Lehet-e a növények virágzási idejét befolyásolni?

Agrofórum Online

Miért virágzik késő ősszel, télen a mikulásvirág, a karácsonyi kaktusz? Lehet-e ezeknek a növényeknek a virágzási idejét befolyásolni?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus 

Kedves Kérdező!

Minden növény életére, biológiai folyamataira hatást gyakorolnak a környezeti tényezők: hőmérséklet, fényviszonyok, talaj, páratartalom stb. Ezek ismerete nélkül a hazavitt virágok nem gondozhatók sikeresen.

Növények virágzási idejének szabályozását bizonyos növényeknél a világos illetve sötét időszakok hossza végzi. Köztudott, hogy a téli hónapokban lényegesen rövidebbek a világos időszak, 8-10 óra csupán, ennek megfelelően a sötét, éjszakai periódus 14-16 óra. Míg nyáron a világos órák száma elérheti a 16 órát, az esti, éjszakai sötétség pedig csak 8-10 óráig tart. A fotóperiódus változásai minden növényre, minden élőlényre hatnak.

A növények fényérzékenysége különböző. Vannak rövid nappalos növények, ezek a legalább 12 óránál hosszabb, tartósan sötét időszakok után kezdenek virágozni. Ennek megfelelően a nappali világos időszak ennél lényegesen rövidebb. Ide tartoznak a szobai virágok közül a korallvirág, mikulásvirág, a karácsonyi kaktusz és a krizantém is. A hosszú nappalos virágoknál a virágképződést és virágzást a 12 óránál hosszabb nappali világos időszak indukálja, ezek tavasszal, nyár elején ontják virágaikat. A harmadik csoportot a fényre közömbös növények alkotják, ide tartozik a legtöbb kultúrnövény. Ezeknél a virágzást egyéb környezeti tényezők, illetve a növények fejlődési üteme szabályozza. Paradicsom és rózsa is ennek a csoportnak a tagja.

A kérdésében felvetett otthon nevelt növényei a meghosszabbodott őszi, sötét időszakok miatt tudják, hogy mikor van mikulás vagy karácsony, hiszen akkorra indul meg virágzásuk.

Ezt a tulajdonságukat ismerve a kertészetek az év egyéb időszakában is, bármikor elő tudnak állítani virágzó mikulásvirágokat, korallvirágokat. A módszer otthon is kipróbálható: a növényt 4-6 hétig naponta 13-14 óra tartamra folyamatos, teljes sötétségben kell tartani délutántól reggelig. A sötét periódust nem szabad megszakítani, mert néhány perces világosság már leállítja a folyamatot. Az „elsötétítést” kertészetekben fekete fóliával történő takarással végzik. Otthon az 1-2 cserép virágot elég, ha kartondobozzal takarjuk le, vagy sötét helységbe vagy szekrénybe helyezzük. A kezelés után megindul a virágképződés. Érdemes kipróbálni.

Mi fertőzi meg a muskátlikat?

2020. június 18. 13:36

Ék alakban sárguló, kissé száradó foltokat találtam a muskátli leveleken. A tünetek csak pár levél esetében fedeztem fel. Mi fertőzhette meg a muskátlimat?

A puszpángmoly első nemzedékének rajzása megkezdődött, készülni kell a védekezésre

2018. június 7. 04:00

S. Angéla kérdése: Puszpáng bokraimat eddig sikerült megvédenem idén a puszpángmoly lárváinak rágásától. Mikor várható az újabb fertőzés?

Milyen dísznövényeket ültessünk homokos talajba?

2023. június 21. 05:38

A homoktalajok nehézségein érdemes túllendülni, és ha elkezdjük megérteni, hogyan működik a dinamikája, akkor egészen szép kertet tudunk kialakítani majd.

Egy különleges szépség: a léggömbvirág

2023. április 5. 15:41

A léggömbvirág (Platycodon grandiflorus) egy Kelet-Ázsiában őshonos lágyszárú évelő növény, amelynek jellegzetes bimbói úgy néznek ki, mint a szétpukkanni készülő lufik - vagy mini hőlégballonok –, innen ered a köznapi elnevezése is.