Zöldség
Zöldség

Az uborka peronoszpóra gyógyítása

Az uborka peronoszpóra gyógyítása

Agrofórum Online

Noha a bizonytalan piac, és a nagy kézimunkaerő-igény miatt a konzervuborka termőfelület drasztikusan visszaesett, vannak bátor vállalkozók, akik évről évre megpróbálkoznak az uborka termesztésével.

Hálás növény – mondják, de meg kell számára adni mindent, mert érzékeny a hőmérsékletre, a páratartalomra, a víz- és tápanyagellátásra, valamint csak kiváló szerkezetű talajon képes versenyképes termésmennyiséget és minőséget produkálni.

A méretes (berakó) uborkát heti két-három alkalommal kell szedni, ebből adódóan az élelmezési várakozási idő miatt a növényvédelmi lehetőségek meglehetősen korlátozottak. Június végén, júliusban szokott a rettegett ellenség, a peronoszpóra (Pseudoperonospora cubensis) jelentkezni, amely meleg (legalább 250C) és magas páratartalom mellett károsít olyan esetben, ha a levél felülte is nedves.

Gyors lefolyású betegség. A levél színén hirtelen megjelenő (erek által nem határolt!), pár milliméter nagyságú világossárga foltok gyorsan megnövekszenek, a fonáki oldalon lilásbarna sporangium szőnyeg képződik. Ezt követően a tünetek viszonylag gyorsan megszűnnek, a levél elszárad, lehullik, a jelentős lombvesztés miatt a termésképzés is visszaesik. Ugyan a levél elszárad és lehullik, de az inda egészséges marad, ami egy növényvédő szer mentes védekezési megoldást jelenthet.

A támrendszeren nevelt uborka folyamatos víz- és tápanyagellátást igényel, korszerű ültetvényeken csepegtető rendszert alkalmaznak, tömlős megoldás során napi öntözés, és kb. 7-10 napi fejtrágyázás szükséges. A szórófejes öntözés, pont a gombás betegségek miatt nem javasolt, ez alól kivételt képeznek az alacsonyan elhelyezett mikroszórófejek, amelyek a csepegtető rendszerek mellett elsősorban párásítás célját szolgálják.

Az egészséges inda alkalmas arra, hogy megfelelő tápanyagokkal újabb hajtások képzésére indukáljuk! A kálium, mint fontos növényi tápanyag a hajtásképzést generálja, hasonló módon a bór is. Ezt a két tápelemet kombinálva nitrát-nitrogénnal, amelynek köztudottan nagyon jó a lombképző hatása, gyors javító hatást érhetünk el a lombozat újrafejlesztésében.

Ilyen célra kiválóak a káliumnitrát alapanyagú műtrágyák, amelyek jól oldódnak, a nitrát miatt gyorsan felvehetők és rövid idő alatt hasznosulnak. Bórtartalmú készítménnyel, ami lehet akár lombtrágya is, augusztusra visszaállítják az egészséges lombozatot, ezzel együtt a termésképzést is. Körül-belül két héten keresztül, heti kétszeri 1-1,5 dkg/m2 káliumnitrát tápoldatként kijuttatva az egyébként jó kondícióban lévő növény lombképződését helyreállítja.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Fűtetlen és enyhén fűtött fóliák hasznosítása, XVII. – Étkezési paprika hajtatása, III. rész

2024. március 28. 11:10

A paprika ápolása kevesebb munkával jár, mint a paradicsomé, de a támrendszer mellett nevelté hasonlít a paradicsomhoz, rendszeresen kell a zsineghez rögzíteni, oldalhajtásait metszeni, esetleg levelezni.

Fűtetlen és enyhén fűtött fóliák hasznosítása, XVI. – Étkezési paprika hajtatása, II. rész

2024. március 27. 11:10

A paprika igénye szerinti táplálásával, illetve öntözésével, valamint a környezeti tényezők összehangolt irányításával olyan kondíciót lehet kialakítani, amely növeli a paprika termésmennyiségét, javítja a minőségét és a termésbiztonságát.

Fűtetlen és enyhén fűtött fóliák hasznosítása, XV. – Étkezési paprika hajtatása, I. rész

2024. március 26. 11:10

A megváltozott éghajlati viszonyok következtében biztonságosan csak fóliával vagy üveggel védett helyen lehet jó minőségű, a piaci elvárásoknak megfelelő paprikát előállítani.

Kapálás és gyomlálás nélkül zöldséget termeszteni: talajtakarás

2024. március 25. 10:10

A talajok takarása vagy mulcsozása régóta és széles körben alkalmazott komplex célú ápolási munka a növénytermesztésben. A talajtakarás célja a talaj hő-, víz-, levegő- és tápanyag-gazdálkodásán kívül a gyomok elleni védekezés is.

Gyümölcsösök virágzás után

2022. május 9. 06:38

A virágzás után a csonthéjas állományokból álló gyümölcsösökben megjelennek a csonthéjas monília (Monilia laxa) fertőzése nyomán hervadásnak, pusztulásnak induló hajtások is.

A káposzta növényvédelmének nehézségei

2018. július 31. 08:34

Mintegy 22 hektár különböző káposztaféle (fejes-, vörös-, kel-) növényvédelmi szakirányítójaként szeretném megosztani gyakorlati tapasztalataimat a káposztafélék növényvédelmének legfőbb nehézségeiről.

Tavaszi rózsa-növényvédelem

2021. április 28. 06:37

Akár biokertészkedés, akár vegyszeres: tavasszal a rózsákon mindig van tennivaló, amivel megalapozzuk a dús virágzást a nyári és késő őszig tartó virágzáshoz. Bevállt tippjeink, ahogyan évek óta neveljük díszkerti rózsáinkat fajtától függetlenül.

A fuzáriózis még mindig fenyegeti a gabonákat

2023. június 6. 05:36

A kalászfuzáriózis létrejöttéhez szükséges tényezők közül a fertőző anyag jelenlétének szintje hazánkban sajnos állandóan magasnak, vagy igen magasnak tekinthető.