21℃ 15℃
július 10. Amália, Melina Engelbert, Ulrika

Mi károsítja már az almafákat?

Agrofórum Online

O. Kitti kérdése: Segítséget szeretnék kérni, hogy a mellékelt képen látható almafa levelén milyen tünet vagy elváltozás észlelhető? Lemosó permetezésen kívül mást nem kapott, és a több almafa közül csak az egyik fán jelentkezik levélelváltozás.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Mellékelt képe alapján levéltetű kártételre lehet következtetni. Az almán a zöld almalevéltetű (Aphis pomi), a közönséges levélpirosító almalevéltetű (Dysaphis devecta) és a hamvas almalevéltetű (Dysaphis plantaginea) megjelenése is gondot okozhat. Jelenlétükre korán, már április első felében számítanunk kell. A zöld almalevéltetű szívogatásának hatására a levelek hosszanti irányban begörbülnek. A levélpirosító almalevéltetű kikelő egyedei a fiatal levelek csúcsi részén szívogatnak.

Károsításuk nyomán a levél széle a fonák felé sodródik, de tömeges megjelenésük alkalmával akár az egész hajtás csavarodása is előfordulhat. A besodort levél kezdetben sárgás, majd piros színű lesz. A hamvas almalevéltetű a levelek és az egyéves hajtások hosszirányú bepödrődését, sárgulását okozza. A migráló fajok, vagyis a hamvas almalevéltetű jelenlétére május végéig, a nem migrálók, vagyis a zöld almalevéltetű és levélpirosító almalevéltetű jelenlétére pedig egész tenyészidőszakban számíthatunk.

A védekezés szempontjából alapvető fontosságú a kártevő korai felismerése. A rügyfakadás előtt olajos készítménnyel végzett lemosó kezeléssel akár több levéltetű nemzedéksor kifejlődése is megállítható. A kártevő megjelenési idejétől függően már a virágzás előtt is ajánlott lehet a permetezés kontakt készítményekkel (deltametrin, lambda-cihalotrin). Fontos azonban odafigyelnünk arra, hogy a levéltetvek a levelek fonáki oldalán élnek, tehát a permetezésnél a rovarölő szereket oda kell kijuttatni, mert csak így érhető el az elvárt hatás!

A kezelések alkalmával ne várjuk meg, amíg a levelek összesodródnak, mert ilyen állapotban már csak a felszívódó hatású készítmények nyújthatnak megfelelő védelmet (acetamiprid). A pirimikarb és flonikamid hatóanyagú készítmények speciális tetűirtók, melyek a hasznos rovarok kímélése mellett a méhekre sem veszélyesek, így virágzásban lévő növények védelmére is alkalmasak. További megoldás a levéltetvek ellen, főként kisebb mértékű fertőzés esetén, házikertekben, a tetűvel fertőzött hajtásvégek és levelek metszőollóval való levágása és megsemmisítése.

Lengyelország 100 ezer tonna étkezési almával nyithatja a szezont

2019. május 19. 14:32

A hatalmas lengyel almakészletek nem csökkennek olyan gyors ütemben, mint amennyire kellene. Április 1-jén Lengyelország frissalma-készlete még 665 ezer tonna volt. Ha csak az olasz és német készletet hozzáadjuk, akkor az már több mint 1,5 millió tonna.

Napi egy alma a menopauzát is távol tartja?

2023. szeptember 1. 09:10

Az utóbbi években végzett kutatások rávilágítottak arra, hogy a közmondásos napi egy almának valóban rengeteg jótékony hatása van a testünkre. Segíti a koleszterinszint csökkentését, jelentős szerepet játszhat a súlycsökkentésben, megelőzhető vele a sztrók, az Alzheimer-kór, és az is kiderült, hogy a menopauza kellemetlen tüneteit is mérsékli.

Mit kell tenni a késői érésű almafákkal?

2020. augusztus 27. 10:22

Mely betegségek és kártevők ellen kell még védekeznem késői érésű almafáimon? Mire ügyeljek?

Szabolcsi alma – rövidesen márkanév lehet

2018. március 13. 07:58

Összefogtak a gazdák és minden szabolcsi termelői értékesítő szervezet, és egy emberként állnak a „Szabolcsi alma” márkanév kiépítésének ügye mellé.