Tervezem a jövő évi veteményesemet. Idáig nem voltam sikeres a kerti uborkatermesztésben, kevés uborka fejlődött a növényeken. Hogyan tudom növelni az uborkák mennyiségét?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Érdeklődő!
Az uborka termőképességét sok tényező befolyásolja. Ha sikeres kíván lenni, ismernie kell az uborka környezeti igényeit, és azokat a lehetőséghez képest teljesíteni.
A tökfélék családjába tartozó uborka (Cucumis sativus) hosszú indát nevelő növény, azokon fejleszti a nagyméretű, puha szövetű, szőrökkel borított leveleket, kacsokat és a levelek hónaljában a virágokat. Gyökérzete sekélyen hatol a talajba. Nagy vízigényű növény, földjét folyamatosan nedvesen kell tartani a dinamikus növekedés érdekében. Laza, morzsás szerkezetű talajban érzi jól magát. Gyorsan nő, amihez megfelelő mennyiségű és összetételű tápanyagot igényel. Összességében 2 rész nitrogén, 1 rész foszfor és 3 rész kálium arány jellemzi a teljes termesztési igényét. Nitrogén folyamatosan, a foszfor a palántaneveléstől virágzásig, míg a kálium virágzástól a vegetációs időszak végéig fontos. Mikroelemek közül kiegészítő magnézium adagolásra is szüksége lehet. Mikroelemek lombpermetezés formájában is nyújthatók a növénynek. Ideális tápanyag ellátása szerves trágyából és komposztból biztosítható.
Az uborka melegigényes, csírázásához 20-25 °C megfelelő, szabadföldi helyrevetésnél a talaj érje el legalább 15 °C-ot. Ennél hidegebb földben a magvak csírázása nem indul meg vagy leáll, a magvak elfekszenek, hiányos lesz a kelés. Növény növekedése 18-30 C között optimális. Vetési és a palánták kiültetési idejét a talaj felső 3-5 cm-es rétegének hőmérséklete határozza meg: vetését legkorábban áprilistól, kiültetését pedig május végétől szokták megkezdeni.
Az uborka rövid tenyészidejű növény, termés szedésének idejét későbbi vetésekkel (másodvetés) meg lehet hosszabbítani.
Uborka termőképességét döntően a hajtásain fejlődő virágok száma és neme határozza meg. Uborkán hím (porzó) és nő (termő) virágok fejlődnek. A régebbi fajták kevert virágúak, hímvirágok száma magas (monikus), ezeknél a növényeknél bár sok a virág, a virágok jelentős része nem terem, mivel csak a beporzást biztosítja. Az újabb nemesítésű fajták már túlnyomóan nővirágúak (gynomonoikus), a virágaik többsége már nővirágú, azaz termést fejlesztő. Tiszta nővirágú (partenokarp) fajták –a legújabb nemesítésű F1 hibridek – minden virágából uborka fejlődik, általában csokrosan. Hímvirágot nem nevelnek, nővirágaik beporzás nélkül is teremnek. A magok virágzásbiológiai tulajdonságait a fajták leírásában, a csomagolásán is ismertetik a többi, termesztéstechnikai jellemzőivel együtt. Aki bő termést szeretne, ez alapján kell fajtát választania.
Számos hibrid uborkafajta már rendelkezik fontos betegségei elleni rezisztencia vagy tolerancia tulajdonsággal, általában már permetezés nélkül is termeszthetők. Helyes fajtaválasztás bő termést ígér.