O. Kitti kérdése: Segítséget szeretnék kérni, hogy a mellékelt képen látható almafa levelén milyen tünet vagy elváltozás észlelhető? Lemosó permetezésen kívül mást nem kapott, és a több almafa közül csak az egyik fán jelentkezik levélelváltozás.
Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
Mellékelt képe alapján levéltetű kártételre lehet következtetni. Az almán a zöld almalevéltetű (Aphis pomi), a közönséges levélpirosító almalevéltetű (Dysaphis devecta) és a hamvas almalevéltetű (Dysaphis plantaginea) megjelenése is gondot okozhat. Jelenlétükre korán, már április első felében számítanunk kell. A zöld almalevéltetű szívogatásának hatására a levelek hosszanti irányban begörbülnek. A levélpirosító almalevéltetű kikelő egyedei a fiatal levelek csúcsi részén szívogatnak.
Károsításuk nyomán a levél széle a fonák felé sodródik, de tömeges megjelenésük alkalmával akár az egész hajtás csavarodása is előfordulhat. A besodort levél kezdetben sárgás, majd piros színű lesz. A hamvas almalevéltetű a levelek és az egyéves hajtások hosszirányú bepödrődését, sárgulását okozza. A migráló fajok, vagyis a hamvas almalevéltetű jelenlétére május végéig, a nem migrálók, vagyis a zöld almalevéltetű és levélpirosító almalevéltetű jelenlétére pedig egész tenyészidőszakban számíthatunk.
A védekezés szempontjából alapvető fontosságú a kártevő korai felismerése. A rügyfakadás előtt olajos készítménnyel végzett lemosó kezeléssel akár több levéltetű nemzedéksor kifejlődése is megállítható. A kártevő megjelenési idejétől függően már a virágzás előtt is ajánlott lehet a permetezés kontakt készítményekkel (deltametrin, lambda-cihalotrin). Fontos azonban odafigyelnünk arra, hogy a levéltetvek a levelek fonáki oldalán élnek, tehát a permetezésnél a rovarölő szereket oda kell kijuttatni, mert csak így érhető el az elvárt hatás!
A kezelések alkalmával ne várjuk meg, amíg a levelek összesodródnak, mert ilyen állapotban már csak a felszívódó hatású készítmények nyújthatnak megfelelő védelmet (acetamiprid). A pirimikarb és flonikamid hatóanyagú készítmények speciális tetűirtók, melyek a hasznos rovarok kímélése mellett a méhekre sem veszélyesek, így virágzásban lévő növények védelmére is alkalmasak. További megoldás a levéltetvek ellen, főként kisebb mértékű fertőzés esetén, házikertekben, a tetűvel fertőzött hajtásvégek és levelek metszőollóval való levágása és megsemmisítése.