Fiatal selyemakácfám törzsének tövében leválik a kérge. Mi okozhatja? Mi lesz a fa sorsa? Hogyan lehet kezelni? Szépen virágzott még az előző szezonban, de félek, hogy ez már nem tart sokáig. Képet küldök a tünetekről.
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A képen látható kéregelhalás nem csupán a selyemakácra jellemző betegség, minden fás szárú növénynél előfordul elég gyakran. Amikor egy fa kérge elválik az alatta lévő háncsszövettől, berepedezik, már nem él, a jelenség belső fertőzöttségre vezethető vissza. A kéreg lazulása, töredezettsége csak azt jelzi, hogy a fakéreg már nincs élettani kapcsolatban a fatörzs belső, még élő szöveteivel.
A fakéreg belső oldalán a háncsban helyezkedik el a tápanyagot szállító rostos szövet, illetve a fatestben találhatók a vizet és ásványi anyagokat szállító edénynyalábok. Ha sérült a fatörzs kérge, akkor az edénynyalábok is károsodnak, aminek egyenes következménye, hogy a vízfelvétel is akadályozott. A károsodást a kéreg hiányának mérete és elhelyezkedése determinálja: a közel körkörösen hiányzó fakéreg esetén hamar bekövetkező faszáradás várható.

A fájánál látható fakéreghiány már évekkel korábbi esemény következménye, sajnos nem észlelte a keletkezésének idején. A fiatal fák kérge vékony, ezért bármilyen külső hatás könnyen és mély sebet képes azon okozni. Viszont időben kezelve, gyors gyógyulása is bekövetkezik.
Gyökérnyaki sebeket a facsemeték nevelése során a figyelmetlenül végzett damilos fűkaszálással, és a fatörzsek körül végzett kapálással szoktak előidézni. Kiültetéssel egymenetben fatörzsvédő felhelyezésével megelőzhető az ilyen jellegű kártétel.

Gyökérnyaki betegséget talajban élő, onnan fertőző kórokozók (gombák, baktériumok) is okozhatnak. Fertőzésük már a faiskolában is megtörténhet, és a tünetek manifesztációja lassú folyamat. A mindig nedvesen tartott talaj kedvez a talajlakó kórokozók szaporodásának, kerülje a sűrűn ismételt, gyakori, kis vízmennyiséggel végzett öntözést, ne öntözze a gyeppel közösen a fákat!
A beteg selyemakácfa nyaktörzsén a kéreg alatti szövetek állapotát kell szemrevételezni, annak színelváltozása, állaga, a fertőzött szövet mérete, terjedelme, esetlegesen benne élő rovarlárvák több támpontot adnak a kiváltó ok meghatározásában. A leváló, kissé mozgó kéregdarabok eltávolításával kell kezdeni a feltáró munkát. A törzs körül legalább 8-10 cm távolságban a talaj óvatos elhúzásával – a kéreghez hozzáférve – a beteg szöveteket éles szerszámmal meg kell tisztítani, lekaparni, majd réz hatóanyagú gombaölő szerrel kezelni. Megszáradása után gondoskodni kell fasebkezelővel a teljes beavatkozási felület légmentes befedéséről!
A fa jövőjével kapcsolatosan nem bíztathatom, a gyógyulás esélye csekély, de minden eset más, ne adja fel!
Kiemelt kép: a kérdező felvétele