Milyen tüneteket mutat az a szobanövény, amelyik megfázott?

Agrofórum Online

Sajnos néhány szobanövényem pár napra hűvösebb körülmények között maradt. Mi jelzi megfázásukat?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A szobai körülmények között tartott cserepes levél- vagy virágos dísznövények nagy arányban olyan meleg égövi növényeknek számítanak, melyeknek télen is legalább 18 °C-os hőmérsékletre van szükségük. Az ez alatti hőmérsékleten ugyanis a növény megfázhat, a gyökérzetük akár erősen is károsodhat hosszabb hideghatás esetében, mely végső soron a növény pusztulását okozhatja. Az egész növényen a hideg hatására sárgulást, a levelek lankadását, valamint az új levelek és hajtások fejlődésének leállását is tapasztalhatjuk.

Nemcsak a környezet hőmérsékletére, hanem az öntözővíz nem megfelelő hőfokára is ugyanígy reagálhatnak a növények, ezért arra is fontos ügyelnünk, hogy a víz hőmérséklete is legalább szobahőmérsékletű legyen az öntözés alkalmával. Vannak olyan növényfajok, melyek a fent említett tünetek mellett néhány tipikus, megfázásra utaló reakcióját is láthatjuk leveleiken, melyből biztosan tudhatjuk, hogy a nem megfelelő környezeti tényező, adott esetben hideg hőmérséklet okozta a problémát.

A flamingóvirág levelein pl. kör alakú, világos szegélyű, sárgás vagy szürkés foltok keletkeznek alacsony hőmérséklet, valamint hideg öntözővíz hatására egyaránt. A klívia levelén sűrűn elhelyezkedő, kezdetben sárga színű és apró, majd később megbarnuló parás foltok képződnek, főként akkor, ha a hideg környezethez magas páratartalom vagy alacsony fényintenzitás is társul. A mikulásvirágnál hirtelen hervadás léphet föl, valamint akár a levelek beszínesedése is korlátozódhat, azok kékesszürkés színeződése is bekövetkezhet.

A fikuszok esetében, akár a hirtelen, csak egészen rövid ideig tartó átmeneti lehűlés is megfázást okozhat, melyre levélhullással reagálnak egyedeik. Az afrikai ibolyán is rendszeresen megjelennek a megfázás tünetei, melyek általában a hideg öntözővíz hatására jelennek meg a leveleken fakósárga, szabálytalan foltok formájában. Az anyósnyelven is gyakori a vizenyős foltok kialakulása, hiszen a nagy hőingadozás, vagy az alacsony hőmérséklettel párosuló túlöntözés is kiválthatják e tüneteket.

Akár duplájára is növelhető a magyar kertészeti ágazat kibocsátása

2018. március 5. 08:16

Az évi közel 2,5 millió tonna átlagos zöldség-, gyümölcstermés akár 1 millió tonnával lenne növelhető az agrárkamara országos osztályvezetője szerint.

Több száz gyümölcs- és dísznövényoltványt kellett megsemmisíteni

2024. április 19. 12:10

Az ónodi piacon végzett ellenőrzés során a leggyakoribb problémák a szaporítóanyagok minőségével voltak, de a címkék kapcsán is számos hiányosságot találtak az ellenőrök.

Metszés tavasztól télig IV. rész – mit metsszünk ősszel?

2019. október 2. 04:38

Naptárunkhoz tökéletesen igazodva érkezett meg idén az ősz. Szeptember első napjaiban jobban lehűltek az éjszakák, és a nyári tűző nap heve is egyszerre alábbhagyott. Mostanra már megcsípte az első dér a csipkebogyót, a színes falevelek pedig hűvös szellőn vitorláznak. Növényeink elkezdték felkészülésüket a nyugalmas téli hónapokra. Mi pedig az őszi metszési időszakra készítjük a metszőollókat.

Mit tegyünk, ha a leander levele sárgul?

2019. június 24. 10:19

S. László kérdése: Leánder bokraim tömegesen hullatják le sárga leveleiket. Foltokat, állatokat nem látok rajtuk Mi okozhatja?