Nagy divat az adventi és karácsonyi időszakban a fákra égősorokat rögzíteni. Fényük segíti az ünnepre hangolódást, békét, nyugalmat biztosít. Van-e veszélye az élő fákra díszkivilágítás vezetékét rögzíteni, károsodhatnak-e tőle a fák?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Üdvözlöm, kedves Kérdező!
Minden olyan beavatkozást, ami a fák kérgét, ágait megsértheti, károsíthatja, alapos megfontolás után javaslok csak. Természetesen gondos kivitelezéssel a fák épsége megőrizhető. Abban az esetben javasolt a vezeték felhelyezését, ha 1-2 hónap múlva a levétele biztosítva lesz. A vezeték felhelyezésekor figyelni kell arra, hogy ne szoruljon az ágakra, ne feszüljön rá, különben a fakéreg az ágak felszínén lehorzsolódik, sérülhet, ami a farész kívülről történő fertőződéséhez, megbetegedéséhez vezet. A díszkivilágítás vezetékét nem szabad tartósan a fán hagyni. Gyakori eset, hogy a magas fáknál, mivel a vezeték felhelyezésének és levételének költsége tetemes, és erre a munkára kivitelezőt is nehéz találni, évekig rajta hagyják, kényelmi és anyagi okokból. Ilyen esetben lépnek fel a vezetékek okozta károsítások. A fák ágai nem csak hosszirányban nőnek, hanem vastagodnak is, a korábban lazán elhelyezett vezetékek bevágódnak a kéreg alá a faszövetbe. A bevágódó rugalmatlan drót lelassítja, akadályozza az érintett ág tápanyag és a vízforgalmát, annak növekedését. A megkötözött ágak torzulnak.
Hasonló kártételt tudnak okozni a házi kertekben fákra rögzített kötelek is, amit a fakorona megerősítése, összefogása céljából alkalmaznak. Ilyen esetben előnyben kell részesíteni a széles, lapos hevedereket. Kerülni javaslom a drótokat erre a célra, bár erősek, már néhány hónap alatt bevágódnak a faszövetbe. Fakorona összehúzására alkalmazott rögzítést évente legalább 2 alkalommal érdemes ellenőrizni, és helyéről elmozdítani.