Mi ellen hat a gyümölcsfákon elvégzett lemosó kezelés? Mikor és hogyan végezzük el?

Agrofórum Online

A gyümölcsfák őszi lemosó kezelését a lombozat sárgulásakor, 50%-os lehullása után érdemes megkezdenünk.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A gyümölcsfák őszi lemosó kezelését a lombozat sárgulásakor, 50%-os lehullása után érdemes megkezdenünk. A vegetációs időszakban tapasztal fertőzési nyomás, és a fák, levelek lemosás előtt elvégzett alapos átvizsgálásával szükséges eldöntenünk milyen károsítók ellen védekezzünk. A baktériumok és kórokozók ellen a réztartalmú, a lisztharmatgombák ellen pedig a kéntartalmú készítmények használata indokolt. Almatermésűekben  a varasodás és egyéb gombabetegségek, valamint a tűzelhalást okozó Erwinia amylovora baktérium fertőzési veszélyét is csökkenthetjük e kezeléssel. Csonthéjasokban a baktériumos és gombás ágelhalások (pl. kajszi gutaütését okozó kórokozók); meggyben, cseresznyében, szilvában, őszibarackban és kajsziban a monília és a levéllyukacsosodás kórokozói, míg őszibarackban a tafrina és szilvában a polisztigmás levélfoltosság ellen használatos. Bogyós gyümölcsűekben a málna és a szeder didimellás és leptoszfériás vesszőbetegségei, bodzában a cerkospórás és fómás betegségek, míg a héjas gyümölcsűek esetében pedig a baktériumos betegségek ellen védekezhetünk a lemosó kezelésekkel.

A fás részeken, kérgen, rügyek felületén fennmaradt kártevők áttelelő alakjai is sikeresen gyéríthetőek e növényvédelmi beavatkozás elvégzésével. Amennyiben a fákon levéltetvek, pajzstetvek, vértetvek, atkák, takácsatkák, levélbolhák is láthatóak, inkább válasszuk az olajos lemosó szereket. A kártevő rovarok ellen olajos tartalmú készítmények ajánlhatóak, mivel ezek a rovarok testén bevonatot képezve akadályozza meg légzésüket. Ha többféle károsító van jelen az adott növényen, arra kombinált (réz, kén, olajos tartalmú) készítményeket alkalmazzunk a megfelelő védelem érdekében. A legjobb hatékonyságot akkor érhetjük el, ha a növényvédőszert nagy lémennyiséggel juttatjuk ki a növényeinkre, így biztosítva az egyenletes fedettséget. Fontos, hogy a permetlé a fák minden egyes részére eljusson, beleértve a szár repedéseit és a fák csúcsi részérét is. A fán található gyümölcsmúmiákat a lemosás előtt távolítsuk el és semmisítsük meg azokat. A lehullott lomb kezelésére és mielőbbi lebontásának elősegítésére nitrogéntartalmú műtrágyát (karbamid) is kijuttathatunk.

Mi okoz fekete folyást a diófa törzsén?

2019. november 6. 05:36

L. Imre kérdése: Diófám fatörzsén feketés folyás jelent meg idén. Mi okozza, veszélyes a fára?

Milyen réztartalmú készítmények alkalmasak a téli lemosó permetezéshez?

2024. január 20. 04:36

Téli lemosó permetezéshez milyen réz készítményeket javasolnak? Több ismerősöm is és gazdaboltban is a felszívódó hatású Cupromaxot javasolták, mint új készítményt. Valóban alkalmas erre is?

Készüljünk a lemosó permetezésre! – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 16. 10:40

A lemosó permetezésekre a legnagyobb biológiai hatékonysággal a réz-kén tartalmú készítmények használhatók.

Őszi tennivalók a kertben: gyepek, pázsitok gondozása, gyümölcsfák lemosó permetezése

2018. október 24. 10:55

Árnyékos részeken ebben az időszakban felütheti fejét a pázsitfűfélék lisztharmata, a különböző levélfoltosság betegségek és a rozsdagomba, ezért az első tünetek észlelésekor védekezzünk a kórokozók ellen. Sok gyümölcsféle és a szőlő már ledobta lombozata jó részét, így mind aktuálisabbá válik az őszi lemosó permetezés elvégzése.