Mi lesz a békákkal télen a házikertben?

Agrofórum Online

Miért van béka a kertemben? Mi lesz velük télen? Segítségüket köszönöm!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A különböző béka-, illetve varangyfajokkal nemcsak kifejezetten vizes élőhelyeken, hanem kertjeinkben is találkozhatunk, amennyiben az adott körülmények megfelelő élettérként szolgálnak számukra. A békák szerencsére hasznos kétéltű kisegítőként lehetnek jelen termesztett növényeink között egyaránt, hiszen számos kártételt okozó rovarfajt képesek elpusztítani. Táplálékként szolgálhatnak számukra pl. a lótetvek, pattanóbogarak imágói és lárvái, de a rejtett életmódot folytató csigák is. A békák, emellett köztudottan a szúnyogokat is gyérítik, de a mezei tücsköket, barkókat, valamint többek között az amerikai fehér medvelepke hernyóit is elfogyaszthatják.

Jól látható tehát, hogy jelentős szerepet képesek betölteni a biológiai védekezésben, a kártevők természetes módon történő gyérítésében. Általában az olyan élőhelyeket kedvelik, ahol víz is elérhető számukra, hiszen ez életfolyamataikhoz, szaporodásukhoz és táplálkozásukhoz egyaránt elengedhetetlennek tekinthető. Egyes fajoknak kisebb pocsolyák, nedvesebb élőhelyek is megfelelnek a letelepedésre, míg másoknak a nagyobb méretű vizek, pl. tavak tekinthetők kedvezőbbnek.

A hideg időjárás közeledtével a békák, varangyok telelésének időszaka is bekövetkezik. Az ősz beköszöntével minden kétéltűhöz hasonlóan már próbálnak több táplálékot magukhoz venni, tartalékaikat megnövelni. A békák nem téli álmot alszanak, hanem hibernálódnak a tél folyamán, majd tavasszal, április környékén fejezik be pihenésüket.

Telelésükhöz olyan helyet keresnek, mely fagymentes. Ez lehet akár más állat által készített járat a talajban, de odú is, illetve talajrepedések, kövek közötti részek, virágcserepek nyújtotta menedék is. A lehulló lombozat, de akár a komposzt, fa lerakat, vagy a garázs, vízóra akna is lehet téli búvóhelye. Vannak olyan fajok, melyek a vizes élőhelyükön telelnek át, ezért is ajánlott a kerti tavak befagyását minden esetben megakadályozni. Telelésük pedig magányosan, de csoportosan egyaránt történhet. Az ősz végi és téli, valamint kora tavaszi kerti munkálatok során fontos, hogy ügyeljünk a telelő példányok minél kisebb mértékű bolygatására, így segítve elő sikeres áttelelésüket!

Kiemelt kép: Pixabay

A biológiai védekezés működik!

2024. február 19. 05:40

Sok gazdálkodó ismeri ugyan a T-fák kihelyezésével támogatott, biológiai védekezési módot, ugyanakkor úgy gondolja, hogy ez a védekezési lehetőség a biogazdálkodók privilégiuma és konvencionális termelést folytató gazdálkodóként nincs erre szüksége.

A fülesbaglyok jelentik a rágcsálók elleni biológiai védekezést

2018. március 1. 16:35

Több mint 11 ezer erdei fülesbagoly telel az országban. A madarak valószínűleg komoly károktól mentesítik a mezőgazdászokat.

Az almamoly elleni védekezés biológiai módszerrel

2020. március 26. 08:25

Napjainkba a megváltozott klimatikus viszonyok és az EU növényvédő szer szabályozása eredményeként az almát károsító molyfajok közül az almamoly (Cydia Pomonella) egyértelműen az első helyre került.

Miért hullik le már nyáron a vadgesztenye lombja?

2019. április 23. 12:48

J. István kérdése: Házunkkal szemben van egy szép vadgesztenyefa. Minden évben már nyáron lehullik a lombja. Mi lehet a baja?