Káros a fáknak a rajtuk élő moha?

Agrofórum Online

Káros a fáknak a rajtuk élő moha? Megelőzhető megjelenésük?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

Gyakori jelenség, hogy a gyümölcs- vagy díszfák törzsén mohák, zuzmók, termőtestes gombák, de akár más növényzet megtelepedését tapasztaljuk. A törzsön található élőlények felfedezése gyakorinak tekinthető az őszi időszakban, hiszen a lombhullás után a fák fás részeit már jobban szemügyre tudjuk venni. A moha általában csak olyan fák törzsén telepedik meg, ahol számára a kedvező feltételek teljesülnek, vagyis környezete állandóan párás. Nem találunk mohát a fák törzsének napos oldalán, száraz feltételek mellett.

A moha nem jelent gondot a fák törzsén, nem élősködik rajtuk, ellenük védekeznünk, a mohát leszednünk pedig így nem is szükséges. A moha és a vele gyakran társként előforduló zuzmó a törzseken, inkább jó jelzője lehet a párás és nedves körülmények meglétének. A zuzmó sem okoz gondot a fa törzsén való megtelepedésével, tápanyagot és vizet sem von el fáinktól, így ezek leszedése sem tekinthető indokoltnak.

A borostyán és a gombák nagyobb problémát jelenthetnek

Nagyobb problémát jelentenek már a fák törzsére felfutott zöld növények – annak ellenére is, hogy táplálékot a fáktól nem vonnak el -, hiszen kapaszkodásukkal, főként, mely a koronát is érinti, képesek a fát megfojtani. Ajánlatos tehát a törzsre felkúszott növényt mihamarabb leszedni, koronába való felkapaszkodását megakadályozni. Leginkább a borostyán esetében kell gondoskodunk gyors eltávolításáról, hiszen kapaszkodó gyökereit képes akár mélyebben is a kéregbe besüllyeszteni. A kéreg védelme érdekében a borostyánt ne tépjük le a törzsről, hanem talajszinten való elvágásuk, majd leszáradásuk után távolítsuk el csak azokat a fákról!

A legnagyobb problémát talán a gombák termőtesteinek megjelenése okozza, mely a törzs mellett már az ágakat, gallyakat is érintheti. A fák termőtestei a fás részekből ugyan kilógnak, de a gomba tápanyagfelvevő fonalai a fa belsejében élnek. A termőtestes gombák egészséges fán nem tudnak megtelepedni, így ezek megjelenése már valamely sérülés okán alakul ki. A megelőzésre érdemes nagy hangsúlyt fektetni, vagyis a fák erőnlétét megőrizni. Ajánlatos a gombákat kivágni a fából, az egészségesnek tűnő részből is legalább pár cm-es darabot eltávolítva. A nagy mennyiségű termőtesttel, főként taplókkal rendelkező fa sajnos nem menthető, egyetlen megoldásnak a fa kivágása tekinthető.

Kiemelt kép: Pixabay

5 kora tavaszi teendő a kertben

2019. március 1. 04:48

A szürke téli hónapok után igazi felüdülést jelentenek az első meleg napok. Tavasszal ébredezik a természet és vele együtt bennünk is a vágy, hogy minél több időt töltsünk a szabadban. A kerttulajdonosoknak van is rá okuk, hiszen a tavaszi kertben bőven akad feladat.

Kokedama: japán stílusban nevelt növények

2022. június 6. 05:39

A kokedama japán eredetű, mégsem bonsai és nem is ikebana. Röviden összefoglalva egy dísznövénytartási módot jelent, amikor mohagombócba tekerjük a gyökereket.

Mitől mohásodik a kert?

2022. augusztus 4. 05:36

A moha megjelenése talajproblémákra is utal sok esetben. Azért tud a moha elterjedni és megjelenni, mert a gyepünk annyira legyengül, hogy nem képes fejlődni, növekedni és a moha átveheti tőle a hatalmat.

Mire van szüksége egy egészséges erdőnek? I. rész – a holtfa szerepe

2022. február 24. 04:36

Mi is a holtfa pontosan? Milyen célt szolgál az erdőben? Miért elengedhetetlen egy egészséges erdő számára? Milyen tévhitek keringenek a holtfákkal kapcsolatban?