T. Ákos kérdése: Kajszibarack fáim gyümölcseit kicsi foltok lepték el. A leveleken is látok foltokat. Mi okozza és tehetek-e még valamit a fáért?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Érdeklődő!
Kajszi fákon szerte hazánkban idén is megjelent és a szokottnál súlyosabb mértékben fertőz a sztigmínás betegség (kórokozója Stigminaa carpophila, korábbi neve Clasterosporium carpophilum). Levéllikasztó betegségként is ismert, és a kajszin kívül más termesztett csonthéjas gyümölcsfajokat (őszibarack, mandula, cseresznye, meggy, szilva) valamint dísznövényként nevelt rokon Prunus fajokat (pl. babérmeggy) is fertőzheti. Tüneteit gyakran összetévesztik más betegségek vagy élettani okok által kiváltott levél-lukacsosággal.
A Stigmina gomba a leveleken kör alakú 2-3 mm-es méretű világos barna foltokat idéz elő, a foltoknak sötétbarna szegélye van. A foltok közepe hamar kiesik a levéllemezből, csak a lyuk marad hátra és a folt barna elhalt szegélye. A legjelentősebb kárt a gyümölcs héján okozott foltosodás idézi elő. Kezdetben ezek a foltok 1-2 mm méretűek, kör alakúak, liláspiros színűek. A foltok később kiemelkednek, parásodnak, közepük barna színű és kemény lesz, a foltok szegélye lilás-piros. A gyümölcsön a foltok csak a héjra terjednek ki, a húsában nem okoznak elváltozást. A beérett gyümölcsnél a héj eltávolítása után a gyümölcs húsa fogyasztható, feldolgozható. Megfigyelések szerint a fa alsó ágain növekvő gyümölcsökön gyakori a termések fertőződése.
A jelentős kártételt a növekedésben lévő zöld gyümölcsöknél váltja ki: a folt alatt a héj elhal, a gyors „hízásban” lévő zöld termés héj a folt mentén bereped, a nyílt sebzésnél másodlagosan fertőző monília gomba a gyümölcs rothadását okozza.
A gomba a fertőzött vesszőkön és talajra hullott leveleken telel és tavasszal onnan fertőz. A kórokozó a csapadékos és hűvös tavaszi időjárásnál okoz járványokat, felszaporodásának a 15 °C körüli hőmérséklet kedvező. Az idei tavasz ilyen volt és még most is ilyen. Amíg az időjárás hasonló marad, védekezésre lesz szükség.
VÉDEKEZÉS
Metszésnél az elhalt, foltos vesszőket el kell távolítani, a lehullott fertőzött leveleket a területről azok beásásával vagy összegyűjtve komposztálással hatástalanítani szükséges. A fán áttelelő gomba ellen a réz tartalmú lemosó permetezés védelmet nyújt. Bimbós állapottól már a réz tartalmú szerek perzselést okoznak, ezért azok felhasználást kerüljük. Megelőzésképpen illetve, ha már fellépett a betegség, a járvány fékezésére a következő gombaölő szer hatóanyagok valamelyikével permetezzünk: mankoceb, difenokonazol, ditianon, prokloráz.
Fel kell hívni a figyelmet egy új baktériumos betegségre (Xanthomonas arboricola pv.pruni), amely a kajszibarackot is fertőzi, és a levélfoltjai, termésfoltjai hasonlóak az előzőekben ismertetett sztigmínás betegségéhez. Felszaporodása szintén esős környezeti feltételeket igényel.