Mi okozza a foltokat a szeder levelén?

Agrofórum Online

Kérem segítségüket abban, hogy mi okozza a képen látható levélfoltokat a szeder levelein?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A képen kétféle betegség is látható, egyrészt a szederrozsda, másrészt pedig a mikoszferellás levélfoltosság tünetei. A szeder mikoszferellás levélfoltossága nemcsak a szedernél, hanem a málnatermesztés során is okozhat problémát. Rendszeresen előforduló korokozó, mely a szeder egyéb részein, vagyis hajtásain és vesszőin nem okoz problémát. A levélfoltosság jellegzetes tünete a levélen megjelenő apró, kb. 2-3 mm nagyságú, szögletes vagy ovális folt, melyet lilás-piros szegély vesz körbe. A foltok közepe szürkésbarna színezetű, bennük sötétbarna foltok formájában a gomba képletei szabad szemmel is láthatók. A foltok később összeolvadnak, a levél pedig elszárad.

Mikoszferellás levélfoltosság

A fertőzés forrása a lehullott levelek, ezért a betegség elterjedésének mértéke a lehullott lomb megsemmisítésével, talajba forgatásával csökkenthető. A kémiai védekezést (pl. réz-oxiklorid) már 3-4 lombleveles korban el kell kezdeni és virágzásig legalább 2-3 alkalommal megismételni.

Rozsda a levélen

szeder levelein többféle rozsdafaj jelenléte is okozhat tüneteket. Az egyik a szeder szár- és levélrozsdája, melyet sárgarozsdának is neveznek. A levélfonákon megjelenő rozsdaképlet, ahogy a nevéből is következtetni lehet, színüket tekintve citromsárgák, melyek a nyár végén képződnek. A másik rozsdafaj a narancsrozsda, melyre jellemző, hogy a narancsszínű gombaképletek megjelenése mellett a hajtások elsöprűsödését, deformálódását is okozhatják, valamint azt, hogy a levelek apróbbak maradnak és halványzöld színűek lesznek.

A kórokozó fertőzési forrása a letermett vagy beteg vessző, valamint a lehullott fertőzött lomb, ezért is fontos a megfelelő metszés, mellyel a beteg vesszőket eltávolítjuk, valamint a lomb összegyűjtése egyaránt. Nemcsak a vegetációs időszakban, hanem a termések szürete után se hagyjuk bokrainkat fertőződni. A narancsrozsda kórokozója főként szaporítóanyaggal vihető át, ezért a betegség megelőzése elsősorban egészséges szaporítóanyag vásárlásával és ültetésével lehetséges.

Hogyan előzhetem meg a cékla levélbetegségeinek megjelenését?

2023. május 25. 04:37

Tavalyi évben valamely levélbetegség jelent meg a céklán. Mi lehetett ez? Hogyan előzhetem meg az idei évben?

Hogyan termesszünk fügét?

2020. augusztus 13. 11:13

Idén elhatároztam, hogy ültetek fügéket a kertbe, nagyon szeretem a gyümölcsét. Vannak-e kártevői, mire számíthatok, kell-e majd permetezni gyakran?

Mi károsíthatja a birs termését még ilyenkor is?

2019. december 12. 09:45

R. Miklós kérdése: Kerti birsalmáimban apró fehéres kukacokat találtam feldolgozás alatt, kívülről egészségesnek látszottak a birsek. Milyen állat károsíthatja a birs termését még ilyen későn? Jövőre is megismétlődhet?

Mikor és hogyan szaporítsuk a muskátlit?

2020. augusztus 24. 09:44

Mikor és hogyan szaporíthatom a muskátlit?