23℃ 12℃
április 24. György, Fidél, Debóra

Lemosó permetezés: mikor és hogyan?

Agrofórum Online

Almafáimon érdemes elvégeznem a tavaszi lemosó permetezést? Mi ellen hat? Mikor és mivel permetezzek?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A tavaszi lemosó permetezéssel döntő mértékben befolyásoljuk és megalapozzuk az adott év sikeres növényvédelmét. Nem csak az almafák, hanem minden gyümölcsfaj és a szőlő esetében is meghatározó munkafolyamat, melynek elvégzése minden évben kiemelt jelentőséggel bír.

Elvégzésének optimális időszaka akkor van, amikor a nappali hőmérséklet már tartósan fagypont fölé emelkedik. Az időjárás hatására a kórokozóknak és a kártevők áttelelő alakjainak élettevékenysége is megindul, ezáltal érzékenységük fokozódik a növényvédő szerekkel szemben. A növények nedvkeringésének beindulása ugyancsak ebben az időszakban kezdődik, ezért egyre jobban fogékonyabbá válnak a betegségekre. A lemosást tehát a téli fagyok elmúltával, de még a rügyfakadás előtt végezzük el.

A kezelésre olyan napot válasszunk, mely szélcsendes, valamint mivel a készítmények kontakt hatásúk, nagyobb eső hatására lemosódnak, így  tartósan esőmentes időjárást válasszunk elvégzésükhöz. A megfelelő hatékonyság elérése érdekében, hogy a növényvédő szer a fák minden egyes részére eljusson, beleértve a szár repedéseit és a fák csúcsi részérét is, nagy lémennyiséggel kell kijuttatnunk.

A lemosó permetezést a gyümölcsfák és szőlőtőkék fás részein, kéregén, valamint a rügyek felületén megtapadt kórokozók szaporító képleteinek, valamint a kártevők áttelelő alakjainak gyérítése céljából végezzük el. Almafák esetében a rovarok közül főként a pajzstetvek, levéltetvek, atkák és vértetvek ellen alkalmazzuk. A kórokozók közül pedig a varasodás, monília fajok és a lisztharmatok ellen is hatékony megoldást nyújt.

A rovarok ellen olajos tartalmú készítmények használata ajánlatos, ugyanis ezek bevonatot képezve testükön légzésüket akadályozza meg. A kórokozók egy része ellen réz, a lisztharmatok ellen pedig a kén hatóanyaggal rendelkező szerek használatosak. A réz gombaölő hatása mellett antibakteriális tulajdonsága is ismeretes, valamint a kén az atkák gyérítése céljából is felhasználható. Amennyiben az elmúlt évben többféle kórokozó, lisztharmat és kártevő jelenléte is meghatározó volt fáinkon, úgy a kezelés alkalmával kombinált készítményeket alkalmazzunk a megfelelő védelem érdekében.

Tetvek lehetnek a fehér vattaszerű képződmény alatt az almafán?

2023. február 23. 04:39

Fehér vattaszerű "valami" alatt szerintem tetvek jelentek meg az almafán. Hogyan és mivel tudnám eltávolítani?

Mire figyeljünk a leander teleltetése során növényvédelmi szempontból?

2019. október 18. 04:36

N. Blanka kérdése: Leandereim teleltetése során mire kell kiemelten odafigyelnem növényvédelmi szempontból?

Mi legyen a fán maradt rothadó gyümölccsel?

2022. szeptember 23. 04:38

Kérem segítségüket abban, hogy mi a teendő a fán maradt rothadó gyümölccsel?

Lehet januárban faápolási munkákat végezni?

2023. január 3. 04:37

Az ünnepek alatt sok problémát találtam a gyümölcsfák törzsén, ágain, amit korábban nem vettem észre. Lehet-e a mostani megváltozott időben az elmaradt téli lemosó permetezést pótolni a fáknál? És a fasebek kezelését is veszély nélkül még elvégezhetem?