Mi okozhatta az ősszel ültetett örökzöldek leveleinek sárgulását?

Agrofórum Online

Több késő ősszel ültetett díszbokornál, díszfánál pl. liliomfa, rododendron, tiszafa, levélsárgulások, elhalások jelentek meg pár hete, főleg a levelek szélein. Mi okozhatta? Hogyan védhetem ki a hasonló károkat?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Kérdésére adott válaszomat arra a tényre alapozom, hogy ezeket a fás növényeket tél előtt, ősz végén telepítették. Bár azt nem említette, hogy konténeres vagy szabad gyökerű növényekről volt-e szó, elsősorban a szabad gyökerű növényeknél okoz erős sokkhatást az átültetés.

A felsorolt növényfajok mind örökzöldek. Sok hobbikertész nem veszi figyelembe, hogy az örökzöldek életmódja eltér a lombhullatókétól. Míg az ősszel leveleiket elvesztő fás növények nyugalmi, inaktív állapotban vészelik át a telet, az örökzöldek aktív, élő állapotban telelnek. Ez azt jelenti, hogy az örökzöldek anyagcseréje nem áll le télen sem – bár az alacsonyabb hőmérséklet következtében lassúbb -, lélegeznek, asszimilálnak, és életfolyamataikhoz vizet használnak fel a talajból.

Rododendron sárguló levelekkel

A talaj nedvességtartalmával, helyesebben annak hiányával van/szokott lenni a gond. Kertekben az öntözőrendszer fagykárosodásának elkerülése miatt az öntözőcsapot lezárják, kinyitására általában technikai okokból télen nincs lehetőség. Tavasszal az öntözőrendszert a fagyok elmúltával helyezik újból üzembe. Ebből következik, hogy csapadékszegény vagy kifejezetten csapadékmentes telek után, amikor a felmelegedés hatására az örökzöldek életfolyamatai is felgyorsulnak, hirtelen kevésnek bizonyul a talajban található víz, nedvesség. Ekkor jelennek meg és gyorsan felszaporodnak a szárazságból eredő elváltozások: szabálytalan, nagyméretű, levél szélekre kiterjedő barna elhalások, a foltok egyneműek, barnák, a növényeken elszórtan is láthatók, de gyakran a fiatal levelekre terjednek ki.

Őszi ültetésű örökzöld magnólia

Előfordul, hogy gyenge növekedésű ágakon tömegesen jelennek meg beteg levelek, ezek az ágak már korábban is kevesebb vizet szállítottak fel a leveleikhez. Amikor a talaj nedvességtartalma a szokásosnál is alacsonyabb, a vízhiány ezeknél a hajtásoknál fokozottabb, és a levelek károsodása is.

A még nem begyökeresedett növények a száraz, vízhiányos talajban különösen érzékenyek a víz hiányára, hamar károsodnak, ezért a tél előtt ültetett örökzöldeket télen is, rendszeresen öntözni szükséges az életben tartásukhoz.

A felsorolt növények közül a liliomfák és rododendronok savanyú talajt igényelnek. Csak azokban nőnek, fejlődnek megfelelően, és csak savanyú kémhatású talajban nevelnek szép zöld színű, egészséges leveleket. Természetesen bőséges tápanyaggal is el kell látni őket. Lúgos (meszes) kémhatás gátolja a talajokban lévő egyes tápelemek felvételét, ami a leveleken sárgulási tüneteket vált ki, súlyos esetben a sárgulást levélbarnulás is követi. A talaj folyamatos savanyításával a kellemetlen tünetek az új leveleknél megelőzhetők.

Dísznövények választásánál, vásárlás előtt ezeket a gondozási, nevelési szempontokat érdemes mérlegelni.

Megmenthető még a leveleit hullató kroton?

2023. szeptember 9. 04:36

Egy hétre elutaztunk, ezalatt a kroton virágomról sok levél lehullott, és a csúcsi leveleknél szövedéket látok a levelek tövében. Menthető még?

Mi okozta a kamélia leveleinek elhalását?

2024. szeptember 6. 04:36

Nemrégen vettem egy Camellia sasanqua növényt, valami probléma lépett fel a levelein. Még nem tudtam elültetni, kb. 1 hónap múlva kerül a helyére. Meg tudnák mondani, hogy mi okozta a levelek elhalását, mivel szüntethetem meg?

Miért sárgulnak el a muskátli levelei?

2020. augusztus 1. 10:36

S. László kérdése: Muskátlim levelein az elmúlt esős napok után apró barna foltok jelentek meg és a levelek elsárgultak. Nagyon csúnyák. Mit tehetek?

Szobanövények gondozása a téli időszakban

2020. november 20. 18:07

Novembertől a lerövidült nappalok és hidegebb éjszakák hatására szobanövényeink is megkezdik a felkészülést a fényhiányos, hűvösebb hónapokra. Bár a legtöbb szobanövény télen is szabályozható hőmérsékletű, védett helyen van, mégis a többségük láthatóan igen rosszul viseli ezt az időszakot. Mire érdemes figyelnünk, hogy sikeresen segítsünk a szobanövényeknek a téli hónapokban?