Lehet védekezni a dión károsító atkák ellen?

Agrofórum Online

Kérem segítségüket abban, hogy lehet-e valahogy védekezni a diófáimon károsító atkák ellen?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A dión leggyakrabban két atkafaj, a dió nemezes gubacsatka (Aceria erinea) és a dió szemölcsös gubacsatka (Aceria tristiata) károsításával találkozhatunk. Jelentőségükről elmondható, hogy általában látványosabb megjelenésük csak kisebb kártétellel párosul. Az atkák, méretükből kifolyólag (0,5-1,5 mm) szabad szemmel nem láthatók. Telelésük pedig a rügyekben a rügypikkelyek között elbújva történik.

A dió nemezes gubacsatka tavasszal a fakadó levelekre vonul és táplálkozásának hatására a levél szövetének elváltozása, burjánzása tapasztalható. Szívogatása által gubacsok alakulnak ki, melyek kidudorodnak, fehér színűek és bársonyosak. A levél fonáki oldalán szőrös, nemezes foltok, míg a színi oldalon kidudorodás látható a levélen. Az atkák a gubacsok védelmében élnek, évente több, akár négy nemzedékük is kifejlődhet.

A szemölcsös gubacsatka pirosas és fehéres színezetű gubacsok kialakulását indukálja a leveleken, melyek pár mm nagyságúak, rücskös kinézetük szemölcsös jelleget képez. Nagy egyedszámuk azonban akár a levéllemez száradását és elhalását is eredményezheti. A szemölcsös gubacsatka nemcsak a leveleken, hanem a termések kopáncsán is megjelenhet, a levelekhez hasonló szemölcsöket képezve, melyek színezete azonban mindig zöld marad. A gyümölcskártétel miatt a termések mennyisége is csökken, mely már jelentősebb kártételnek mondható. Havonta legalább egy nemzedéke kifejlődik, így akár 5-6 nemzedék károsítására kell számítanunk évente.

A védekezésnél vegyük figyelembe azt, hogy amely fán már egyszer megjelentek a tünetek, ott a további években is számítanunk kell az atkák károsítására. Addig, amíg korai lombhullást nem okoznak szívogatásukkal, addig csak esztétikai problémának tekintsük. A kémiai védekezés több nehézségbe is ütközik, hiszen a gubacsokban élő egyedek kontakt készítménnyel, mint pl. a kénhatóanyag nem érhetők el, valamint a dióban felszívódó atkaölő szer nincsen engedélyezve. Egyetlen lehetőség a védekezésre, a lemosó kezelés helyes időben történő elvégzése. Erre ősszel a lombhullás után, illetve tavasszal a fakadás előtti időszakban van lehetőségünk olajtartalmú készítménnyel.  

Mi rágja a rózsám leveleit?

2019. augusztus 17. 05:37

V. Erzsébet kérdése: A rózsák levelein szép sorban függeszkedve zöld testű, sötét fejű hernyók rágnak. Milyen károsítók ezek? Miként védekezhetek ellenük?

Mi okozza barna foltok kialakulását a fagyal levelein?

2020. március 24. 04:36

M. Lászlóné kérdése: Fagyal bokraim levelein sok barna szélű foltot vettem észre, a levelei lehullanak. Mi okozza, tehetek-e érte még valamit?

Mitől fakul ki ilyenkor a birs levele?

2020. május 26. 12:25

Van egy Bereczki birs fiatal, de már termőképes fám, aminek a levelei deformálódnak, a színük fakul. Kártevőt nem láttam a levélen, ellenük acetamiprid hatóanyagú szerrel permeteztem. Én valamilyen tápanyaghiányra, vagy mikroelem hiányra gyanakszom, a levél deformáció és fakulás fennáll a levél növekedés óta. Kérem tanácsukat a fám állapotának javításához.

Hogyan lehet a fák gyökerét magas nyomású levegővel feltárni?

2022. október 8. 04:36

Külföldi tartózkodásom alatt városi közműmunkáknál láttam olyan megoldást, hogy a fák gyökerei alatti árkok földjét magasnyomású levegővel távolították el. Így a fák gyökerei épen maradtak, a fa nem károsodott. Tudnának erről a módszerről bővebb információt adni?