Menthető még a beteg öreg cseresznyefa?

Agrofórum Online

Öreg cseresznyefa rossz állapotban van kertünkben, azzal kapcsolatban kérem véleményüket. Mit érdemes vele kezdeni, egyáltalán menthető-e? Nagyon finom termése van és bőtermő. Milyen rovarölő szereket használjak, és hogyan kezeljem? Képeket is csatolok a helyzet reális értékelésére.

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Nem bíztatom, a fa nagyon rossz egészségi állapotban van, termőképességét hamar el fogja veszíteni. A fiatal ágkorona része most még növekedést mutat, de jövője bizonytalan.

A fát majd tavasszal, a virágbimbók színesedése idején javaslom metszeni, télen semmiképpen sem.

A vesszőkön, ágakon majd vizsgálja meg a rügyeket: csak azok a vesszők életképesek, melyek ép, fejlett, kompakt rügyeket hordoznak. A ráncos, aszott vesszőkön látható apró rügyek nem fognak kihajtani, sem virágot bontani, azok betegek. Szabad szemmel végzett vizsgálattal már most is elkülöníthetők az életképtelen, és az erőteljes növekedést mutató, érett vesszők berakódott rügyekkel. Márciusban a rügyek fejlődésének megindulásakor az életképtelen vesszőket, ágakat javasolt kimetszeni mindig egészséges résszel együtt.

Öreg cseresznyefa törzse
Öreg cseresznyefa törzse (fotó: a kérdező felvétele)

Családi emlékként kezelt fát elsősorban oltással vagy szemzéssel érdemes és javaslom fenntartani, és utódait létrehozni. Az Ön fájához is ez az út a megoldás. Oltáshoz már télen kell az oltóvesszőket megszedni, és hűtőszekrényben fagymentes helyen tárolni felhasználásig. A tavaszi oltáshoz vagy nyárvégi szemzéshez csak egészséges oltóvesszőt szabad felhasználni, fás részük egyszínű világoszöld legyen. Beteg, kórokozóval fertőzött vesszőtől az új oltvány is megfertőződik, a megeredt oltvány belső fertőzöttsége miatt rövid életű lesz. Oltványokhoz legalább 1 éves alanyok a megfelelőek. A fajta fenntartása más, már termő cseresznyefa átoltásával, koronába oltásával is megvalósítható.

Beteg cseresznyefa
Beteg cseresznyefa (fotó: a kérdező felvétele)

Az idős cseresznye törzsén – nagy felületen – kéreghiány látszik, a kéreg korábbi években levált, és alatta farontó rovarok telepeinek, járatainak nyomait lehet észlelni. Ahol a fakéreg nem él a fatesten, ott a víz- és tápanyagszállítás mértéke a gyökérből a fakorona felé lelassul, rossz esetben leáll, ami a fa kiszáradásához vezet. A faszövetben élő farontó rovarok (cincérek, díszbogarak, farontó lepkék) és lárváik a fatörzsön, bárhol előfordulhatnak, csoportosan is, a törzs belsejében is élnek, egy részüket megtalálja, de a többséget nem. 

Menthető még a fa?
Menthető még a fa? (fotó: a kérdező felvétele)

Jelenleg nem rendelkezünk olyan rovarölő szerrel, ami a faszövetben akadálymentesen mozogna, felszívódna, és ezeket a nagyobb méretű rovarokat megölné. Vegyszeres védekezési eljárás, mely a fertőzött fatörzset mentesítené, nincs. Gyenge fertőzésnél, amikor a rovarjárat nyílása a felszínre kivezet, a járatban, rugalmas dróttal mechanikai módon a rovart meg szokták semmisíteni. Ez a módszer csak egyedi és jól hozzáférhető járatoknál alkalmazható. A járatot végül réz hatóanyagú gombaölő szer oldatával ajánlott fertőtleníteni, majd nyílását légmentesen fasebkezelő anyaggal befedni.

A fa csonkolt és erősen rovarfertőzött törzsét, ameddig élő hajtásokat nevel, ápolja, legalább addig, amíg az átoltás vagy szemzés sikeréről meg nem győződik, utána a fa mielőbbi kivágását javaslom.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Mit tehetek az őszibarackfák hónaljhajtásaival? Hogyan alakítsam a koronát?

2022. július 20. 04:36

Erős hajtásnövekedésű fáimon a fiatal hajtásokon a levelek tövénél hónaljhajtások képződnek, ezáltal elseprűsödik a lombozat. Az első évben egyes fácskákról lecsipegettem ezeket a hónaljhajtásokat, aminek következtében a következő év tavaszán nem voltak rügyek az ágakon. Mit csinálok rosszul?

Mikor érdemes megmetszeni a levendulát?

2024. szeptember 7. 11:10

Egy kérdéssel fordulok Önökhöz. Mikor érdemes megmetszeni a levendulát? Köszönöm!

Jelentős gépberuházásba kezdtek a gazdák

2023. március 17. 11:41

A növénytermesztésben a gazdálkodók, élve a támogatási lehetőségekkel, jelentős gépberuházásba kezdtek. A precíziós gépek beszerzésére irányuló pályázati felhívás keretében a gazdák 212,39 milliárd forint támogatási igényre nyújtottak be kérelmeket.

Mi ellen kell permetezni a kajszifákat az egészséges termés érdekében?

2023. április 16. 04:39

Mi ellen kell permetezni a kajszifákat, hogy egészséges maradjon a termésük?