Házikert

Kártevők a lakásban, melyek a szobanövényeket teszik tönkre

Agrofórum Online

Ha közeledik a tél, a szobanövények és a kertből behozott teleltetett növények sem ússzák meg a kártevőket. Nézzük, mely kártevők jelennek meg a lakásban, melyek a szobanövényeket teszik tönkre!

A tél az minden szempontból egy érdekes időszak, kertészeti értelemben is. A kertből is elkezdenek beköltözni telelni a rovarok: poloskák sokasága bújik meg a lakásban ilyenkor a zoknis fióktól egészen a könyvek lapjaiig mindenhol. Emellett a pókok, katicabogarak, de sokszor kertes házaknál még a hangyák is nekilátnak beljebb költözni, és valljuk be, egyiknek sem örülünk.

Szobanövényre érkező kártevők

A teleltetéskor is gyakran behozzuk a leanderekkel és más mediterrán növényekkel a pajzstetveket. Eltávolítani talán a legnehezebb őket, mert a viaszos réteg védi a rovart. Ellene a káliszappanos lemosás talán a leghatékonyabb és mégis szelíd megoldás.

A másik nagy csoport a levéltetvek, melyek egész évben képesek az életünket, de főként szobanövényeink életét megkeseríteni. Itt mivel lakásról van szó, ugyanúgy működnek a kitozán alapú készítmények, az illóolajok (megfelelő keverékként, mert egyébként perzselhet), de sokszor elegendő az is, ha lezuhanyozzuk a növényt a kádban. Bár a kártevő nem pusztul el, maximum a lefolyóba lemegy a vízzel, de a növények felfrissülnek utána.

Az atkákat a legnehezebb észrevenni, mert eleinte csak apró pöttyök formájában észlelhetők, az is sokaknak csak nagyítóval, ha tudják mit kell keresni. Első jel, hogy a növény legyengül, a levelei is sápadtak lesznek. Ilyenkor érdemes előkapni a nagyítót és alaposan megnézni a növények leveleinek fonákát, mert az atkák ott érhetők leghamarabb tetten.

Levéltetvek kolóniája
Levéltetvek kolóniája (fotó: Pixabay)

A takácsatka annyival egyszerűbb, hogy a pókhálószerű képződményről hamarabb észrevehető. Ezt is többnyire teleltetésre behozott növényekkel együtt szoktuk behozni, vagy frissen vásárolt – és beteg – növénnyel kerülnek a lakásba.

Itt az atkák esetében már elképzelhető, hogy a szelíd megoldások nem lesznek célravezetők. Ilyenkor viszont jól szellőző helységben végezzük a növényvédelmet, és csak a növény átszáradása után vigyük vissza az eredeti helyére, hogy ne érintkezzenek a családtagjaink a vegyszerrel sem!

Tippek tél előtt növényvásárlóknak

Mielőtt vásárolunk növényt, az egyik legfontosabb dolog, hogy alaposan vizsgáljuk át a választottunkat, hogy ne hozzunk haza betegséget vagy kártevőt! Mivel a kereskedésekben sokszor nem ápolják a növényeket megfelelően, kondíciójuk leromlik, legyengülnek és hamarabb lesznek a betegségekre, kártevőkre is fogékonyabbak.

A legárulkodóbb jelek a levélfonákokon, érzugokban vehetők észre, pl. a gyapjastetű látványos kis “pamacsa” sem normális jelenség a növény levélzetén vagy érzugaiban.

Lehetőség szerint beteg növényt ne vásároljunk meg!

Ha mégis ilyen történik, minden esetben különítsük el a többi, már meglévő növényünktől! Erősítsük fel tápoldatokkal és szükség esetén ültessük át friss talajkeverékbe, mert az is problémás lehet (pl. tőzeglégy)!

Kiemelt kép: Pixabay

Avokádó otthon: tippek a szobanövényként való neveléshez

2025. március 21. 13:10

Egy avokádómagból is lehet mutatós szobanövényt nevelni, ha megfelelően csíráztatja, ülteti és gondozza. Csak egy kis odafigyelés kell!

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen I. rész

2025. március 21. 05:40

A gilisztáknak hála egy tápanyagokban rendkívül gazdag humuszanyagot nyerünk ki a gilisztakomposztálási folyamat végén.

Miért nem csíráznak a magok? - 5 gyakori hiba és megoldásuk

2025. március 20. 11:10

Tavasszal sokan kedvet kapnak a kertben a vetéshez, de ha a magok nem csíráznak, az könnyen csalódást okozhat.

Mit kell tudni a gilisztakomposztról?

2025. március 20. 05:40

A szakemberek szerint a talajban jelen lévő, kiemelkedően jó minőségű, a növények számára leghatékonyabban hasznosítható szerves anyagot a giliszták állítják elő.

UV-lámpákkal a szamóca kártevői ellen?

2022. december 30. 08:28

A takácsatka nagy károkat képes okozni a szamóca ültetvényekben. Erre jelenthet ígéretes megoldást egy formabontó módszer!

Mi legyen a tetves, atkás leanderrel?

2019. augusztus 9. 12:06

S. Sándor kérdése: Leanderem levelei ragacsosak, itt-ott sárgulnak, és az egész növény "kókadt" annak ellenére, hogy folyamatosan öntözöm, tápoldatozom. Mi okozhatja ezt?

Hogyan szabaduljunk meg a takácsatka ellen?

2023. augusztus 28. 15:10

A takácsatkák sok kertész számára okoznak bosszúságot. A pöttyös, összecsavarodott levelek, esetenként torz virágok, és a jellegzetes szövedék mind árulkodó jelek: hívatlan vendégek érkeztek a kertbe!

Hogyan ismerhetjük fel az atkákat a szobanövényeken?

2022. december 17. 04:38

Hogyan ismerhetjük fel az atkákat a szobanövényeken? Mit tehetünk az atkák ellen?