24℃ 21℃
július 15. Örkény, Henrik, Roland, Bonaventúra

Miként kezdjünk bele a magaságyás építésébe?

Agrofórum Online

Érdeklődni szeretnék arról, hogy miként lehet belekezdeni egy magaságyás elkészítésébe? Milyen szempontokat szükséges figyelembe venni?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

Napjainkban nagy divatja van a kertészkedők körében a magaságyás építésének, és az abban való növénytermesztésnek. Nem is csoda, hiszen a kellő magasságban kialakított ágyásokhoz a művelés során hajolni sem szükséges, valamint a növény fejlődése szempontjából is jó néhány pozitív hatása sorolható fel az ilyen módon történő termesztésnek. Azon kerttulajdonosoknak, akik tavasszal magaságyásaikba szeretnének vetni vagy ültetni, ajánlatos már előzőleg, a tél folyamán elkészítésükkel foglalkozni. A magaságyások szerkezete a kereskedelemben készen is megvásárolható, de vállalkozó kedvűek, főként, akiknek a szükséges alapanyag (pl. 5 cm vastagságú fadeszka) is rendelkezésre áll, érdemes lehet önállóan megépíteni ezek szerkezetét.

A magaságágyás helyét a termeszteni kívánt növények igényei szerint válasszuk meg, hiszen árnyékos területre semmiképp se kerüljön, ha pl. paprikát vagy paradicsomot szeretnénk ültetni, de a káposztafélék és a bab már pl. árnyékos körülményekkel is beérik. Először is a rendelkezésre álló hely paramétereivel kell tisztában lennünk, majd ehhez mérten eldöntenünk mekkora nagyságú, és mennyiségű ágyást állítunk fel. 

Az ágyás magasságának általában 60-80 cm közöttinek kell lennie, hosszúsága pedig igény szerint változtatható. A szélesség meghatározásánál fő szempontunk az lehet, hogy az ágyás közepét kényelmesen el tudjuk érni, a növényeket tudjuk ápolni. A pontos méret ismeretében első körben a sarokrészek gerendáit ássuk a talajba, majd pedig a deszkákat a talaj szintjétől felfelé rögzítsük a gerendákhoz.

A vázszerkezet elkészülése után kezdhetjük meg az ágyás feltöltését. A talajszintre, vagyis az ágyás legaljára érdemes geotextilt fektetni, majd pedig kb. az ágyás magasságának 1/5-öt részéig kisebb gallyakat, ágakat, fűnyesedéket, kerti hulladékot, vagy ezek keverékét belehelyezni, mely a tápanyag hosszabb távú meglétét biztosítja majd. Ezután következhet az érett komposzt, vagy érett trágya, melynek tetejére, a végleges magasságig, vagyis az ágyás pereméig kerülhet a termőréteg, a jó minőségű szerves anyagban gazdag virágföld, palántaföld. Töltés közben ajánlatos a rétegeket tömöríteni, az idő múlásával pedig készüljünk arra, hogy a rétegek meg fognak süllyedni, így minden évben érdemes magaságyásunk talaját pótolni.

Kiemelt kép: Pixabay

Karácsonyfából is lehet komposztot

2022. január 17. 10:43

Újév első napján elengedtük az óévet, vízkeresztkor pedig lebontottuk a karácsonyfákat. Ha babonások vagyunk, se előbb, se később, a népi hit ugyanis úgy tartja, ha korábban válunk meg tőle, szerencsétlenséget hoz, ha viszont január 6. éjjelén még teljes díszében pompázik, akkor egész évben úgy kell maradnia. Akár előbbi, akár utóbbi, esetleg köztes megoldást választunk, a fenntarthatósági elveket szem előtt tartva gondolkodni ma már alap. Dr. Aleksza László egyetemi docenst, a MATE Környezettudományi Intézetének munkatársát a kidobott fák lehetséges hasznosításáról kérdeztük.

Gombaszúnyogok a gombatermesztésben

2020. január 23. 07:38

A gombaszúnyogok gyakorlatilag minden termesztett gombakultúrában megjelennek, de a termesztés volumenéből következően a csiperketermesztésben okozzák a legtöbb problémát.

Lemetszett, beteg ágakat fel lehet használni komposztban vagy talajtakarásra?

2024. február 16. 11:38

Lemetszett, beteg ágakat fel lehet-e használni komposztban, vagy ledarálva talajtakarásra? Nem jelentenek veszélyt a benne élő károsítók?

Penész a komposztban – természetes vagy veszélyes?

2025. július 3. 11:10

A penész megjelenése a komposztban elsőre riasztónak tűnhet, de nem minden esetben baj. Mutatjuk, mikor kell beavatkozni és hogyan.