18℃ 12℃
április 24. György, Fidél, Debóra

Mi a talajuntság? Mit tehetünk ellene?

Agrofórum Online

Mit jelent pontosan a talajuntság fogalom? Milyen problémák merülhetnek fel ezzel kapcsolatban házikertben, gyümölcsösben?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

talajuntság a növénytermesztés minden ágában ismert jelenség, amely az egyes, illetve ugyanazon növények azonos területen, ismételt termesztésekor jelentkezik. Leggyakrabban a rózsáknál, illetve az alma, körte, birs, cseresznye, szilva, valamint a málna és a szamóca egyedeinél fordulhat elő.

A talajnak a kimerülése, a talajuntság elsősorban úgynevezett növekedési depresszióban nyilvánul meg, vagyis az új növények rosszul fejlődnek, gyengén hajtanak ki, alig képeznek virágokat, gyümölcsöket. A gyökerek is fejletlenek maradnak, tömörebbek és rozettásan elágaznak, hajszálgyökereik elfeketednek.

Csonthéjasok esetében gyakori a telepítés utáni pusztulás is. A talajuntsághoz vezető okok teljes mértékben még nincsenek tisztázva, de van több tényező, mely valószínűleg kiválthatja. Ezek a tényezők a következők:

Egyik oka lehet az allelopatikus anyagok kiválasztása a gyökérzet által, melyen megtelepedő mikroorganizmusok méreganyagot termelnek, illetve a gyökér által termelt sav önmérgező hatása is kiválthatja. A fajok saját maguk után való telepítése az egyoldalú tápanyag-felhasználás miatt sem ajánlatos.

A talajuntságot a talajban jelenlévő fonálférgek, fitopatogén gombák és baktériumok egyaránt okozhatják. E fajok több gazdanövénnyel is rendelkezhetnek, ezáltal nemcsak egy adott növényt, hanem más növényfajok egyedeit is károsíthatják. Különösen a kórokozók esetében jellemző, hogy szemmel látható tüneteket nem okoznak a föld feletti részeken, ezért így csak a gyökérzet átvizsgálásával mutathatók ki.

A talajuntság kiküszöbölése miatt az adott terület újratelepítése esetében fontos a talaj átfogó vizsgálata, ahol lehetséges ott több évig a terület pihentetése, zöldtrágyanövények ültetése. A talajvizsgálat és az esetleges talajfertőtlenítés is több időt vesz igénybe, ezért jóval előre kell terveznünk és gondolkoznunk.

A megfelelő talajélet fenntartásához elengedhetetlen továbbá a szakszerű talajművelés és a talajvizsgálati eredményekre alapozott tápanyagfeltöltés is. A talajszerkezet fenntartása érdekében a szervesanyag-pótlás is fontos feladat, főként öntözött körülmények között.

Növénytermesztési központot adtak át Somogycsicsón

2020. szeptember 23. 08:47

Átadták a Claessens cégcsoport érdekeltségébe tartozó Csicsó Pig Kft. félmilliárd forintból megépített növénytermesztési központját Somogycsicsón kedden.

Új SYNGENTA hibridek a termelői igények szolgálatában – SY Glorietta

2021. július 9. 05:05

Örömmel osztjuk meg Önökkel, hogy a Syngenta portfóliójában olyan új hibridek válnak elérhetővé az idei évben, amelyek új szintet képviselnek a hazai repcekínálatban.

Újdonságok a DEKALB kukoricavetőmag-portfóliójában

2023. október 25. 06:40

Ahogy a partnereink már megszokhatták, idén is több új DEKALB kukoricahibriddel bővítjük portfóliónkat, alkalmazkodva a jelen kor kihívásaihoz. Az intenzív, precíziós nemesítői munka új termékei és azok gyors, helyes pozícionálása révén a DEKALB nemesítői és fejlesztői munkatársai évről évre képesek kiaknázni a genetikai előrehaladásban rejlő potenciált, melyet digitális megoldásainkkal karöltve kínálunk a hazai gazdák számára.

Az új, csökkentett méhtoxicitású rovarölő szerek továbbra is hatékonyak a kártevőkkel szemben

2023. április 22. 06:36

A Dél-Kínai Mezőgazdasági Egyetem kutatói olyan új rovarölő vegyületeket fejlesztettek ki, amelyek jelentősen csökkentett méhtoxicitást mutattak anélkül, hogy a célkártevők – jelen esetben a káposztamoly és a vörös tűzhangya – elleni hatékonyságuk csökkenne.