A kertemben található néhány tő japán babérsom. Télen kell ezeket takarni?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Érdeklődő!
A japán babérsom egy kedvelt, dekoratív megjelenésű örökzöld dísznövényfajunk. Főként ’Variegata’ fajtája nagyon elterjedt, hiszen az alapfajnál erősebb növekedésű, nagyobb levelű. A leveleken sűrű, sárgafoltos mintázat látható, melyek aprók, egyenlőtlen nagyságúak. A fajta további pozitív tulajdonsága, hogy a páraszegény környezetet is jobban viselik alapfajuknál. A sárgán, foltos levelével, valamint hosszú ideig piros terméseivel díszítő fajták is egyre jobban elterjedtek, mint pl. a ’Crotonifolia’, ’Marmorata’.
A japán babérsom egy lassú növekedésű, 1-2 méteres magasságig növő, vastag, zöld ágakkal rendelkező örökzöld cserje. Leveleinek széle fogazott, fényes felületű, alapszínük élénkzöld. Az eredetileg Japánban honos növényfaj nálunk elsősorban cserepes dísznövényként ajánlható, melyet tavasztól őszig csodálhatunk kertünkben. Az utóbbi időben kertbe való kiültetése is egyre nagyobb mértékben elterjedt, viszont hazai körülmények között való kerti áttelelése csak enyhe telű vidékeken lehet biztonságos. Ajánlatos a növényeket tehát a télre felkészíteni, ezzel előzve meg a leveleknek, súlyos esetben akár az egész növénynek az elfagyását.
Ültetési helyéül olyan kertrészt válasszunk, mely árnyékos-félárnyékos! Nemcsak páraigényes, hanem öntözni is rendszeresen szükséges, bár rövidebb aszályos periódusokat képes átvészelni. Kedveli a tápdús talajokat, valamint tápanyag-utánpótlásáról is ajánlatos rendszeresen gondoskodnunk, a tél beállta előtt, akár a többi növényfaj esetében is, káliummal segíthető elő jobb áttelelése. Gyökerei sekély elhelyezkedése miatt a töveket, főként a fiatal ültetésűeket a hideg ellen feltétlenül takarni kell.
Edényben történő nevelés esetében akár az erkélyen, teraszon való áttelelés is megoldható, viszont cserepének, tövi részének takarása ugyancsak elmaradhatatlan feladat. Arra is ügyeljünk, hogy leveleit közvetlen déli napsütés ne érje, inkább szórt fényben, félárnyékban helyezzük el, ugyanis levelei még télen is képesek napégést szenvedni, barnuló foltosodást mutatni! Benti körülmények között, fagymentes, hideg, kb. 0-10 fok közötti, világos helyet keressünk számára!
Kiemelt kép: Pixabay