32℃ 20℃
július 23. Lenke, Brigitta, Apollinár

Mi a talajuntság? Mit tehetünk ellene?

Agrofórum Online

Mit jelent pontosan a talajuntság fogalom? Milyen problémák merülhetnek fel ezzel kapcsolatban házikertben, gyümölcsösben?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

talajuntság a növénytermesztés minden ágában ismert jelenség, amely az egyes, illetve ugyanazon növények azonos területen, ismételt termesztésekor jelentkezik. Leggyakrabban a rózsáknál, illetve az alma, körte, birs, cseresznye, szilva, valamint a málna és a szamóca egyedeinél fordulhat elő.

A talajnak a kimerülése, a talajuntság elsősorban úgynevezett növekedési depresszióban nyilvánul meg, vagyis az új növények rosszul fejlődnek, gyengén hajtanak ki, alig képeznek virágokat, gyümölcsöket. A gyökerek is fejletlenek maradnak, tömörebbek és rozettásan elágaznak, hajszálgyökereik elfeketednek.

Csonthéjasok esetében gyakori a telepítés utáni pusztulás is. A talajuntsághoz vezető okok teljes mértékben még nincsenek tisztázva, de van több tényező, mely valószínűleg kiválthatja. Ezek a tényezők a következők:

Egyik oka lehet az allelopatikus anyagok kiválasztása a gyökérzet által, melyen megtelepedő mikroorganizmusok méreganyagot termelnek, illetve a gyökér által termelt sav önmérgező hatása is kiválthatja. A fajok saját maguk után való telepítése az egyoldalú tápanyag-felhasználás miatt sem ajánlatos.

A talajuntságot a talajban jelenlévő fonálférgek, fitopatogén gombák és baktériumok egyaránt okozhatják. E fajok több gazdanövénnyel is rendelkezhetnek, ezáltal nemcsak egy adott növényt, hanem más növényfajok egyedeit is károsíthatják. Különösen a kórokozók esetében jellemző, hogy szemmel látható tüneteket nem okoznak a föld feletti részeken, ezért így csak a gyökérzet átvizsgálásával mutathatók ki.

A talajuntság kiküszöbölése miatt az adott terület újratelepítése esetében fontos a talaj átfogó vizsgálata, ahol lehetséges ott több évig a terület pihentetése, zöldtrágyanövények ültetése. A talajvizsgálat és az esetleges talajfertőtlenítés is több időt vesz igénybe, ezért jóval előre kell terveznünk és gondolkoznunk.

A megfelelő talajélet fenntartásához elengedhetetlen továbbá a szakszerű talajművelés és a talajvizsgálati eredményekre alapozott tápanyagfeltöltés is. A talajszerkezet fenntartása érdekében a szervesanyag-pótlás is fontos feladat, főként öntözött körülmények között.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: felkészülhetünk az őszi lemosó permetezésre

2022. október 5. 14:12

A legnagyobb veszélyben most a szüretelésre váró szőlő, a késői érésű szilva, a téli alma és a birs van, de a gyökérzöldség féléknél is hasonló a helyzet.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: feltűnő a darazsak, hangyák, katicák kártétele

2022. augusztus 3. 09:14

A gazdasági-és haszonnövények életfolyamatait továbbra is a rendkívüli aszály és a tartósan 30 C0 feletti hőség határozza meg.

Utópia vagy realitás? - Van esélye a marsi földművelésnek

2019. november 10. 12:12

A hollandiai Wageningen Egyetem kutatói tíz különböző földi növényt ültettek háromféle talajba. Az egyik tipikus, kerti talaj volt, a másik a hold, a harmadik pedig a marsi talajt utánozta.

Hogyan védjük meg a fagytól a növényeket?

2022. november 26. 06:34

A növények védelmének számos módja van; téli védősátrakat, növénytakarókat, fagyvédő gyapjút és kókuszrostból készült fagyvédő takarót is használhatunk.