Tehetek valamit a jégeső okozta kár ellen a kertemben? Vagy a károsodott növényeken már nem tudok segíteni? Sokféle növényt ért az égi áldás.
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
Az utóbbi hetekben tapasztalt heves esőzések mellett több helyen jégeső hullása is bekövetkezett. A jégeső esetében azok mérete alapvetően meghatározó abban, milyen károkat is okoz növényeinken ütése által. A jégeső, amennyiben esővel együtt érkezik (jeges eső) általában kevesebb kárt okoz, hiszen a folyékony csapadék tompítja a jégeső erejét. A legnagyobb gazdasági károkat a jégeső üzemi körülmények között képes okozni, hiszen jelentős mértékű növényi károsodást, de a termések minőségi és mennyiségi károsodását egyaránt eredményezheti. Emellett viszont nem szabad megfelejtkezni a kiskerti körülmények között kiváltott kártételről sem.
A növényfajok változatosságából adódóan a különböző termesztett növényeinken is mind más-más módon jelennek meg a jégverés okozta tünetek. Nagyobb levelekkel rendelkező, pl. káposztafélék, szőlő esetében a levelek átlyukadása következhet be, de a paradicsom és paprika termésfelülete is sérül, levelek takarása hiányában, így azokon idővel beforradt sebzések figyelhetők meg. A begyógyult sebbel rendelkező termések természetesen fogyaszthatók, de az erős lombozatkárosodás miatt akár a növény erősebb növekedés-, és fejlődésbeli visszamaradásával is számolnunk kell.
A jégeső által okozott károkat nem könnyű megelőzni, hiszen a legtöbb esetben hirtelen fellépésével kell számolnunk. A gyümölcsös ültetvényekben kiépített háló természetesen kiskerti körülmények között is célravezető lehet, de meglehetősen drága megoldást jelent. A rendszeresen jégesőnek kitett területeken azonban tényleg érdemes lehet legalább vékonyabb, Raschel háló kihúzásán elgondolkodni, így a termesztett növényeket megvédeni.
A jégverésből származó növényi károkat helyreállítani már nem lehet, viszont ajánlatos a gombás és a bakteriális betegségek sebeken keresztül való fertőzésének megakadályozása, réztartalmú készítmény permetezésével. Emellett természetesen a kereskedelemben vásárolható növénykondicionáló készítmények használata is szóba jöhet, hiszen ezek segítségére vannak a növénynek a különböző stresszhatások átvészelésében.
Kiemelt kép: Pixabay