Hogyan tudok védekezni a lepkekabóca ellen a rózsán?

Agrofórum Online

Lepkekabócát találtam rózsabokromon, félek, hogy a szőlőt is megtámadhatja. Tudok ellene védekezni?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az amerikai lepkekabóca (Metcalfa pruinosa) egy polifág, azaz sok tápnövénnyel rendelkező kártevő faj. Hazai körülmények között a dísznövények közül pl. vadgesztenyén, juharon, kőrisen, akácon, platánon, borostyánon, babérmennyen, rózsán stb. is gyakorta előfordul. Kedveli továbbá az alma, őszibarack, kajszi, szilva, cseresznye, meggy, dió, szőlő, valamint füge és mogyoróbokrokat egyaránt. A díszfákon és díszcserjéken folytatott táplálkozásukkal főként a növények díszítőértékét csökkentik, a rajtuk megjelenő ürülékükkel és az azon megtelepedő korompenésszel. A gyümölcsfák és a szőlő esetében szennyezésével már jelentős mértékű terméskiesés is bekövetkezik jelenlétük által. Szívogatásukkal nagy mennyiségű növényi nedvet is elvonnak növényeinktől, mellyel kondícióromlást is előidéznek.

 Az amerikai lepkekabóca lárvák kora nyáron még főként a fás szárú növények friss hajtásain élnek. Zöldes színű egyedeik a levelek fonáki oldalán az erek mentén találhatók meg, megjelenésükről a lárváikon lévő fehér színű viaszszáluk, valamint viaszváladékuk árulkodik. Az 5-8 mm nagyságú, szürke színű imágóik a fiatal hajtásokon, vesszőkön folytatják táplálkozásukat, többnyire nyár végén, augusztustól figyelhetők meg nagyobb tömegben. Jellegzetességük, hogy egyedeik zavarás hatására pattanva menekülnek. Évente egy nemzedékük fejlődik, tojás állapotban vészelik át a telet, melyet nőstényeik helyeznek el a fás szárú növények kérgére. Felszaporodásuknak a meleg és száraz időjárás kedvez.

Védekezés: kisebb mértékű elszaporodásuk esetében a tüneteket mutató részek folyamatos levágásával, összegyűjtésével és megsemmisítésével gyéríthetjük egyedeit, valamint káros mértékű elszaporodását megelőzhetjük. Szintén gyérítés céljából ajánlatos a tél végi olajos lemosó kezelés elvégzése a fás növényeken, mellyel telelő alakjai pusztíthatók. A kémiai védekezés elvégzése során, eredményesek csak felszívódó készítmények felhasználásával lehetünk, mely a lárvák, valamint a kifejlett alakok ellen egyaránt hatékony védelmet nyújt (pl. acetamiprid). A permetezés ismételt elvégzése a lárvák elhúzódó kelése miatt indokolttá válhat.

Milyen kórokozó támadta meg a pünkösdi rózsa leveleit?

2019. október 14. 13:05

K. Teréz kérdése: Nyár végétől sötét színű nagy foltok terjednek a pünkösdi rózsáim levelein. Minden évben visszatérő betegség. Tudok védekezni ellene?

Hogyan járjunk el, ha penész jelent meg a borunkon?

2023. január 29. 04:36

Othello boromon penész jelent meg. Mivel ként nem használhatok, mit tehetek? Kérem a segítségüket!

Érdemes konténeres fenyőt vásárolni karácsonyfának?

2022. december 11. 04:37

Érdemes konténeres fenyőt vásárolni karácsonyfának? Hogyan ápoljuk? Kiültethető az ünnepek után?

Milyen tápoldatot válasszunk a szobai virágokhoz?

2022. február 19. 06:04

Milyen tápoldatot válasszunk a szobai virágokhoz? Egyáltalán van-e különbség köztük?