Lehet védekezni a dión károsító atkák ellen?

Agrofórum Online

Kérem segítségüket abban, hogy lehet-e valahogy védekezni a diófáimon károsító atkák ellen?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A dión leggyakrabban két atkafaj, a dió nemezes gubacsatka (Aceria erinea) és a dió szemölcsös gubacsatka (Aceria tristiata) károsításával találkozhatunk. Jelentőségükről elmondható, hogy általában látványosabb megjelenésük csak kisebb kártétellel párosul. Az atkák, méretükből kifolyólag (0,5-1,5 mm) szabad szemmel nem láthatók. Telelésük pedig a rügyekben a rügypikkelyek között elbújva történik.

A dió nemezes gubacsatka tavasszal a fakadó levelekre vonul és táplálkozásának hatására a levél szövetének elváltozása, burjánzása tapasztalható. Szívogatása által gubacsok alakulnak ki, melyek kidudorodnak, fehér színűek és bársonyosak. A levél fonáki oldalán szőrös, nemezes foltok, míg a színi oldalon kidudorodás látható a levélen. Az atkák a gubacsok védelmében élnek, évente több, akár négy nemzedékük is kifejlődhet.

A szemölcsös gubacsatka pirosas és fehéres színezetű gubacsok kialakulását indukálja a leveleken, melyek pár mm nagyságúak, rücskös kinézetük szemölcsös jelleget képez. Nagy egyedszámuk azonban akár a levéllemez száradását és elhalását is eredményezheti. A szemölcsös gubacsatka nemcsak a leveleken, hanem a termések kopáncsán is megjelenhet, a levelekhez hasonló szemölcsöket képezve, melyek színezete azonban mindig zöld marad. A gyümölcskártétel miatt a termések mennyisége is csökken, mely már jelentősebb kártételnek mondható. Havonta legalább egy nemzedéke kifejlődik, így akár 5-6 nemzedék károsítására kell számítanunk évente.

A védekezésnél vegyük figyelembe azt, hogy amely fán már egyszer megjelentek a tünetek, ott a további években is számítanunk kell az atkák károsítására. Addig, amíg korai lombhullást nem okoznak szívogatásukkal, addig csak esztétikai problémának tekintsük. A kémiai védekezés több nehézségbe is ütközik, hiszen a gubacsokban élő egyedek kontakt készítménnyel, mint pl. a kénhatóanyag nem érhetők el, valamint a dióban felszívódó atkaölő szer nincsen engedélyezve. Egyetlen lehetőség a védekezésre, a lemosó kezelés helyes időben történő elvégzése. Erre ősszel a lombhullás után, illetve tavasszal a fakadás előtti időszakban van lehetőségünk olajtartalmú készítménnyel.  

Megmenthetem még a túlöntözött jukkámat?

2023. szeptember 30. 04:39

Sajnos a jukkámat túlöntöztem. Amennyire tudtam szárítottam a földjét, de kókadtak maradtak a levelei (képet küldtem róla). A törzse nem, de a levelek tövei megpuhultak. Ha levágom a leveleket, újra hajthat? Van még valami remény, hogy megmentsem?

Hogyan védjem meg almafáimat a tűzelhalástól?

2018. szeptember 20. 07:59

B. Anna kérdése: Almafáimon többször figyeltem meg, hogy elszáradnak a hajtásvégek. Mi lehet ez? Hogyan tudok védekezni ellene?

Mitől lett foltos a körtefa levele?

2019. szeptember 27. 04:37

Cs. Pál kérdése: Körtefám levelei már intenzíven hullásnak indultak. A leveleken narancssárga nagyobb méretű, és kisebb fehér közepű foltokat is találtam. Mi okozza ezt?

Az aszályos és forró nyár milyen díszfákat károsított leginkább?

2022. szeptember 24. 04:36

Az idei aszályos és forró nyár milyen díszfákat károsított leginkább? Melyik fás növényfajok ültetését érdemes mellőzni a jövőben?