Mi a különbség a különböző típusú zellerek között?

Agrofórum Online

Szeretnék érdeklődni, hogy mi a különbség a különböző típusú zellerek között? Ha jól tudom többféle is van.

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

A zellernek három típusa ismeretes, a gumós, a halványító (szár) és metélő-, vagyis levélzeller. Hazánkban is egy nagyon régóta termesztett zöldségfajnak számít a zeller, nálunk viszont főként a gumós zeller típusának termesztése terjedt el. A halványító zeller régebb óta található meg pl. Angliában és Franciaországban, míg ezek közül a legkisebb jelentősége még ma is a metélőzeller termesztésének van.

A legnagyobb különbség a három változat között a gyökér felépítésében látható. A gumós zellernél a fejlett gyökér a gumóból és gyökérágakból épül fel, főgyökér pedig csak a fiatal növénynél tapasztalható meg. Ezzel ellentétben a halványító és metélőzeller gumót nem képez, annak főgyökere a növény egész fejlődése során megmarad. A zeller levelei az első évben tőlevelek, levélrózsát alkotnak, levélnyelük jellemzően vastag és hosszú. A halványító típus esetében különösen hosszú és vastag levélnyél fejlődése a jellemző. A zeller kétéves növényfajunk, így virágzása és maghozása csak az ültetése utáni következő évben várható.

A zeller mindhárom változata palántázással és magvetéssel is szaporítható, viszont érdemesebb a palántáról való szaporítás mellett dönteni, ezzel ugyanis tenyészideje jelentős mértékben lecsökkenthető. A gumós zellernek gumóját és leveleit is hasznosíthatjuk, ezzel szemben a halványító, vagyis szárzeller esetében a növény értékes részét a sárgás, világosabb színezetű levélnyél adja. A kereskedelemben már beszerezhetők úgynevezett önhalványító fajták is, melyek levélnyelét takarni nem szükséges, viszont a zöld színű fajták esetében a halvány színezet elérése a növények rendszeres töltögetésével érhető csak el.

A metélőzellert csak leveléért termesztjük, így azok számára, akik csak a növény levelét szeretnék hasznosítani nagy előnyként említhető meg ennek a típusnak a kisebb helyigénye. Nemcsak a kertben, hanem akár cserépben is nevelhetjük, frissen vághatjuk azonnali felhasználási céllal, de szárítva egyaránt felhasználhatjuk leveleit.

A magok beszerzése során nagy odafigyeléssel érdemes eljárni, így a termeszteni kívánt típust választani! Arra is érdemes ügyelni, hogy a három változatnak több fajtája is ismeretes, melyek tenyészidőszakának hossza, betegségekkel szembeni ellenállósága, gumóinak nagysága stb. is eltérően alakulhat.

Kiemelt kép: Pixabay

Mivel bűvölte el az embereket a zeller?

2024. május 11. 12:10

Érdemes a hazánkban a mai napig kedvelt zöldségnövény, a zeller érdekes fordulatokban gazdag történetével jobban megismerkedni.

Stabil a kereslet iránta, érdemes termeszteni: a zeller

2024. január 13. 10:10

A gyökérzöldségek királynője a gumós zeller, amelyet rendkívül változatos módon illeszthetünk be az étrendünkbe.

Honnan tudhatjuk, hogy a gumós zeller felszedésre érett?

2024. augusztus 22. 04:40

Mikor szedhető fel a gumós zeller? Milyen jelei vannak a szedésre érettségnek? Segítségüket köszönöm!

Szedjünk sok fűszernövényt és tároljuk be télire!

2023. augusztus 5. 09:44

Nézzük most sorra a nyári fűszernövényes munkákat a kertben!