21℃ 10℃
április 20. Tivadar, Tihamér, Töhötöm

Megelőzhető az érett szilva termésének kukacosodása?

Agrofórum Online

Megelőzhető az érett szilva termésének kukacosodása?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A szilva ”kukacosodását”, vagyis molyok megjelenését a termésben a szilvamoly (Grapholitha funebrana), de a keleti gyümölcsmoly (Grapholitha molesta) lárvája egyaránt okozhatja. A gyümölcsmolyok hernyói nyár elején, a fejletlen zöld szilvákon is okozhatnak károkat, rágcsálásuk hatására apró berágások és mézgaszivárgás látható a termések felületén. A zöld szilva kényszerérését és lehullását már e nemzedék lárvái is okozhatják. A második, majd a harmadik nemzedék lárváinak táplálkozása során már jóval erősebb mézgafolyás jellemző a termések felületén. Emellett tünetként gyümölcspuhulás, a csontmag környékének ürülékkel, rágcsálékkal való szennyezése, kényszerérése és korai gyümölcshullása is bekövetkezhet. A megrágott, károsított gyümölcsön gyakran a monília is megtelepszik. 

A hernyók védett helyeken, fakéreg zugaiban, gyepszintben, a laza talaj felső rétegein telelnek át. A szilvamoly évente fejlődő 3 nemzedékének rajzását szexferomon csapdákkal követhetjük nyomon, akárcsak a gyümölcsmoly esetében. A csapdákat április közepétől érdemes kihelyezni a fa koronájába, mivel a két moly feromonja azonos komponenseket tartalmaz, ezért mindkét moly imágóit fogják a csapdák. Különbséget a két moly között csak ivarszervi vizsgálattal lehet tenni. Nemzedékeik összefolynak, ezért különösen fontos a rajzáscsúcsok idejének megállapítása, amely akkora tehető, amikor néhány napon belül többszörösére nő fogott egyedeiknek száma.

A kémiai védekezést a rajzáscsúcsot követően 7-10 nap múlva végezzük el, ekkora kezdődik ugyanis a lárvakelés időszaka, amikor a gyümölcsbe, vagy hajtásba berágó kis lárvákat eredményesen pusztíthatók. Az első nemzedék elleni hatékony védekezés különösen fontos, hiszen ez meghatározó jelentőségű a későbbi molykártétel, illetve gyümölcsfertőzés szempontjából. A fogástól függően, szükség lehet akár többszöri, azaz ismételt kezelésre egyaránt. Az érési időszakban ügyeljünk arra, hogy már csak rövid élelmezés-egészségügyi várakozási idejű készítményt használjunk fel. A készítmények közül a lambda-cihalotrin és acetamiprid hatóanyagok használhatók a szabad forgalmi kategóriából.

Miként metsszük meg tavasszal a gyümölcsfáinkat?

2023. március 1. 04:39

Szaktanácsukat kérem arra vonatkozóan, hogy miként metsszük meg tavasszal a termő gyümölcsfáinkat?

Mik lehetnek a gömb alakú képletek a mogyoró vesszőin?

2019. október 20. 04:37

P. Róbertné kérdése: Mogyoró bokrokon már kevés levél van, érdekes képződményeket vettem észre a vesszőkön: a rügyek helyén gömb formájú képletek láthatók. Mik ezek, és lehet-e ellenük tenni valamit?

Elsárgul a chili-ültetvény - mi történik a paprikákkal?

K. Tamás kérdése: A fóliasátor alatt termelt növényfajtákban, a Habanero, Carolina Reaper, Douglah Trinidad chili fajták levelei felülről induló valamilyen betegségben szenvednek. A környező kertekben a szabadföldi paprikát, paradicsomot, burgonyát és babot is érinti, viszont a kukoricának nincs baja.

Mi lehet az oka, hogy nem érnek be a füge termései?

2023. augusztus 26. 04:39

Az eddig bőségesen termő fügefánk idén is sok-sok kezdeménnyel indított. Egy hónapja ezekből tucatnyi beért, de a többi kisszilva méretnél megállt. A miénk egy meszelt fal előtt van, de hasonló jelenségről panaszkodik egy ismerősöm, akié szabadon helyezkedik el. Mi lehet a jelenség oka?