Kertünkbe szeretnénk gyümölcsfákat és -bokrokat, de nem tudjuk eldönteni azt, milyen fajokat telepítsünk. Mi alapján válasszunk a gyümölcsfajok közül?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
Az ültetni kívánt gyümölcsfajok megválasztásának számos szempontja van, melyek közül elsőként talán saját igényeinket kell megemlítenünk. Fontos ugyanis az, hogy mely faj is az, melynek termését szívesen fogyasztjuk, illetve mennyi idő áll rendelkezésünkre a fa ápolására. A cseresznye és meggy, valamint a mandula és a mogyoró esetében kisebb, míg pl. az almánál és a kajszinál már jelentősebb ápolási, növényvédelmi munkák várnak a fák tulajdonosára.
Az olyan kertekbe, ahol a növény díszítő értéke is meghatározó tulajdonságnak számít, ott az olyan fajok is szóba jöhetnek, melyek megjelenésükben is különleges tulajdonságot képviselnek. A mediterrán hangulatot kedvelőknek ajánlható akár a gesztenyefa ültetése, de a mandula egyaránt, mely korán megjelenő virágaival szépségére hívja fel a figyelmet. A füge leveleinek karéjozottsága különleges megjelenést kölcsönöz a növénynek, illetve a somfák is feltűnő jelenségei lehetnek kertjeinknek sárga virágaik és piros terméseik által.
A növények környezeti igényei
Saját elképzeléseink mellett kiemelt szerepe van annak is, hogy az adott gyümölcsfaj környezeti igényei is teljesüljenek. Nem mindegy tehát az, kertünk milyen fekvésben helyezkedik el, illetve az sem, mennyi terület áll rendelkezésünkre a faültetésekre. A hazánkban fellelhető gyümölcsfajok mindegyike megél kertjeinkben is, azonban a környezeti körülményektől függően változik termőképességük, termesztésük sikeressége. A hidegebb, télen szélsőségesen fagyos kertekbe nem ajánlható a füge ültetése, de a gyakran kora tavaszi fagy által átjárt területekre a korán virágzó fajokból, pl. kajsziból se ültessünk!
Az öntözhetőség az aszályos időjárás miatt szinte már minden kertben elvárható, de különösen az almatermésűek, illetve a bogyós gyümölcsűek rendelkeznek nagyobb vízigénnyel, így öntözés nélkül termesztésük nem lehet eredményes. Kevesebb vízzel is beéri viszont a gyümölcsfajok közül a meggy, a som, a mandula és a naspolya. Nagyobb fényigénnyel rendelkeznek, így a ház árnyékától távolabb ültetendő fajok a kajszi, a füge, a málna, a mandula, míg árnyékosabb kertrészekre kerülhet a mogyoró, a ribiszke, a szamóca, a köszméte és az áfonya is.
Jól látható tehát, hogy saját igényeink mellett az adott növényfaj környezeti igényeihez mérten kell meghoznunk a döntést egy-egy gyümölcsfaj ültetéséről. A fajok igénye ugyan genetikailag meghatározott, de a fajták környezeti tényezőkre való érzékenysége egyaránt eltérően alakul, így a fajok mellett a fajták megválasztásával is mindenképp körültekintően kell eljárnunk!
Kiemelt kép: Pixabay