közepén az uborka?

2023. augusztus 21. 04:39

Miért szárad ki minden nyár közepén az uborkám? A leveleken kezdetben barnuló foltosodás jelenik meg, mely egyre nagyobb mértékben terjed és a levél leszáradását okozza. Hogyan előzhetném meg ezt a problémát?

9 uborkakártevő, amikre figyelni kell

2023. augusztus 15. 10:40

Egyetlen nyár sem múlhat el a roppanós, édeskés uborka nélkül, amit ma már tucatnyi fogásként elkészíthetünk. Az uborka könnyen termeszthető növény, ezzel együtt azonban rá is leselkednek külső veszélyek, főként kártevők formájában, amelyekre nem árt, ha odafigyelünk, különben bottal üthetjük a friss, roppanós uborkánk nyomát!

Miért keseredik meg az uborka?

2022. augusztus 4. 04:36

Szeretném segítségüket kérni annak megválaszolásában, hogy miért keserednek meg az uborka termései?

Mit tehetünk az uborka kesernyés íze ellen?

2023. augusztus 14. 13:10

Bár hazánkban talán a paradicsom és a paprika a legnépszerűbb zöldségféleség, nem sokkal mögöttük, dobogós helyen áll az uborka is. Néha azonban megesik, hogy a saját termesztésű uborkánk kesernyés. Miért van ez, és mit tehetünk ellene?