Az elmúlt 1-2 héttől igen sok sárga csíkos rovar repdes a virágoknál, darazsakhoz hasonlóak, csak azoknál sokkal kisebbek. Mik lehetnek ezek, és károsak-e?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Bár nem küldött képet róluk, leírása elegendő volt a rovar azonosításához. Mostanában jelentek meg tömegesen a zengőlegyek (Syrphidae). Hazánkban közel négyszáz fajuk ismert, tehát sokfélék alakra, színezettségre és életmódjukat tekintve is. Jó repülők, jellegzetes mozgásúak: képesek egy helyben megtartani magukat a levegőben szárnyaik rebegtetésével, „helyben repülnek”, majd gyors irányváltoztatással továbbállnak, és gyakran visszatérnek eredeti helyükre.
Virágok közelében lehet látni őket, mivel többségük virágporral és nektárral táplálkozik. Kedvelik és fogyasztják a rovarok által termelt mézharmatot, valamint a növényi nedveket is. Virágoknál folytatott táplálkozásukkal együtt hasznos tevékenységet is folytatnak, segítik a virágok beporzását. A méhek után őket tekintik a második legjelentősebb beporzó rovarcsoportnak.
A zengőlegyek színezettsége változó, sok sárga csíkos potrohú faj él, amik első ránézésre hasonlóak a darazsakhoz vagy a méhekhez. Nappali rovarok, nappal aktívak, szűrt napfényes, félárnyékos, nedves helyeket kedvelik. Méretük 0,5-15 mm között változó, általában keskeny testűek, és mivel légyfélék, csupán 1 pár hártyás szárnnyal rendelkeznek. Lárváik lábatlanok, nyüvek, melyek a növényeken csúszva közlekednek, és szemük hiányában nem látnak. Színük lehet zöld vagy fehér, áttetsző, általában laposak, szorosan a levélhez tapadnak.
A több száz zengőlégyfaj közül elsősorban azok az ismertek, melyek lárvái ragadozók, a növényeken élő apró rovarokkal táplálkoznak. Sokan közülük a levéltetveket fogyasztják, de vannak pajzstetvek, molytetvek, levélbolhák ritkítását végzők is. A nőstény zengőlegyek petéiket olyan növényekre helyezik, melyeken a zsákmányállatok (táplálékuk) kellő számban fordulnak elő, így biztosítják utódaik életfeltételeit. Ezek a zengőlégyfajok a biológiai védelem hasznos tagjai. Vannak korhadék (lebomló szerves anyagokat) fogyasztó fajok is, valamint kevés faj élő növényekkel táplálkozik, szerencsére számuk elenyésző.
Bizonyos növénycsaládok virágait kedvelik, ilyenek az ernyős virágzatúak, fészkes virágzatúak, keresztes virágzatúak, rózsafélék. Ha szeretnénk, hogy kertünkben felszaporodjanak a zengőlegyek, minél többféle virágot ültessünk, neveljünk. Gondoskodjunk róla, hogy tavasztól őszig mindig találjanak virágzó növényeket, amik biztosítják számukra a szükséges táplálékot, a virágport! Meleg időben itatásukról is gondoskodjunk kertünkben!