34℃ 21℃
július 23. Lenke, Brigitta, Apollinár

Már az íriszeket is pusztítja valami?

Agrofórum Online

F. Mária kérdése: Íriszeim leveleit szürkés színű lárvák rágták. Egyes töveken alig maradt levél. Milyen kártevő lehet, és hogyan védekezhetek ellenük?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus 
  

Kedves Érdeklődő!

Az íriszek egyik – alkalmilag – jelentős kárt okozó kártevőjéről van szó az írisz (nőszirom) levéldarázsról, a rovar tudományos neve Rhadinoceraea reiteri. Nem rendszeresen fellépő kártevő, egyes években viszont feltűnő, súlyos rágáskárokat okoz az íriszfajok levelein. Gyakran csiga rágásnak tulajdonítják, bár a rágások képe lényegesen eltérő: a csigák szabálytalan lyukakat rágnak vagy karéjoznak, míg a levéldarázs lárvák a levelek párhuzamos erezete között rágnak, hosszúkás vonalas alakban.

Az írisz levéldarazsak a talajban telelnek elő-báb alakban, gubókban az íriszek tövében, ott is bábozódnak, és április elején kelnek ki a fényes, fekete színű 5-9 mm méretű levéldarazsak. A levelekre rakott petékből kibújó lárvák azonnal rágni kezdik a levél erek közötti levéllemezt: A pici lárvák csak az egyik oldalát rágják, a fejlettebbek már a levéllemezt átrágják. A rágásképük mindig vonalas, párhuzamos oldalú, a kemény levél ereket nem szokták fogyasztani. Lárvák fejlődésük során többször vedlenek, kifejlődve elérhetik a 20 mm-es nagyságot. A lárvák háta szürkés, míg a fejük sötét, feketés színű. 11 pár lábbal rendelkeznek. Akik nem rendszeresen nézegetik virágaikat, általában már a nagyméretű lárvákra illetve azok kártételére szoktak felfigyelni, amikor a levélzet nagy része eltűnik. Nem ritka az úgynevezett tar-rágás. Az utolsó lárvaállapot okozza a komoly kártételt. Ebben a fejlődési stádiumban  azonban már kevésbé hatásosak az ellenük alkalmazott rovarölő szerek.

Védekezés lehetősége

Ahol egyszer már megjelent a kártevő, azt követő években újbóli jelenlétére számítani lehet. Április első felében 2-3 naponta érdemes megfigyelni az írisz növények lombját, a fiatal lárvák keskeny, apró, hosszúkás rágásnyomait. Az első lárva stádiumú álhernyók nagyon aprók, alaposan keresni kell őket. Ekkor, a néhány mm-es lárvák ellen érdemes rovarölő szeres kezelést alkalmazni, megakadályozni kifejlődésüket, a komolyabb rágási kártételt. A piretroid és acetamiprid hatóanyagú készítményekkel – tapadást segítő adalékanyag hozzáadásával – eredményesen megelőzhető jelentős kártételük. Kertekben néhány tőből álló nőszírom állományban a lárvák összegyűjtése is hatásos megoldás.

Hasznos vagy káros a csodaszép fagyöngy?

2020. február 18. 12:04

K. Eleonóra kérdése: A közeli park fáin rengeteg fagyöngy látható. A fehér fagyöngy nagyon szép, de hasznos vagy káros?

Így vásároljunk nagy dézsás növényeket, hogy később is szépek legyenek!

2023. szeptember 6. 06:40

A dézsás növényeknek teljesen más igényei vannak, mint egy kertben, a beültetett növényeknek. Így ha dézsában is tartanánk növényt, netán már meglévő hatalmas nagy növényt vásárolunk, akkor vannak trükkök, hogy sokáig igazán szép lehessen a növényünk.

Nagyot zuhant a hazai dísznövénypiac

2020. április 28. 13:17

A vágottvirág-termesztők 85, az egynyári és balkonnövények termesztői 80, a díszfaiskolai termesztők 50 százalék körülire becsülik a bevételkiesésüket.

Mi teszi tönkre a kövirózsát?

2020. június 11. 09:15

Kövirózsáim levelein apró, kiemelkedő „ragyák” nőttek. Sűrűn vannak rajta, a levelei elpusztulnak. Nem látok rajta semmi mozgó alakot. Mi teszi tönkre a kövirózsáimat, soha semmi baja nem volt még?