34℃ 21℃
július 23. Lenke, Brigitta, Apollinár

Megfertőzte a kajszi virágait a monília – érdemes még permetezni?

Agrofórum Online

Mit tudok tenni a kajszifámmal, szinte minden részén elhaltak a virágok, a monília megfertőzte. Nem tudtuk permetezni. Érdemes-e még permetezni, mit tehetek vele?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Minden évben, idén is, sajnos a virágfertőző monília sok helyen megfertőzte a csonthéjas gyümölcsfákat. A virágzásban fertőző monília-gombafajok, a nyílásban lévő virágokat képesek megfertőzni, a virágon keresztül hatolnak be a növénybe. A gyümölcsfák virágai nem egyszerre nyílnak, a még bimbóban lévőket nem háborgatják.

A gombafertőzés erősségét befolyásolja a virágzás ideje alatti időjárás sajátossága. A hűvös, alacsony hőmérséklet hatására a virágzás elhúzódó, lassú folyamattá válik, emiatt hosszú ideig vannak nyíló állapotban a virágok, hosszabb ideig vannak kitéve a fertőzés lehetőségének. A fertőzés sikerét és súlyosságát segíti az esős, nedves időjárás, amikor gyakran esik egy kevés eső, a növények folyamatosan nedvesek, nem képesek felszáradni, a talaj felszíne is átázott. A vizes felületek miatt a levegő páratartalma magas, ami segíti a növényre széllel szállított gombaspórák csírázását, azaz a fertőzést.

Szakemberek a virágfertőző moníliás betegség ellen 3 alkalommal végzett permetezést javasolnak 7-8 nappal egymást követően: virágzás kezdetén, a tömeges virágzáskor, és a sziromhullás idején, amikor már a levelek is megjelennek. Vannak olyan hűvös évjáratok, amikor 4 kezelés is szükséges lehet a virágzás lassú lefolyása miatt.

Ha egy kezelés elmarad vagy elcsúszik, amint a technikai feltételek rendelkezésre állnak, az időjárás is lehetővé teszi, permetezni kell, attól függetlenül, hogy melyik permetezés maradt el. A monília ellen csak felszívódó hatású gombaölő szerek vannak forgalomban, ezek megelőzően hatásosak, a permetezés után akadályozzák meg az újabb fertőzést, de csak addig nyújtják védő hatásukat, amíg a moníliára gyakorolt ölő hatásuk fennáll.

Kajszi moníliás virágelhalása
Kajszi moníliás virágelhalása (fotó: a kérdező felvétele)

Fontos a sziromhullás utáni permetezés, ezt már sokan kihagyják, különösen akkor, ha láthatóan súlyos a fertőzés, minek költsenek a fára, ha már megtörtént a baj. A sziromhullás utáni permetezés idején már a kisméretű zöld levelek kifejlődtek, gyorsan nőnek. Ebben a fenológiai stádiumban kialakulóban van a permetlevet felszívó levélfelület, ezt érdemes kihasználni. Ezzel az utolsó permetezéssel megelőzhető, leállítható a gomba további növekedése a levélkékből a hajtásba, onnan a vesszőbe.

A parazita életmódot folytató moníliagombára jellemző, hogy mindig a vastagabb fás részek felé növekedik, halad előre a gombafonállal, végül a törzsbe kerül. Azt kell megelőzni, hogy a fa törzsébe bejusson.

Amikor a gomba a hajtásból a fás vesszőkhöz ér, gombaölő szerrel nem lehet befolyásolni terjedését, ott már nem állítható meg növekedése. Ebben a stádiumban a védekezés, a kár elhárítás egyetlen módja, a fertőzött részek levágása az alatta lévő 15-20 cm-es hosszúságú egészségesnek látszó résszel együtt. Előfordul, hogy a beteg résszel a fentieknél nagyobb (hosszabb) egészséges fás ágat kell kimetszeni, annak nagyságát a levágott metszési felületének színe, rajzolata határozza meg. Az egyszínű, világos, zöldes szín jelzi az egészséges fásodott szövetet. Ha abban sárga vagy barna csíkok, rajzolatok, foltok is láthatók, akkor belső fertőzésről van szó.     

Jelen esetben, amennyiben a sziromhullás még tart, egy utolsó permetezés indokolt a monília ellen engedélyezett gombaölő szerek valamelyikével. Utána pedig ne késlekedjen, az elhalt vesszőket vissza kell metszeni! A fa hamar regenerálódik, hamar új hajtásokat fejleszt. A beteg részek kimetszését még a későbbi hónapokban is folytatni célszerű, nyáron is.

Kiemelt kép: Pixabay

Mitől barnul meg a kajszi húsa?

2021. június 28. 10:51

Orangered kajszim legfelső ágainak végén, fagyok után megmaradt párszem termés ehetetlen, felülete rücskös, belül a húsa megbarnult, fehér penésztelepekkel. Nem teljesen egyezik meg a 2019. május 22-én ezen az oldalon leírt, kérdésre adott jellemzőivel. Mi okozhatja ezt a betegséget?

Mikor ébrednek a gyümölcsfák?

2024. február 6. 10:10

Itt, a mérsékelt égövben a gyümölcsfák, éppúgy mint a lombhullató erdei fák is, téli álmot alszanak. Ez a környezeti viszonyokhoz való alkalmazkodás szép példája. Csak így tudják átvészelni a telet.

Kajszihiány: korszerűtlenek az ültetvények

2021. július 21. 09:29

A tavaszi virágzáskori lehűlés és fagyok miatt idén – térségenként változóan – a kajszitermés 70-95 százalékos kiesése várható, derül ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) körképéből. A klímaváltozás miatt hosszabb távon mindenképp szükséges új, ellenállóbb ültetvények telepítése, a fajtahasználat optimalizálása és a termesztés korszerűsítése.

Kevés lesz idén a kajszibarack termése, talán a 10 ezer tonnát sem éri el

2018. július 31. 12:20

A kár főként Somogy és Zala megyében, illetve a Duna-Tisza közében lévő ültetvényeket sújtja, míg az észak-magyarországi térséget, ahol a gönci sárgabarack is terem, kevésbé.