21℃ 13℃
április 24. György, Fidél, Debóra

Mi is a haszna a földigilisztának? Hogyan segíthetjük szaporodásukat?

Agrofórum Online

Úgy tudom, hogy a földigiliszta hasznos a kert talajában. Szeretném megtudni, hogyan segíthetem elő a felszaporodásukat?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Köztudott, hogy a földigiliszták hasznos élőlénynek számítanak a talajban, ugyanis jelenlétükkel a talaj fizikai tulajdonságait javítják, így hozzájárulnak a talajegészség fenntartásához és védelméhez. A földigiliszták táplálják a talajt ürülékükkel, mely éves szinten négyzetméterenként akár a 10 kg-ot is elérheti. Ez értékes tápanyagként szolgál, hiszen koncentrált formában tartalmaz jelentős mennyiségű foszfort, káliumot és nitrogént.

Élőhelyükkel, vagyis járataik kialakításával a talaj lazítását, levegőztetését biztosítják, főként a függőleges irányba elhelyezkedő járatok pedig a víz talajba jutását és annak eloszlását is elősegítik. A járatok lehetővé teszik továbbá a növények gyökereinek szabadabb növekedését. Élettevékenységeik során a talaj hasznos baktériumainak és gombáinak megtelepedéséhez és felszaporodásához egyaránt hozzájárulnak.

Kimutatták továbbá azt is, hogy azon talaj, melyben nagy egyedszámban élnek a giliszták, könnyebben művelhető és kevésbé iszaposodik el, valamint jobb lesz a víz- és tápanyagmegtartó képessége is. Az ürülékük hatására a kötött talaj lazább lesz, a homoktalaj pedig jobban összetapad.

A földigiliszták élettevékenységét a talajművelés zavarja, ezért legjobban a kevésbé bolygatott talajban érzik jól magukat. Az intenzív talajművelés főként a nagyobb aktivitási és párzási időszakban, vagyis szeptember és október, valamint március és április közötti időszakban kerülendő. A szárazabb és hidegebb talajban végzett talajműveléssel kevésbé károsodnak a földigiliszták, ekkor ugyanis mélyebb talajrétegekben helyezkednek el egyedeik.

A talaj pH-ja is hatással van rájuk, az 5,5 alatti kémhatás számukra már károsnak tekinthető, ezért e talajokat meszezéssel javíthatjuk. A szervestrágyázásnál is ügyeljünk arra, hogy annak csak sekély bedolgozását végezzük el, ugyanis mélyebb talajrétegbe jutva, bomlásuk során anaerob körülmények alakulnak ki. Ezek mellett a vetésváltás, a talaj tömörödöttségének megelőzése, szerves anyagok biztosítása, a növényvédő szerek talajba jutásának kerülése mind-mind hozzájárul a giliszták egyedszámának felszaporodásához.

Tápanyag-ellátási javaslat támrendszeres konzervuborka termesztéshez I.

2023. április 28. 14:12

A 80-as években sláger zöldségnek számító konzervuborka, előbb keletebbre, a délalföldi vármegyékbe húzódott, napjainkban sajnos azt kell megállapítani, hogy számottevő termesztés már csak Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében folyik.

Minden évben nagy a kereslet a korai burgonya iránt!

2019. november 12. 04:36

Úgy tűnik, hogy a korai burgonya termesztői oldalról is egy ígéretes, gazdaságos vállalkozás, noha a szabadföldön és hajtatásban is csak előnövényként, korszerűtlen, kisebb légterű fóliák alatt termesztik.

Három stratégia a talaj szervesanyag-tartalmának növeléséhez

2024. szeptember 11. 11:10

A magasabb szervesanyag-tartalmú talajnak nagyobb a termelékenysége, egyenletesebb az elérhető hozam. Hogyan lehet a szerves rész arányát növelni?

Szerves trágya: melyik a legjobb, ha a növényeket a kertben táplálni akarjuk?

2023. augusztus 25. 11:40

De honnan szerezzünk szerves trágyát? Mert ugye itt rögtön jön a kérdés: saját szerves trágya? Bio vásárolt? Intenzív állattartó telepről kerüljön a kertbe? Ezek mind olyan kérdések, amit már a legelején érdemes tisztázni.