Meg lehet ismerni a vírusfertőzött növényeket?

Agrofórum Online

Meg lehet-e ismerni a vírusbeteg növényeket, milyen tüneteket mutatnak? Válaszukat köszönöm előre is!

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Tekintettel arra, hogy több száz növényi vírust ismerünk, és számuk folyamatosan nő, nehéz általánosságban jellemezni azokat. Az alábbi felsorolás a leggyakoribbakat tartalmazza.

A legtöbb vírus a fertőzés után a növényen tüneteket okoz, a vírus felszaporodásához időre, több hétre van szükség. A helyzetet nehezíti, hogy tünetmentesen is lehet egy növény vírussal fertőzött, ezt nevezzük látens vírusfertőzésnek. Ez a lehető legrosszabb helyzet, mivel a tüneteket nem mutató növényeket egészségesnek tekintjük, de valójában nem azok, és a vírusok terjesztését mi magunk is aktívan végezzük.

A leggyakoribb vírusfertőzésre utaló tünetek:

  • Mozaikosság: leveleken az alapszíntől kissé eltérő, elmosódott szélű foltok fejlődnek ki, ezek lehetnek világoszöld, sötétzöld, sárgászöld színűek is.
  • Levél alakváltozása: levél elkeskenyedik, szélén a fogazottság megváltozik, öblök keletkeznek. Alakja eltér az egészségesétől.
  • Levéllemez megvastagodása: a levelek megkeményednek, elvesztik rugalmasságukat, merevek lesznek.
  • Hajtások ízközei megrövidülnek: a levelek, oldalhajtások közel kerülnek egymáshoz, csokrosan fejlődnek, megváltozik a növény lombjának alakja, habitusa.
  • Virágok fejlődése megváltozik: túlzottan sok virág fejlődik, és azok nem kötnek, nem termékenyülnek, termés fejlődése nélkül lehullanak.
  • Fejlődésnek indult vagy kifejlődött termések alakváltozása: a termések elvesztik jellegzetes formájukat, deformálódnak, gyakran növekedésük leáll, értéktelen gyümölcsöket növesztenek, melyek érés előtt lepotyognak.
Sárgadinnye levelén mozaik és deformáció is kifejlődött (fotó: Dr. Némethy Zsuzsanna)

A felsorolt tünetek a legfeltűnőbbek. Amikor ilyen vagy ehhez hasonló elváltozásokat észlel, a növény valószínű vírussal fertőzött.

Vírusbetegségek nem gyógyíthatók, védekezni ellenük megelőzéssel lehet. Ehhez ismerni kell a vírusok terjedési módját, hiszen azok alapján lehet a betegség terjedését megelőzni.

Vírusos töktermés (fotó: Dr. Némethy Zsuzsanna)
Vírusos töktermés (fotó: Dr. Némethy Zsuzsanna)

Leggyakoribb vírusterjedési módok:

  • Mechanikai terjedés: leggyakoribb terjedési mód, amikor növényápolás során ejtett sérüléseken (ezek lehetnek apró sebek is) jutnak be a vírusrészecskék.
  • Szívó szájszervű rovarok általi terjesztés: levéltetvek, tripszek, liszteskék, atkák stb. szipókájukon vagy nyálukkal terjesztik a vírusrészecskéket.
  • Vegetatív szaporítással: beteg növényből származó meggyökeresedett növényi részekkel, hagymákkal, gumókkal, oltással, szemzéssel, azok fertőzött sejtjeivel is terjeszthető a vírus.
  • Virágporral: virágpor belsejében élő vagy felületére tapadt vírusrészecskék is terjesztik a vírusokat.
  • Ápolási és vágóeszközökkel: azok felületére – például kéz vagy gumikesztyű, olló – tapadt fertőzött növényi nedv is fontos terjesztési lehetőség.

Vírusbetegségek kiszűrése a rendszeres figyelést igényli. Szobanövényeknél bármilyen, a normálistól eltérő tüneteket mutató növény esetében, különítse el azt a többitől, helyezze karanténba, lehetőleg ne is legyen egy légtérben a többi benti növénnyel, és folyamatosan figyelje! Ha a terjesztő rovarok is észlelhetők rajta, ellenük a felszaporodásuk korai szakaszában védekezzen, ne engedje a vírusterjesztés elindulását!

Kiemelt kép: Dr. Némethy Zsuzsanna felvétele

A gyümölcstermő növények levéllikacsosságáért felelős tényezők

2018. november 24. 06:36

A levéllikacsosság tünetegyüttes komplex eredetű betegségre vezethető vissza. Az őszibaracknál okozza a legsúlyosabb károkat, de emellett gyakran fordul elő kajszin, mandulán, szilván, de más növényfajokon is. A Thyrostoma carpophilum gombafaj mellett, számos más tényező is kiválthat hasonló tüneteket, így a háttérben genetikai eredetű és abiotikus kórokok, vírusok, baktériumok, más gombák és kártevők is állhatnak.

Milyen kártevők élnek a málna vesszőiben?

2020. február 27. 05:38

Gy. Adrienne kérdése: Megmetszettük a málnáinkat. Egyes vesszőkben apró lárvákat találtunk. Milyen rovarkártevői vannak a málnának, amik a málna hajtásaiban élnek?

Mi okozza a körtefa kis termésein és levelein fekete foltok megjelenését?

2022. május 12. 04:05

Körtefámon virágzáskor a kis terméseken és a leveleken fekete foltok jelennek meg. Mi okozza ezt?

Milyen kórokozó fertőzheti szüret után a cseresznyét?

2019. július 2. 10:38

J. Erzsébet kérdése: A cseresznyefám gyümölcsei már letermettek. Milyen növényvédelmi teendőkre van még szükség a nyár folyamán? Mire figyeljek oda?