Melyik betegség okoz fekete foltokat a körtefa levelein?

Agrofórum Online

A képeken látható körte minden évben ugyanazt a betegséget kapja el, más gyümölcsfáimon nem találkozom ezzel a problémával. A leveleken fekete folt jelenik meg, majd azokat felemészti. Eddig kétszer rezes lemosó permetezésen esett át még a hajtásnövekedés előtt. Ezen felül múlt héten Bordóilé + Polyram + alacsony dózisú keserűsó permetezést kapott. Azóta a helyzet romlott, amíg múlt héten csak fekete foltok voltak, most már a leveleket is kezdi emészteni ez a betegség. A képek alapján be lehet azonosítani a betegséget?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A körtefa leveleire jellemző, hogy bármilyen külső hatásra azok hamar, könnyen megfeketednek, elhalnak. Ez lehet hideg, lehet mechanikai érintkezés is. A kiváltó ok meghatározásához szükségesek a következő jellemzők ismerete:

  • a fekete elhalás a levél mely részén alakul ki (szélén, a levél felületén bárhol);
  • fiatal és idősebb levelekre egyaránt jellemző-e;
  • a foltok milyen alakúak és méretűek (kör vagy szabálytalan alakúak, szögletesek, hány mm nagyságúak);
  • a feketedés egyes leveleket vagy több egymás melletti levelet is érint egyszerre;
  • a sötét foltok egyszínűek, egyneműek vagy vannak benne kisebb, más színű képletek;
  • a foltok színe a levelek színén és hátoldalán azonosak;
  • rovar vagy egyéb károsító megfigyelhető-e a feketedő leveleken.

A beküldött képek alapján sajnos ez nem dönthető el.

Első megérzésem azt sugallja, hogy permetezések okozta perzselés is lehetséges, ilyen esetekben a feketedés a levelek szélén szokott fellépni.

Fekete elváltozás a körte levelén
Fekete elváltozás a körte levelén (fotó: a kérdező felvétele)

Természetesen kórokozók, betegségek és kártevők is kiválthatnak levélzeten sötét színű elhaló foltokat, de csak a levelek szélén ritkán. Ezek a felsorolt okok együtt, vegyesen is előfordlhatnak.

A levelek elfeketedésének okát a felsorolt jellemzőkre adott válaszával lehet majd meghatározni. Mivel az okot nem sikerült azonosítanom, permetezési javaslatom sincs.

A fatörzs növekedése, vastagodása a gyökérzet és lombjának szoros együttműködése révén valósul meg. A jó kondícióban lévő fa törzse, amelyik elég vizet és tápanyagot kap, gyökérzete fejlett, megfelelően nő, erősödik, nem igényel beavatkozást.

Nem ajánlom a fakéreg hasogatását, a sebeken keresztül számos, a légkörben elhelyezkedő növénypatogén kórokozó kerülhet be az élő szövetbe, és fertőzheti a fát. Erősítse a fát, erősítse annak gyökerét, az a lendületes növekedés kulcsa! A fiatal facsemeték tányérjában a talajt javasolt takarni, mulcsozni, elsősorban növényi eredetű anyaggal. A takarás gátolja nyári tűző napon a talaj felforrósodását, így a gyökérképződés, annak bedúsulása akadálymentes, a törzs erősödése is megindul.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Elvégezhető még az elmaradt monília elleni kezelés a kajszinál?

2024. április 9. 04:40

A kajszibarackfáimon elhagytam a harmadik monília elleni kezelést, mert azt hittem, hogy elfagytak, viszont tegnap tapasztaltam, hogy tele vannak a fák apró barackkezdeményekkel. Ilyenkor még el lehetne végezni az elmaradt kezelést Chorus gombaölő szerrel?

Na habozzon! – Válassza az eredetit – Reglone Air

2019. június 18. 10:23

Magyarország napraforgó termesztése világviszonylatban kiemelkedő. A magas terméshozam egyik kulcsfontosságú eleme a megfelelő hibrid kiválasztása, ehhez a Syngenta Kft. 2019-ben 12 hibridből álló portfóliójával járul hozzá. Emellett kiemelten fontos minden olyan agrotechnikai vagy növényvédelmi művelet, ami akár egy kilogramm hektáronkénti termést is képes megmenteni.

Keserűsó koncentrátumok nitrogénnel, foszforral és mikroelemekkel

2023. április 11. 07:34

Koncentrátum, amely kiváltja a pormagnézium oldását, a sokféle lombtrágyahasználatot, és csökkenti a permetezővíz-pH-t.

Az integrált növényvédelem fontossága ültetvényekben - gyakorlati példák

2018. december 20. 07:59

A talajművelésen és a helyes metszésen kívül a gyomirtás időzítése is fontos eleme az integrált védekezésnek. Több kártevő faj a gyomokon szaporodik fel és onnan kezdi a gyümölcsök károsítását. Nem lehet eléggé hangsúlyozni a tavaszi lemosó permetezések mellett az őszi záró permetezés fontosságát is.