Mi károsítja már az almafákat?

Agrofórum Online

O. Kitti kérdése: Segítséget szeretnék kérni, hogy a mellékelt képen látható almafa levelén milyen tünet vagy elváltozás észlelhető? Lemosó permetezésen kívül mást nem kapott, és a több almafa közül csak az egyik fán jelentkezik levélelváltozás.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Mellékelt képe alapján levéltetű kártételre lehet következtetni. Az almán a zöld almalevéltetű (Aphis pomi), a közönséges levélpirosító almalevéltetű (Dysaphis devecta) és a hamvas almalevéltetű (Dysaphis plantaginea) megjelenése is gondot okozhat. Jelenlétükre korán, már április első felében számítanunk kell. A zöld almalevéltetű szívogatásának hatására a levelek hosszanti irányban begörbülnek. A levélpirosító almalevéltetű kikelő egyedei a fiatal levelek csúcsi részén szívogatnak.

Károsításuk nyomán a levél széle a fonák felé sodródik, de tömeges megjelenésük alkalmával akár az egész hajtás csavarodása is előfordulhat. A besodort levél kezdetben sárgás, majd piros színű lesz. A hamvas almalevéltetű a levelek és az egyéves hajtások hosszirányú bepödrődését, sárgulását okozza. A migráló fajok, vagyis a hamvas almalevéltetű jelenlétére május végéig, a nem migrálók, vagyis a zöld almalevéltetű és levélpirosító almalevéltetű jelenlétére pedig egész tenyészidőszakban számíthatunk.

A védekezés szempontjából alapvető fontosságú a kártevő korai felismerése. A rügyfakadás előtt olajos készítménnyel végzett lemosó kezeléssel akár több levéltetű nemzedéksor kifejlődése is megállítható. A kártevő megjelenési idejétől függően már a virágzás előtt is ajánlott lehet a permetezés kontakt készítményekkel (deltametrin, lambda-cihalotrin). Fontos azonban odafigyelnünk arra, hogy a levéltetvek a levelek fonáki oldalán élnek, tehát a permetezésnél a rovarölő szereket oda kell kijuttatni, mert csak így érhető el az elvárt hatás!

A kezelések alkalmával ne várjuk meg, amíg a levelek összesodródnak, mert ilyen állapotban már csak a felszívódó hatású készítmények nyújthatnak megfelelő védelmet (acetamiprid). A pirimikarb és flonikamid hatóanyagú készítmények speciális tetűirtók, melyek a hasznos rovarok kímélése mellett a méhekre sem veszélyesek, így virágzásban lévő növények védelmére is alkalmasak. További megoldás a levéltetvek ellen, főként kisebb mértékű fertőzés esetén, házikertekben, a tetűvel fertőzött hajtásvégek és levelek metszőollóval való levágása és megsemmisítése.

Lengyelország a legnagyobb EU-s almatermelő

2021. január 22. 06:52

Az Európai Unió országai közül Lengyelországban termelik a legtöbb, 3,08 millió tonna almát. Az ország ezzel a globális rangsorban negyedik, a listát Kína vezeti 42,43 millió tonnás adattal.

Tűzelhalás: most maximális a fertőzési veszély

2018. június 7. 04:34

A gyümölcsösökben szinte minden kultúrában folyamatosan kell védekezni, a szőlőbogyók a legérzékenyebb fenológiai stádiumban vannak.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: sok a varasodással fertőzött alma, lisztharmat veszélyezteti a szőlőt

2023. július 12. 14:40

Július második dekádjára a forró, nyári időjárás vált uralkodóvá. A hőséget csak időnként zavarták meg záporok, zivatarok, helyenként jégverés tette tönkre a termést. A nappali maximum hőmérséklet általában 30 Celsius-fok körül alakult, de éjszakára sem csökkent 20 fok alá a levegő hőmérséklete. A magas relatív páratartalom miatt reggelente erős a harmatképződés. A magas hőmérséklet csökkentette a betegségek terjedését, de teljesen nem szüntette meg.

Almakalauz: melyik fajta mire jó?

2024. szeptember 27. 09:10

Ahány alma, annyiféle lehetőség. Minden fajta más ízű, küllemű és máshogy használható. Segítünk a legfontosabb fajták között eligazodni.