Mi az oka, hogy hiányosan kelnek a kertbe elvetett zöldségmagok?

Agrofórum Online

Kérem szépen válaszukat: vajon miért kelnek hiányosan a kertbe elvetett zöldségmagok?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A zöldségnövények hiányos kelésének oka általában nehezen határozható meg, hiszen ezt akár egyszerre több tényezőre is vissza lehet vezetni. A hosszabb ideje otthon lévő és tárolt magok lejáratát érdemes a vetés előtt ellenőrizni, hiszen ezek életképessége idővel jelentősen lecsökkenhet. Minden zöldségfaj magja csak bizonyos ideig őrzi meg csíraképességét, így ezen időtartam lejárta után magjait már nem érdemes elvetni.

A tökfélék őrzik meg leghosszabb ideig, akár 6-8 évig a csíraképességüket, míg a petrezselyem pl. 2-3, a sárgarépa, borsó és a bab pedig 3-4 évig. A magok életképessége a tárolás függvényében is változhat, hiszen korai benedvesedésük beindíthatja azok csírázását, de penészedését és a kórokozók felszaporodását is elősegítheti. A magok tárolására a papírzacskó a legalkalmasabb, melyet hűvös és száraz helyre teszünk azok felhasználásáig.  

A vetésre való talaj-előkészítés, illetve a vetés folyamata is hatással lehet a magok csírázására. A nagyon kicsi magok számára különösen fontos, hogy a vetőágy ülepedett, aprómorzsás szerkezetű, rögmentes legyen. A meghúzott barázda mélysége, melybe a magok kerülnek, legyen egyenletes, hiszen a túl mély, illetve a túl sekély vetés is egyenetlen csírázáshoz vezethet. Az apró magvakat, 1-2 cm, a közepeseket 2-4 cm, míg a nagyobb magvakat 4-6 cm mélyen kell elvetni. Kötöttebb talajon sekélyebb, míg lazább talajokon mélyebb vetést alkalmazunk.

A túl mélyre került magok el is feküdhetnek, míg a sekélyen elhelyezkedők hamar kiszáradhatnak. A magoknak szánt barázda mellett a talajjal való takarás vastagsága is lehetőség szerint legyen egyenletes. A csírázás időtartama a zöldségfajok esetében genetikailag meghatározott, de a hőmérséklet, illetve a víz mennyisége azt egyaránt befolyásolja. A vetés utáni rendszeres öntözésnek nagy jelentősége van, hiszen száraz talajban a csírázás el sem kezdődik, valamint az átmeneti talajszáradás a megkezdődött csírázást akár meg is állíthatja.

Kiemelt kép: Pixabay

Vessen és szüreteljen párhuzamosan augusztusban

2019. július 16. 05:36

A hagymafélék mellett sok más zöldségnövényt lehet betakarítani augusztusban, például a paradicsom, a paprika, a cukkini is ebben az időszakban érik a legintenzívebben

Az ólomtartalom uniós szabályozása

2021. szeptember 12. 08:36

Az EB elfogadta az egyes termékek (bizonyos gyümölcsök, zöldségek, gumósok) ólomtartalmának maximális határértékére vonatkozó csökkentést, tekintettel a nehézfém potenciálisan egészségkárosító jellegére.

Drámaian csökkentek a zöldségfélék hozamai - Ennyibe kerül a burgonya, a káposzta, a sárgarépa és a hagyma

2018. november 29. 10:44

A zöldség- és gyümölcstermelők európai egyesülete (PROFEL) szerint az elmúlt 40 évben nem tapasztaltak hasonló válságot a gazdák, az aszály miatt ugyanis a zöldségfélék hozamai drámaian csökkentek.

Kerti kalendárium – júliusi teendők a házikertben

2020. július 14. 13:13

Júliusban is várnak ránk a díszkertben gondozott növények, a veteményest lakó zöldségfélék, a gyümölcsfák, a gyógy-és fűszernövények, sőt a gyep is. Előtérbe kerülnek a júliusban károsító kórokozók és kártevők, fokozottan ügyelnünk kell az öntözésre és a gyomnövényekre is.