Mi lehet a bajuk a szamócapalántáknak? Miért száradnak a levelek?

Agrofórum Online

Kérem segítségüket! Mi lehet a bajuk a szamócapalántáknak? Képeket mellékelek. Köszönöm!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A szamócákról küldött képen én a növények levélszélének száradását látom, gondolom arra utalt kérdésében. A közegről küldött fotókon nem látok semmi elváltozást, amennyiben arra irányul kérdése, legyen szíves legközelebb hosszabb és részletesebb kérdést feltenni! A szamócán egyébként gombás betegség, valamint kártevők által okozott tüneteket nem látok, így valamely nem megfelelő környezeti tényezőre, abiotikus változás okozta tünetre lehet következtetni.

A levélszél száradását a környezeti tényezők közül a nagy szél, az alacsony páratartalom, a túlzásba vitt, valamint a túlzottan kevés öntözés egyaránt kiválthatja. A legtöbb vízre a szamócának ilyenkor, vagyis az intenzív gyümölcsnövekedés és termésérés időszakában van szüksége. A szamóca talaján azonban látszik, hogy száraz, ezért túlöntözésről nem, inkább alulöntözésről beszélhetünk.

Száradó levélszél a szamócapalántán (fotó: a kérdező felvétele)

Az öntözés mellett, a másik tényező, ami kiválthatja a tünetet, az a tápanyaghiány. A szamóca tápanyagigényes gyümölcsfajunk, ezért ezek pótlásáról, főként edényben történő nevelése során érdemes rendszeresen gondoskodnunk. A gyakoribb öntözés okozta kimosódás miatt is fontos időközönként pótolni a tápelemeket a vegetációs időszakban legalább tápoldat formájában.

Száraz a palánta talaja (fotó: a kérdező felvétele)

A káliumhiány tünete a levelek széle felől jelentkezik, először az idősebb leveleken vörösesbarna elszíneződés formájában, majd ezt barnulás és száradás, elhalás követi. A színelváltozásra jellemző, hogy az erek közötti területen halad végig, majd súlyos esetben akár az egész levéllemezre is kiterjedhet, teljes elszáradást okozva.

A magnézium hiánya is hasonló tüneteket produkál, hiszen az idősebb leveleken kezdetben szélső levélklorózis alakul ki, amely később barnulássá vagy sötétedő elszíneződéssé válik a külső levélszél mentén. A tünetek továbbfejlődve befelé haladnak a levélen, szintén az erek között terjedve. Előrehaladott tünetek esetén az egész levél nekrotikussá válhat. Ajánlom tehát a szamócák rendszeres öntözés mellett történő, legalább heti 1-2 alkalommal végzett tápoldatozását is, klórmentes, komplex, mikroelemeket is tartalmazó készítménnyel.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Kedvencünk a pettyeslevél: szobanövények közt az egyik legszebb

2023. október 11. 14:10

Nézzük sorra, mit érdemes tudni a pettyeslevélről, és melyek a legnagyobb tartási hibák!

Kerti kalendárium – áprilisi teendők a házikertben

2020. április 24. 12:44

A medvehagyma-szezon hónapjában is kimerészkedhetünk kicsit a kertbe, hiszen akad tennivaló bőven a gyümölcsfák, a veteményes, a kert dísznövényei és a gyep körül is. A négy fal között töltött hosszú órákban is akadnak szép számmal teendők a szobanövényeink körül is, így róluk se feledkezzünk meg!

Miért nem virágzik a szerelemvirág?

2023. szeptember 8. 11:40

A szerelemvirág kertben dézsába ültetve, de ágyásokba csoportosan ültetve is nagyon szép, ha biztosítjuk számára a megfelelő körülményeket.

Szivattyúk a növénytermesztés szolgálatában – megválasztásuk alapvető szempontjai

2018. április 1. 10:31

Egy-egy öntözésfejlesztési beruházás kapcsán ritkán kerül előtérbe a rendszer kiszolgálását ellátó szivattyú, legalábbis olyan részletekbe menően, mint ami indokolt lenne.