Mi okozta apró, narancssárga pontok kialakulását a fa ágain?

Agrofórum Online

Az elmúlt napokban az egyik fán apró, narancssárga pontokkal teli elhalt ágakat találtam. Mi okozta, menthető még a fa, mit tehetek vele? Küldök róla képet is.

Kedves Érdeklődő!

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Ez a fás növényi részeken kifejlődő gombabetegség olyan jellegzetes tüneteket fejleszt, hogy semmi mással nem lehet összetéveszteni. A nektriás ágelhalás kórokozó neve Nectria cinnabarina, Európában elterjedt, ismert betegséget okoz, lombhullató fákon, gyümölcsfákon szokott előfordulni, a fenyőket nem fertőzi.

Nectria cinnabarina gombatelepek – közeli felvétel

A gomba elősorban elhalt fás részeken szaporodik fel, azaz szaprofita, lebontó szervezet, és legyengült fáknál parazitaként is tevékenykedik, tehát megbetegítő, patogén szervezetként. A gomba szaporítóképletei 1-2 mm körüli, kiemelkedő, apró, félgömb alakúak, „pörsenésszerű” sárga, narancssárga, majd mélyvörös színűek, a belőlük kikerülő spórák fertőzik meg a fákat. Spóratelepei elöregedve barnára színeződnek. Januártól decemberig folyamatosan lehet velük találkozni. Fiatal ágakon és vastag törzseken egyaránt kifejlődnek a feltűnő színű gombatelepei, esetenként intenzív sűrűséggel, nagy számban egymás mellett. Spóráikat a szél és a víz (csapadék) terjeszti elsősorban. Ágakon a természetes növényi nyílásokon, sebeken, metszés okozta kezeletlen vágásokon, jégverés vagy rovarrágás okozta sérüléseken, fagyléceken képes behatolni és fertőzni a gombaspóra. Erősen megmetszett, ifjított fáknál, valamint a legyengült fáknál súlyos kárt képes okozni. Gyümölcsfélék közül elsősorban az alma- és körtefákat veszélyezteti, a díszfák közül a nyárfák, szilfák, kőrisfák a kedvelt tápnövényei.

A beteg, elhalt farészeken és benne telel át a gomba, ezért a fertőzött ágakat folyamatosan ajánlott összegyűjteni, és megsemmisíteni, erre az elásás is megfelelő módszer.

Nectria cinnabarina-val fertőzött ág

Az ültetésre kijelölt fákat gondos ápolással megfelelő kondícióban, erőteljes növekedésben kell tartani. Kerülni kell azokon sérülések létrejöttét, amik a fertőzés kapui. Ha az mégis megtörténik, a sebeket réz hatóanyagú gombaölő szerek bármelyikével be kell vonni, ecsetelni vagy permetezni. Metszési időre a tél vége alkalmas, száraz csapadékmentes időszak, törekedni kell metszésnél a minél kisebb és kevesebb vágási felületre. Terjedését metszőollóval is elősegíthetjük, amennyiben a beteg ágak levágása után nem fertőtlenítjük az ollót, annak pengéjét háztartási célú Hypo 1:5 arányú hígításban elkészített oldatában.

Fákon több rokon Nectria gombafaj is előfordulhat. Gyakori a nektriás ágrák betegsége, kórokozó Nectria galligena, a fás részeken besüppedő, elhaló, felváló kérgű, évekig növekedő méretű foltokat okoz, a beteg szövet elbarnul. A megtámadott részek szélén vörösbarna, apró, kiemelkedő, gombaképletek fejlődnek, mint a N. cinnabarina esetében. Hasonlóan nedves, esős körülmények kedveznek fertőzésének, terjedésének. A problémás részeket minél fiatalabb korában el kell távolítani és a helyüket kezelni.

Mikor lehet metszeni a különböző gyümölcsfákat?

2020. január 22. 07:36

K. Aranka kérdése: Többféle gyümölcsfa is található kertünkben. Mikor lehet a csonthéjas és mikor lehet az almatermésű fáinkat megmetszeni?

A rózsa tavaszi növényvédelmi teendői

2025. január 27. 13:10

A rózsák növényvédelmi szezonja tavasszal, a szokatlan meleg miatt gyakorlatilag ezekben a napokban a metszéssel indul.

Mi a teendő, ha a szélvihar letörte a gyümölcsfák ágait?

2024. július 4. 04:37

Gyümölcsfáimat megviselte pár napja egy nagyobb szélvihar, gallyak és ágak is letörtek. Mi a teendőm?

Érdemes a gyümölcsfákon zöldmetszést végezni?

2022. augusztus 15. 04:37

Szeretném megtudni, hogy nyáron érdemes-e, szabad-e megmetszeni a gyümölcsfákat?