Lehet a napokban facsemetét ültetni? A szakkönyvek novemberig és márciustól javasolják. Jelenleg ideiglenesen fektetve elástam őket. Metszési munkák is végezhetők a gyümölcsfáknál? Érdemes-e már most a metszést elkezdeni?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Felvetése jogos, az időjárás szokatlan, nem az évszaknak megfelelő, emiatt több olyan kertészeti munka is elvégezhető most, amit hónapokkal korábban vagy később szoktunk megtenni.
Kérdéséből az derül ki, hogy szabadgyökerű gyümölcsfákról van szó, amiket a fagy károsításának és a kiszáradás megelőzése érdekében elásott. Szabadgyökerű fák telepítésének technikai feltételei:
- a fák nyugalmi, rügypattanás előtti állapotban legyenek, élő leveleket már ne hordozzanak,
- a talaj ásható állapotban legyen,
- a talaj ne legyen fagyott.
Ültetéshez a talaj jelenleg kellően nedves, átázott, kötött, agyagos földnél ez az ültetőgödör ásását kissé nehezíti is.
A küldött képen látható talaj meglehetősen köves, ahogy jelezte mészköves a föld, és kevés szerves anyagot tartalmaz, sovány termőréteg látható. Emiatt nagy méretű, legalább 70-80 cm-es oldalú és mélységű ültetőgödör kiásása indokolt. A talaj kitermelésekor figyelni kell a talajban élő cserebogár és drótféreg lárvákat, ha négyzetméterenként számuk meghaladja a 3 db-ot, a gödörbe kerülő talajt fertőtleníteni ajánlott. A gödör aljára a szokásosnál is több szerves trágyát, arra talajréteget tegyen, majd helyezze bele a fák gyökereit lazán, töltse fel komposzttal kevert termékeny talajjal. Kombinált műtrágyát is lehet a gödör talajához keverni. Az ültetéssel együtt történjen meg a fa kirögzítése, és feltétlenül helyezzen a fa mellé 1 vagy 2 perforált csövet is, amik a vizet közvetlenül a gyökerekhez vezetik majd. A telepítést a szokásos módon lehet most is elvégezni.
A metszésre vonatkozó kérdésére a válasz nem egyértelmű. Csak száraz időben szabad fát metszeni, ködös, esős időben nem. Fagymentes napokon az alma-, körtefák metszése már megkezdhető, folytatható. Amennyiben csak kevés fáról van szó, február végére is halasztható ez a munka, még akkor sincs elkésve. Bogyós gyümölcsfélék metszése is előrehozható fagymentes napokra. A csonthéjasok (kajszi-, őszibarack-, cseresznye-, meggy- és szilvafák) metszését a súlyos elhalást okozó baktériumos betegsége miatt télen, amikor a hőmérséklet 10 °C alatti, nem tanácsos végezni. A pszeudomonászos elhalás kórokozója hidegben fertőzi a fákat, és mindig sebzéseken keresztül. Ezt megelőzendő a csonthéjasok metszését rügypattanás utánra javasolják, lehet virágzás idején is.
Metszésnél okozott sebek felületét réztartalmú gombaölő szeres kezeléssel fertőtlenítsük, és a 2-3 cm-nél nagyobb metszési felületet sebkezelő anyaggal is fedjük be. Gyümölcsfáknál sebkezelésre az olajfestékek, szintetikus festékek nem alkalmasak. Fontos a vágóeszközök minden egyes fa utáni fertőtlenítése, erre alkalmas a hypós oldat, az alkohol vagy a leégetés. Minden vágóeszköz fém felületére vonatkozik a folyamatos fertőtlenítés, ollókra, fűrészekre és a láncfűrészre egyaránt.