Megmenthetem még a súlyosan beteg leandereimet?

Agrofórum Online

Súlyosan megbetegedtek leandereim, a küldött képen jól látható a probléma. Hogyan tudom megmenteni őket?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Leandere levelein takácsatka (Tetranychus sp.) súlyos kártétele látható. A takácsatka az egyik gyakori, ha nem a leggyakoribb leanderkártevő. Az év folyamán bármikor előfordulhat a leanderen, megtámadhatja, bár általában a teleltetéskor, valamint a nyári nagy meleg idején gyakrabban okoznak kártételt. Hogy miért akkor?

Leandert teleltetésre a lakóterület kevésbé használt részében szokták elhelyezni, ahol nem gondozzák napi rendszerességgel, hetekig nem néznek rá, gyakran a minimális öntözéséről is megfeledkeznek. Ha ilyen hosszú ideig nem látják a növényt, nem tűnik fel a takácsatkák felszaporodása még a kezdeti szakaszban, és mire nyilvánvalóvá válik kártételük, már nehezen hozható helyre a baj.

Szabadban tartott növényeknél a takácsatkák felszaporodása júniustól gyorsul fel, és a folyamatot a levegő hőmérséklete befolyásolja. Meleg, forró nyári időszakokban 1-1 takácsatka-generáció kifejlődése felgyorsul, pár hét alatt újabb atkanemzedékek fejlődnek ki. A takácsatkák melegigényes állatok, a száraz, alacsony páratartalmú levegőt kedvelik. Ilyen helyek a házak körüli erkélyek, teraszok, ahol a napsütés az uralkodó 11-17 óra között, és árnyékot nem kapnak a növények.

Atkától károsodott leander növény (kérdező felvétele)
Atkától károsodott leandernövény (fotó: a kérdező felvétele)

A burkolt, felforrósodott aljzatú teraszok, ahol napos időben a hőmérséklet meghaladja a 40-50 °C-ot, átveszik a levegő magas hőmérsékletét, sokáig kisugározzák azt a növényre a közvetlen napsütés megszűnése után is. Déli kitettségű erkélyeken, teraszokon, házfal előtti járdákon elhelyezett cserepes, konténeres növényeknél, minden növénynél, nagy valószínűséggel felszaporodik és károsít a takácsatka.

A takácsatkák kártétele és a növény fertőzöttsége két különböző dolog. Az atkák szúró-szívó szájszervű, apró állatok, szívogatásuk nyomán tűhegynyi méretű, világoszöld, ezüstös vagy sárgászöld apró pontok maradnak vissza. Ezek a parányi pontok a levelek lehullásáig megmaradnak, nem tüntethetők el a levelekről. Emiatt az atkák kiirtása után is a növény fertőzöttnek tűnik. Az atkanyomok miatt a leander elveszti díszítő értékét.

Kémiai védekezés

Az ilyen, szúrásnyomokkal teli növényeknél a kémiai védekezést a tünetes lomb visszavágásával érdemes kezdeni, és a lecsökkent lombú növényt atkaölő szerek bármelyikével permetezni, legalább 2 egymást követő kezelés indokolt 8-10 napos időközzel. Tapadásfokozó anyagot mindig ajánlott a permetléhez adagolni. Az 1-2 százalékos és emberre, melegvérű állatokra nem mérgező hatású káliszappanos oldat is hat ellenük, azt is érdemes kipróbálni. A permetezést bő permetlével folytassa, a levelek mindkét oldalát érje, a levelek tövéhez, a résekbe is jusson az oldatból, hogy a megbújó atkákat is elérje a szer.

Bár még távol van, ne felejtse, hogy teleltetés előtt is feltétlenül permetezze le atka ellen is a leandereket, amik jelenleg ilyen állapotban vannak, azokon megbújó atkák életben maradhatnak, téli hónapokban felszaporodásuk nagy valószínűséggel bekövetkezhet!

Kiemelt kép: Pixabay

Mitől foltosodik, majd sárgul el a padlizsán levele?

2023. szeptember 7. 04:37

Mi okozza a padlizsán levelén látható elváltozást? Sajnos több levél már elsárgulva le is hullott.

Miért száradnak, sárgulnak a paradicsom levelei a balkonon?

2023. augusztus 24. 04:40

Az egyik balkonládában a paradicsomom levelei hirtelen elkezdtek elszáradni, sárgás-barnás foltok jelentek meg rajtuk. Sok levél fonákján apró, sötétbarna pöttyök vannak. A terméseknek (egyelőre) semmi bajuk. Fényképet csatolok.

Száradnak a cukorsüvegfenyő ágai - mit tehetek megmentéséért?

2024. szeptember 26. 04:37

Erkélyemen nevelek pici korától egy mára már kb. 1 méter magasra megnőtt cukorsüvegfenyőt, aminek két ága 3-4 hete elkezdett száradni. Rendszeresen öntözöm alulról és felülről is, délelőtt nem süt rá a nap, délutántól napernyő védi a tűző naptól. Mit tegyek vele, hogy megmaradjon?

A párás, meleg időjárás kedvez a kórokozók és a kártevők felszaporodásának

2019. június 24. 10:53

A májusi bőséges csapadék után eddig júniusban is az átlagosnál több eső esett. A rendszeresen visszatérő esők okozta páradús levegő rendkívüli módon kedvez a kórokozók felszaporodásának és terjedésének.