Mi lehet az oka, hogy nem érnek be a füge termései?

Agrofórum Online

Az eddig bőségesen termő fügefánk idén is sok-sok kezdeménnyel indított. Egy hónapja ezekből tucatnyi beért, de a többi kisszilva méretnél megállt. A miénk egy meszelt fal előtt van, de hasonló jelenségről panaszkodik egy ismerősöm, akié szabadon helyezkedik el. Mi lehet a jelenség oka?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A fügenövény sokféle fajtakörbe tartozhat, virágzás tekintetében van, ami csak egyszer terem, van, amire évente 2 termőhullám jellemző. Virágzásuk, termésképzésük tekintetében több csoportba sorolhatók, vannak melyek termésképződéséhez beporzás nem szükséges, van, amelyikhez igen. Ráadásul a hazai fügenövények fajtája általában nem ismert. A kertekben nevelt fügék fajta nevei nem ismertek, általában házilag szaporított, dugványok gyökereztetésével előállított növényekből származnak.

Bifera típusú fügék két, egymást követő terméshullámot is érlelnek. Ezek a fajták terjedtek el hazánkban, és biztonságosan nevelhetők. Ha a második hulláma ne képes beérni a hazai hűvös körülmények miatt, az első termőhullám még megfelelő termést biztosít.

Bőtermő fügeág

Unifera típusú fügék csak egy hullámban teremnek, ez a fő terméshullámuk a későbbi, második termőhullámmal azonos időre esik, általában augusztustól októberig tartóan.

A hazai fügék nagy többsége Adriai típusú fügecsoportba tartozik. Két terméshullámuk van, és mindkettő megtermékenyülés nélkül, azaz partenokarp módon fejleszti ki terméseit.

Érő fügék

A fügenövények fejlődése, a többi fás növényhez hasonlóan, a rügyekből indul el. Levél- és termőrügyeket találhatunk rajtuk. A fügetermések termőrügyekből növekednek, melyek kialakulása a két terméshullám esetében eltérő. Az első terméshullám rügyei még az előző évben növekedő és megfásodott vesszők leveleinek tövében (levélhónaljakban) képződnek, azok vég-elhelyezkedésű 4-5 levelénél. A bokrokon telelnek át, és tavasszal a levelek megjelenése, rügypattanása előtt már növekedésnek indulnak. A második terméshullám rügyei az adott évben kifejlődött zöld hajtások leveleinek tövében alakulnak ki. Teljes kifejlődésük és beérésük október, november hónapokban várható, amennyiben meleg, napos, hosszú az ősz. A második, fő terméshullám termésmennyisége általában nagyobb, mint a nyári, első terméshullámé.

Fügebőség

A fügefája esetében az első terméshullámnál lépett fel terméshullás, ami lehet természetes élettani folyamat is, ahogy más gyümölcsfajoknál is gyakori a termésritkulás. A fák csak annyi termést nevelnek ki, amennyit a kondíciójuk lehetővé tesz. Azok a gyümölcsök, viszont amik a bokron maradnak, nagyobbakra nőnek.

A füge szereti a napsugárzást, a meleget, és ehhez időnként pótlólagos öntözés is szükséges lehet. Elterjedt az a tévhit, hogy a füge víz nélkül is megél. Extrém körülmények (tűző napsugárzás, erős háttér hősugárzás mellett) kiegészítő vízpótlás ajánlott. Az idei első terméshullám rügyei az előző évben indultak fejlődésnek. A tavalyi aszályos év nem kedvezett a termőrügyek differenciálódásának. Az idei, tavalyitól eltérő időjárás a jövő évi termőrügyek megalapozásához már inkább optimálisnak tekinthető.

Hogyan gondozzuk nyáron a muskátlit?

2023. július 12. 10:10

A muskátli, amely mindennapjaink virága, egykor csupán főúri kertekben pompázott, többek között fokföldi muskátlik díszítették Esterházy Miklós herceg üvegházait is.

A magyar gazdák 80 százaléka fontosnak tartja a termőterületi vízmegtartást – de mit tesz érte?

2024. május 10. 13:10

Felmérés: a magyar gazdálkodók 80 százaléka érezte fontosnak a termőterületi vízmegtartást és az ehhez szükséges lépéseket.

Hogyan védekezhetek az uborka betegségei ellen?

2023. július 1. 11:37

Házikertemben Roma F1, már termő uborkám levélbetegségének meghatározásában kérem a segítségüket. Több, mint egy hete észleltem a levelein apró, helyenként már nagyobb lyukszerű, világos foltokat. Atka kártételére gondoltam, és egy hete megpermeteztem Nissuron atkaölővel. A helyzet azóta sem javult, sok levél elszáradt, illetve fonnyad. Hogyan védekezhetek ellene?

Vízhiány: komoly kihívás előtt a mezőgazdaság

2020. december 27. 11:37

Az egy főre jutó édesvízkészlet az elmúlt két évtizedben több mint 20 százalékkal csökkent világszerte.