Mi legyen a tetves, atkás leanderrel?

Agrofórum Online

S. Sándor kérdése: Leanderem levelei ragacsosak, itt-ott sárgulnak, és az egész növény "kókadt" annak ellenére, hogy folyamatosan öntözöm, tápoldatozom. Mi okozhatja ezt?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A küldött képek alapján két kártevő által okozott tüneteket is lehet találni. Az egyik kártevő, ami jól látható a hajtások végén, a levéltetű. A másik pedig a levéltünetek és apró szövedékek alapján a takácsatka.

A takácsatkák szívogatásuk következtében a leveleken apró világos pontok, szúrásnyomok jelennek meg, amik a levéllemez ezüstös elszíneződését okozzák. Jelenlétüket emellett még a pókhálószerű szövedék is jelzi a leveleken. Kifejezetten a meleg, napos, száraz helyek kedveznek felszaporodásuknak. A felszaporodásunk kb. júniusban szokott elkezdődni és júliusban már súlyos kártételre lehet számítani. A forró nyári napokon a levegő párásításával, a lombozat nedvesítésével az atkák szaporodása csökkenthető. A legjobb eredményt viszont az első takácsatka telepek megjelenésekor végzett permetezéssel érhetünk el.

Atkák ellen csak a speciális atkaölő szerek hatnak. Dísznövényeknél az atkák ellen a hexitiazox és etoxazol hatóanyagú szerek engedélyezettek. Permetezésnél a legjobb hatást akkor érhetjük el, ha a levélzet mindkét oldalát egyenlően éri a permetlé. A még jobb hatás érdekében pedig tapadás fokozó adalékanyag használata is javasolt.

A sárga színű oleander levéltetű mellett a fekete répa-levéltetű, a zöld őszibarack-levéltetű is gyengítheti szívogatásával a leandereket. A gondot nem csak szívogatásával okozza. Az általuk ürített mézharmaton hamar megtelepszik a fekete színű korompenész, ami amellett, hogy elcsúfítja a növényeket, még az asszimilációs felületet is lecsökkenti.

MA levéltetvek vírusos betegségeket is terjesztenek, ezért amint a hajtásvégeken észleljük az első levéltetű-telepeket, védekezzünk ellenük. Szerencsére a leanderen megtelepedő levéltetvek viszonylag könnyen elpusztíthatóak. Abban az esetben, ha még csak néhány levéltetű jelent meg a növények levelén, elegendő egy ronggyal letörölni őket, vigyázva a hajtások és bimbók épségére. A növényvédőszerek közül pl. az acetampirid; deltametrin hatóanyagú készítmények eredményesen használhatóak.

Fókuszban a gyakorlatorientált növényvédelmi kutatás

2018. február 6. 12:17

Az atkáktól a gyapottok-bagolylepkén és tripszeken át a mozaik vírusig. Keszthelyen gyűlt össze a növényvédős szakma.

Milyen növényvédelmi teendőink lesznek a patisszon és a cukkini termesztése során?

2022. május 24. 04:38

Milyen növényvédelmi teendőim lesznek az év során a patisszon és a cukkini kapcsán. Köszönöm előre is a válaszukat!

UV-lámpákkal a szamóca kártevői ellen?

2022. december 30. 08:28

A takácsatka nagy károkat képes okozni a szamóca ültetvényekben. Erre jelenthet ígéretes megoldást egy formabontó módszer!

Mitől színeződtek el a pluméria levelei?

2023. október 17. 04:40

Magaságyásban nevelt Plumeria növényem levelei furcsán elszínesedtek, fehéres színük lett. Meg lehet állapítani, hogy mi történt vele, megmenthető még?