Mi a talajuntság? Mit tehetünk ellene?

Agrofórum Online

Mit jelent pontosan a talajuntság fogalom? Milyen problémák merülhetnek fel ezzel kapcsolatban házikertben, gyümölcsösben?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

talajuntság a növénytermesztés minden ágában ismert jelenség, amely az egyes, illetve ugyanazon növények azonos területen, ismételt termesztésekor jelentkezik. Leggyakrabban a rózsáknál, illetve az alma, körte, birs, cseresznye, szilva, valamint a málna és a szamóca egyedeinél fordulhat elő.

A talajnak a kimerülése, a talajuntság elsősorban úgynevezett növekedési depresszióban nyilvánul meg, vagyis az új növények rosszul fejlődnek, gyengén hajtanak ki, alig képeznek virágokat, gyümölcsöket. A gyökerek is fejletlenek maradnak, tömörebbek és rozettásan elágaznak, hajszálgyökereik elfeketednek.

Csonthéjasok esetében gyakori a telepítés utáni pusztulás is. A talajuntsághoz vezető okok teljes mértékben még nincsenek tisztázva, de van több tényező, mely valószínűleg kiválthatja. Ezek a tényezők a következők:

Egyik oka lehet az allelopatikus anyagok kiválasztása a gyökérzet által, melyen megtelepedő mikroorganizmusok méreganyagot termelnek, illetve a gyökér által termelt sav önmérgező hatása is kiválthatja. A fajok saját maguk után való telepítése az egyoldalú tápanyag-felhasználás miatt sem ajánlatos.

A talajuntságot a talajban jelenlévő fonálférgek, fitopatogén gombák és baktériumok egyaránt okozhatják. E fajok több gazdanövénnyel is rendelkezhetnek, ezáltal nemcsak egy adott növényt, hanem más növényfajok egyedeit is károsíthatják. Különösen a kórokozók esetében jellemző, hogy szemmel látható tüneteket nem okoznak a föld feletti részeken, ezért így csak a gyökérzet átvizsgálásával mutathatók ki.

A talajuntság kiküszöbölése miatt az adott terület újratelepítése esetében fontos a talaj átfogó vizsgálata, ahol lehetséges ott több évig a terület pihentetése, zöldtrágyanövények ültetése. A talajvizsgálat és az esetleges talajfertőtlenítés is több időt vesz igénybe, ezért jóval előre kell terveznünk és gondolkoznunk.

A megfelelő talajélet fenntartásához elengedhetetlen továbbá a szakszerű talajművelés és a talajvizsgálati eredményekre alapozott tápanyagfeltöltés is. A talajszerkezet fenntartása érdekében a szervesanyag-pótlás is fontos feladat, főként öntözött körülmények között.

Új CASE IH Quadtrac traktort adtak át Mezőhegyesen

2020. december 2. 15:52

Egy CASE IH Quadtrac traktor beszerzése számos előnnyel jár egy gazdaság számára: csökken a gépmenetszám, kedvezőbb az üzemanyagfogyasztás, továbbá az általános munkaerőhiány problémája is részben kiküszöbölhető.

A nanobuborékok javítják a gyökerek állapotát és jobb minőségű paprikát eredményeznek

2022. április 17. 09:54

A Moleaer nanobuborékos technológiája oxigén nanobuborékokkal telíti az öntözővizet, ezáltal javítva a gyökérzet egészségi állapotát.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: itt az idő kihelyezni a szignalizációs eszközöket!

2022. augusztus 30. 11:36

A kikelt árpa- és búzanövényeken máris megjelentek a gabonaféléken szívogató levéltetvek.

A gyümölcskultúrák védelme az ökológiai termesztésben: a megfigyelés módszerei

2022. augusztus 21. 07:32

Cikksorozatunk második részében a megfigyelés módszereiről és az előrejelzési modellek lehetőségeiről olvashatnak.